2021-01-19
Vissza a természetbe!

2020 mindannyiunknak sok kellemetlenséget, sőt időnként fájdalmat is okozott, éppen ezért örömmel számolunk be arról, hogy tavaly azért valami jó is történt. Nem teljesen önszántukból, de minden korábbinál több budapesti jutott el szabadidejében a főváros közelében lévő erdőkbe, hogy ott keressen felüdülést és kiszabadulást a járványhelyzet okozta bezártságból. Az pedig még jobb hír, hogy a Pilisi Parkerdő által kezelt erdők az idén, 2021-ben is várnak minket.
Budapesten és a környező településeken hárommillió ember él. Tavaly kora tavasszal nagyon sokan akadtak közöttük, akik a szigorú egészségvédelemi előírások miatt azt tapasztalták, hogy besszükült körülöttük a világ. Sokan otthonról dolgoztak, rengeteg diák a számítógép képernyője előtt ülve tanulta meg a leckéit, és lassan mindannyian átálltunk egy korábbinál szűkösebb keretek közé szorított, új életmódra.
Jó oka volt annak, hogy ilyen fegyelmezetten és belátó módon viselkedtünk. A budapestiek megértették, mindannyiunk közös érdeke, hogy betartsuk a járványügyi előírásokat, és ne csak önmagunkra figyeljünk oda, hanem a környezetünkben élőkre is.
Vissza vár a természet
.jpg)
A Pilisi Parkerdő munkatársai, áttekintve az előző évet, megállapították, hogy a rájuk bízott erdőkbe minden korábbinál többen látogattak el kikapcsolódni. Már tavasszal, a karantén alatt is nyilvánvalóvá vált, hogy a járvány idején is biztonságot és nyugalmat nyújtó erdőkbe gyakrabban, és nagyobb létszámban látogatnak el a budapestiek.
Bár a Parkerdő munkatársaira többletterhet rakott a sok látogató, örömmel fogadták az érkezőket, és még arra is jutott az erejükből, hogy számos jelentős fejlesztést valósítsanak meg. Ügyelni kellett arra is, hogy a fővárosiak elsősorban a népszerű kirándulóhelyeket keresték fel, és ez jelentős terhelést jelentett az erdők élővilága számára.
.jpg)
Különösen sokan mentek végig a Rám-szakadékon, de a Hármashatár-hegy és a prédikálószéki kilátó is nagyon népszerűnek bizonyult.
A Normafán pedig szó szerint tumultus alakult ki egy-egy szép kirándulónapon.
Sok jó ember
A járvány elleni küzdelem szempontjából azonban nem volt jó, hogy sok ember gyűlt fel viszonylag szűk helyen. A fővárosiak éppen azért jöttek ki az erdőkbe, hogy ne kelljen – átvitt értelemben és szó szerint sem – szoronganiuk. A Parkerdő szakemberei éppen ezért a Fedezd fel a Parkerdőt programmal az emberek biztonsága érdekében, valamint azért, hogy egyenletesebbé váljon szép erdeink terhelése, 43 olyan gyönyörű, de eddig kevésbé ismert helyet is bemutatnak, ahová érdemes egy kis kikapcsolódást keresve ellátogatnunk.
Igazi különlegesség

Nyilvánvaló volt, hogy a fővárosiak szeretnek természetes környezetben sétálni, kirándulni, túrázni, így a cég azt a feladatot kapta, hogy Budapest környékén teremtsen egyensúlyt az erdőgazdálkodás és a természetjárás elvárásai között. Kerületünk a budai hegyvidék erdei révén ezer szálon kapcsolódik a Pilisi Parkerdőhöz.
A Hegyvidék díszpolgára, a Kossuth-díjas Makovecz Imre, a Magyar Művészeti Akadémia megalapítója a hetvenes és a nyolcvanas években főépítészként dolgozott az erdőgazdaságban.
A vállalat mindig is központi szerepet tulajdonított a környezetvédelemnek. Az erdők fenntartásán keresztül lehetőséget nyújt a budapesti levegő minőségének feljavítására, emellett közel hárommillió ember számára biztosítja az egyezséges környezetet.
A lakosság rekreációs igénye szempontjából fontos, hogy ma már lehetőség van lovaglásra, erdei kerékpározásra és siklóernyőzésre is. Természetesen a remek közlekedési kapcsolataik miatt a budapesti és a főváros közvetlen szomszédságában található túrahelyek a legnépszerűbbek. A természetjárókra ezer kilométer jelzett turistaút, hétszázhúsz kilométernyi sétaút, több száz erdei pihenőhely, játszóterek, kilátók és kiépített kilátópontok várnak.

2019 óta így működik a Városierdő-fejlesztési program. Ennek során sikerült fejleszteni a fővárosiak számára fontos budapesti erdők ökológiai értékét és klímavédelmi funkcióit. Ezekkel párhuzamosan fejlődtek a turisztikai szolgáltatások és a rekreációs lehetőségek is. A város belső részein sportpályákat, futóköröket, erdei edzőparkokat, játszótereket és kutyafuttatókat is létrehoztak.
.jpg)