Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2019-05-20

A nyár legtrendibb ékszere: hordjon pecsétgyűrűt!

A nyár legtrendibb ékszere: hordjon pecsétgyűrűt!

Az idei év nagy dobása ékszerfronton a pecsétgyűrűk újra divatossá válása. A férfikezek után a női ujjakon is feltűnnek a kissé lágyabbra formázott, szebbnél szebb ékszerváltozatok, amelyek felhívják a figyelmet viselőjük egyéniségére is.

Gyűrűket már a legrégebbi időkben is szívesen viseltek nők és férfiak egyaránt. Az ásatásokon előkerült dekoratív darabok azt mutatják, hogy esztétikai szerepükön túl az ékszerek viselőjük gazdagságát és társadalmi pozícióját is hivatottak voltak megmutatni.
 
Díszít és hitelesít

A római kultúrában a gyűrűk viselése a középosztálybeliek között is elterjedtté vált. A míves ékszerek egy része csak díszítésre szolgált, másokat talizmánként, szerencsehozó amulettként, hivatali jelvényként, pecsételőként hordtak. 

A pecsételés fontos része volt egy levél vagy okirat hitelesítésének, hiszen ezeket az írásokat az aláírás mellett egyedi nyomatú pecséttel is ellátták. Az asszírok és az egyiptomiak pecsételő hengereket használtak, ezek helyett azonban a praktikum miatt fontos volt előnyösebb megoldást találni. Egyszerű, kis helyet elfoglaló, könnyen hordható és alkalmazható formát kerestek a hitelesítéshez. Így jutottak el a gyűrűhöz, amelynél a fej felülete alkalmas a pecsét nyomatának bevésésére. A pecsétkövet gyakran karneolból, korallból vagy más féldrágakőből faragták, és aranygyűrűre erősítették. A pecsét mintája lehetett geometrikus, de ábrázolhatott ember- vagy állatalakot, címert is. 

Az első ismert pecsétgyűrű hazánkban a XI. században készült, és Könyves Kálmán király tulajdona volt. Magyarországon a pecsétgyűrűket aranyból, ezüstből és acélból készítették. A vagyonosabbak metszett drágaköves gyűrűket viseltek, amelyek igen nagy értéket képviseltek.
A középkorban a hírnökök is pecsétgyűrűt viseltek, amely egyfajta személyi igazolvány szerepet töltötte be. A XVIII. századra a pecsétgyűrű elvesztette eredeti rendeltetését, és általában csak ékszerként hordták, nem használták pecsételésre. A XIX. században az egyszerű, karika formájú aranygyűrű volt a jellemző, amelybe kezdőbetűt, monogramot véstek.

Kedvelt ékszerfajta

Napjainkban az egyik legkedveltebb férfiékszer a pecsétgyűrű. A legtöbb férfi ugyan nem rajong az ékszerekért, a pecsétgyűrűt mégis szívesen hordja. Masszív, szögletes alakja miatt ez az egyik legférfiasabb ékszer. Készülhet aranyból, ezüstből, de más nemesfémekből is. A karikagyűrű kísérőgyűrűje gyanánt, amellyel a pár tagjai ajándékozzák meg egymást, tíz közül hét férfi pecsétgyűrűt választ.

A pecsétgyűrűt azonban nem csak kísérőgyűrűnek vásárolják, sokan lepik meg egy ilyen ékszerrel családjuk férfitagját születésnapja vagy a házassági évforduló alkalmából is. A legtöbb ékszerüzlet, ahogy a GMI Ékszer is a Déli pályaudvarnál, pecsétgyűrűket klasszikus és modern fazonokban is kínál, különböző alkalmakra.

A vásárlók választhatnak a sima, utólag véshető pecsétgyűrű és a modern, többféle nemesfémből összeállított, díszítő véséssel ellátott pecsétgyűrű közül. Divatosak a drágakővel díszített pecsétgyűrűk is, ám ezek nem minden férfinak tetszenek.

Ehhez a trendhez zárkózik fel az új forma, a női pecsétgyűrű, amely a hölgyek kedvéért lágyabb vonalvezetésű, kisebb pecsétfejjel ellátott, de még így is igen feltűnő darabokat jelent. Ha igazán divatosak szeretnénk lenni az idén, ne hagyjuk ki a lehetőséget, és válasszunk egy nekünk tetsző, szép pecsétgyűrűt!

Ajánló
Ajánló
Szilveszter éjjel

Szilveszter éjjel

Az év utolsó napján, szilveszter éjjelén nem egyszerű hazajutni, ezért szétnéztünk, hogy itt a...

Közös otthoni programok a téli szünetre

Közös otthoni programok a téli szünetre

A karácsony és újév közötti napokban, a néha hosszúnak tűnő téli szünetben sok elfoglaltságot...

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

Hámori Máté karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője azt szeretné, ha minél többen...