Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2019-10-18

Szikrázó mondatok – Kepes András estje a MOM Kulturális Központban

Szikrázó mondatok – Kepes András estje a MOM Kulturális Központban

Felemelő és inspiráló szavakat hallhatunk, ha október 28-án este beülünk a MOM Kulturális Központ színháztermébe. A népszerű televíziós személyiség élete fontos állomásairól mesél, azokról a nagy hatalmú mondatokról, amelyek beleégtek az emlékezetébe, meghatározták az értékrendjét, és utat mutattak a gondolkodásának. A nézők nem mindennapi élményre, izgalmas és töprengésre késztető vallomásra számíthatnak.

Bármennyire meglepő, de Magyarország egyik legnépszerűbb televíziós műsorvezetője már elmúlt hetvenéves. Úgy tűnik, hogy a számos díjjal kitüntetett író és újságíró, műsorkészítő és egyetemi tanár azon szerencsés kiválasztottak közé tartozik, akiken cseppet sem látszik az évtizedek múlása. Ugyanúgy tele van életenergiával és alkotási vággyal, mint korábban. Ráadásul, átgondolva hosszú élete tanulságait, Kepes András csokorba gyűjtötte mindazokat az emlékezetes mondatokat, amelyek pályafutása egy-egy meghatározó időszakában rendkívül nagy hatást gyakoroltak rá.
 
A nagyvilág vándora

Az október 28-i est főszereplője 1948-ban született Budapesten, és már egész fiatalon a nagyvilág vándora lett. Művelt diplomata édesapja, Kepes Imre mellett eljutott Bejrútba és Buenos Airesbe. Iskolás gyermekként magába szívhatta e távoli országok sajátos kultúráját. Később elutazott az USA-ba, ahol személyesen is megtapasztalhatta, milyen módszerekkel tanítanak a világ leghíresebb egyetemein. A Magyar Televízió munkatársaként Cannes-ból, Berlinből, Moszkvából és Tokióból tudósíthatott. Az utazásai során összegyűjtött élményeit számos könyvében feldolgozta.

Ismerősei azt mondják, nem véletlen, hogy ennyire vonzza a messzeség, hiszen felmenői között ott találjuk dr. Kepes Gyula tábornokot, a Ferenc József-földet felfedező expedíció magyar orvosát. Édesanyja, Borda Katalin a második világháború idején mexikói emigrációban nőtt fel, utána a diplomáciai protokoll szakértőjeként sokat tett azért, hogy a fia jól megismerhesse a külkapcsolatok ápolása és a diplomáciai etikett titkait. A rokonságában ráadásul ugyanúgy akadtak világhírű matematikusok, mint kiváló sportolók, festők és médiaművészek.

1973-ban az ELTE Bölcsész Karán szerzett diplomát. Mindig is érdekelte az újságírás és a rádiózás. Már középiskolás korában is szívesen írt, első cikkei 1975-ben jelentek meg. Az egyetem elvégzését követően a Magyar Rádiónál dolgozott, ahol hamarosan megbízták a kulturális rovat vezetésével.
 
A kultúra országútján

Szerkesztőként és műsorvezetőként számos, azóta már klasszikusnak számító adásban hallhattuk a hangját. Vállalkozó kedvére jellemző, hogy ő indította be a rádió Gondolatjel című kulturális rovatát, és közreműködött, amikor 1980-ban beindult a Magyar Televízió kulturális hetilapja, a Stúdió ’80. Már ekkor arra törekedett, hogy minél érdekesebb embereket, világsztárokat, színészeket, művészeket mutasson be a hazai nézőknek. Közben jutott ereje arra is, hogy az írással foglalkozzon.

A nyolcvanas évek derekától kezdve folyamatosan jelentek meg nagy népszerűségnek örvendő könyvei; papírra vetette legismertebb televíziós és rádiós beszélgetéseit. Úgy érezte, hogy képes lesz más műfajban is bizonyítani, és elkezdte előkészíteni majdani regényeit.

1989-ben az ő élete is megváltozott, számos izgalmas televíziós műsorban láthattuk szerkesztőként vagy műsorvezetőként. Közben 1985-ben hosszú időt töltött az USA-ban a Stanford Egyetem ösztöndíjasaként. 

Rendkívül népszerűek voltak beszélgetős műsorai, azonban 1988-ban komoly megpróbáltatásokon ment keresztül, megbetegedett, és két évre visszavonult a rendszeres fellépésektől. Új sorozatával 2000-ben tér vissza a képernyőkre. A riportjai egy részével nemcsak itthon aratott sikert, de azokat átvették külföldi adók is. Nem fordított hátat régi szerelmének, az irodalomnak sem, 2002-ben indult be Könyv-jelző sorozata.

Széles körű tapasztalatait szerette volna megosztani a fiatalabb nemzedékkel is. Kutatótanárként New Yorkban dolgozott, és más amerikai egyetemeken is tartott órákat. Itthon először a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Berzsenyi Dániel Főiskolán állt katedrára. 2012 óta a Budapesti Metropolitan Egyetem professzora. Segített létrehozni az egyetem Művészeti Intézetét, illetve a Kommunikációs és Művészeti Kart.

A kétezres években újabb és újabb könyveivel számos kellemes meglepetést szerzett az olvasóknak. A Tövispusztát a Világkép, majd az Istenek és emberek követte. Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták: állami díjakat ugyanúgy kapott, mint szakmai kitüntetéseket és közönségdíjakat. Ma már őt is a nagypapák népes táborába sorolhatjuk, hiszen hat gyermeke mellett négy unokája van.

Számos nagy sztártól eltérően kerüli a feltűnést, és vigyáz a családja nyugalmára. Gondosan meggondolja, hogy miről beszél a nyilvánosság, a mikrofonok előtt, hiszen jól tudja, sok százezer rajongója odafigyel minden szavára. Ezeknek „a szavaknak hatalmuk van; a tudat alatt irányítanak minket” – Kepes András a gondolatait október 28-án osztja meg velünk a MOM Kulturális Központban.
 
Jegyinformáció:

Jegyek kaphatók a momkult.jegy.hu oldalon, az Interticket hálózatában, valamint a MOMkult jegypénztárában.

Ajánló
Ajánló
A tökéletesen sima bőr titka

A tökéletesen sima bőr titka

A lézeres kezelések jó szolgálatot tesznek a szépségápolás területén. Így például a világ első...

Ragyogjunk télen is! Bőrápolás a fagyos napokon

Ragyogjunk télen is! Bőrápolás a fagyos napokon

A téli időszakban a kipirosodó, száraz és viszkető bőr sokaknak gondot okoz, de a kellemetlen...

Szilveszter éjjel

Szilveszter éjjel

Az év utolsó napján, szilveszter éjjelén nem egyszerű hazajutni, ezért szétnéztünk, hogy itt a...