Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2019-10-29

Kiránduljunk Csokiföldre!

Kiránduljunk Csokiföldre!

Gombóc Artúr olyan mesefigura, akivel rengetegen tudnak azonosulni, hiszen ki ne szeretné a csokit? A csokoládé reneszánszát éljük, manapság se szeri, se száma az édes napoknak, fesztiváloknak, amelyek tematikája a csoki köré épül. Újabban pedig már múzeumok is várják az ellenállhatatlan édesség története iránt érdeklődőket.

Szamos Csokoládé Múzeum – Megvalósult édes álom

A Szamos csokoládé története 1986-ban kezdődött, amikor Szamos Mátyás megnyitotta első üzletét a Párisi utcában. Az akkor még aktívan dolgozó cukrászmester itt készítette el az első marcipános konyakmeggyét. A Párisi utcában lehetett először megvásárolni a különböző kézműves Szamos csokoládékat. Ma már a Hegyvidéken is több helyen kóstolhatjuk ezeket a finomságokat.

A Szamos család régi álma valósult meg azzal, hogy a csokoládérajongók örömére létrehozta a Szamos Csokoládé Múzeumot, ahol megismerkedhetünk a világ legkedvesebb édességének titkaival. Érdemes ellátogatni a Kossuth téren berendezett csokoládémúzeumba és megismerni a csoki édes történetét, megnézni a csokoládékészítés eszközeit a kezdetektől napjainkig, elmerülni a kalandos történetekben, amelyek a csokoládé különleges világába repítenek minket. Tekintsük meg, milyen hangulatot áraszt egy 20-as évekbeli cukorkabolt és egy századfordulós csokoládéműhely.

Fedezzük fel az aprólékos és finom munkával készített marcipánszobrokat, a Parlament tökéletes miniatűr másolatát, a koronázási ékszereket és a világ legnagyobb marcipánalkotását, amelyet 78 kilogramm marcipánból Jean-Étienne Liotard A szép csokoládéslány festménye alapján készítettek a Szamos mesterei. A Szamos Csokoládé Múzeum egyedülálló csokoládétörténeti látványossággal várja a csoki szerelmeseit.

Szerencsi csokoládé – Mindenki jól ismeri

Szerencs újkori történelme szorosan összekapcsolódik termelőüzemei, a cukorgyár és a csokoládégyár történetével. A cukorgyár 1889-ben, a csokigyár 1923-ban kezdte meg működését. Ez utóbbi indulásakor még kevés gép állt rendelkezésre, így csak táblás csokoládét és kakaóport gyártottak. Az üzem első vezetőjének Liechti Frigyest, a svájci származású élelmiszeripari mérnököt választotta az igazgatóság, aki 25 éven keresztül állt a gyár élén. E negyed évszázad alatt világhírűvé váltak a „cicás” emblémával jelzett termékek. Az általa válogatott munkaerő kiváló minőségű alapanyagból elsőrendű árut gyártott.

Évről évre nőtt a termelés, és mindinkább keresett, illetve világszerte ismertebb lett a szerencsi csoki. A második világháború előtt az ország legnagyobb csokoládégyára működött Szerencsen, amely az államosítás után sem veszítette el tekintélyét, hiszen kiváló minőségű csokoládét állított elő 1994-ig. Szerencs csokoládéhoz kötődő hírnevét napjainkban a Szerencsi Bonbon Kft. őrzi és örökíti tovább.

A nevezetes csokoládégyárnak, alapítóinak és munkásainak állít emléket a Zempléni Múzeumban az a kiállítás, amelynek az alapját Maszler László magángyűjteménye képezi. A tárlaton eredeti dokumentumok, fényképek segítségével felidézik a gyár történetét, bemutatják a ránk maradt tárgyi emlékeket, szerszámokat, öntőformákat, csokoládécsomagolási anyagokat. Az érdeklődők láthatnak számos csokiból készült figurát is, többek között megtekinthetik Csukás István és Sajdik Ferenc rajzfilmjének főszereplőjét, a csokiimádó Gombóc Artúrt. A tárlat leglátványosabb része a gyár igazgatói irodájának, az eredeti bútorzatnak a bemutatása. A tárgyi emlékek, dokumentumok sorát filmvetítéssel egészítik ki.
 
Harrer Csokoládéműhely – Kóstoljunk csokoládét!

Az osztrák Harrer cukrászdinasztia Ausztriában már több mint négy generáció óta kényezteti vendégeit magas minőségű, válogatott alapanyagból készült süteményekkel, tortákkal és egyéb édes finomságokkal. A cégalapító tulajdonosok alapfilozófiája az évek során mit sem változott: csakis a legjobb minőséget és választékot kínálni – mindezt modern, kellemes környezetben. Hasonló szellemben nyitották meg 16 évvel ezelőtt az első Harrer cukrászdát Magyarországon, és természetesen a különleges receptek, valamint a gondos elkészítés itt is meghozta a várt sikert.

2009 júliusában pedig – mintegy megkoronázva az addig elért szakmai eredményeket – Sopronban megnyitotta kapuit az ország első és máig egyetlen, csokoládékóstolóknak is helyet adó csokiműhelye. A rendhagyó, modern építészeti stílusban épült, különleges belső enteriőrrel büszkélkedő hatalmas műhelyben minden terméket kézzel készítenek: táblás és tört-, forró csokoládé, bonbonok és trüffelek, és persze rengeteg egyedi kérés alapján készült különleges kreáció hagyja el a csokoládéműhelyt nap mint nap. A finomságokat ízesítik is: magvakkal, aszalt és kandírozott gyümölcsökkel, fűszerekkel, amelyek mind a legjobb termőhelyekről kerülnek oda.

A marcipán és a legolvadósabb nugát pedig egyenesen Belgiumból érkezik. Aromát nem használnak, csak kizárólag természetes alapanyagokat. A műhely szerves része egy csodálatos panorámájú kávézó és cukrászda, ahol a helyben készített sütemények mellett egy finom forró kávé illata is maradásra csábít.

Ajánló
Ajánló
Szilveszter éjjel

Szilveszter éjjel

Az év utolsó napján, szilveszter éjjelén nem egyszerű hazajutni, ezért szétnéztünk, hogy itt a...

Közös otthoni programok a téli szünetre

Közös otthoni programok a téli szünetre

A karácsony és újév közötti napokban, a néha hosszúnak tűnő téli szünetben sok elfoglaltságot...

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

Hámori Máté karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője azt szeretné, ha minél többen...