Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-01-28

Álarcos jókedv – farsangi programok kicsiknek

Álarcos jókedv – farsangi programok kicsiknek

Őseink jól tudták, hogy vízkereszttől húshagyókeddig mulatozni szokás: bálokba, mulatságokra járni, zenélni, táncolni és jókedvűen nevetni. Az idén a farsangi időszakban nem fognak unatkozni azok a kisebb és nagyobb gyerekek, akik a kerületi kulturális intézményekben akarják bevetni magukat a maszkabál izgalmas forgatagába.

A farsanghoz kapcsolódó szép hagyományok évszázadokon át elevenen éltek a magyarság körében. Ezekre egyformán odafigyeltek a határon inneni és a határon túli honfitársaink is. E különös ünnepi időszak a vidámság és a jókedv heteit hozza el a falvakba és a városokba. Csúcspontját hagyományosan a húshagyókeddet megelőző három nap, vagyis a karnevál jelentette. Nemcsak honfitársaink mulattak ilyenkor, de a világ számos részén, például Olaszországban is nagyszabású felvonulásokat, álarcos bálokat tartottak.
 
Maszkabál a Hegyvidéken

A farsangi vidámságokra vágyó gyerekeket február 2-án Gryllus Vilmos látja vendégül a MOM Kulturális Központban. Az egész család jól fog szórakozni a mesés koncerten. Vilmos a gyerekek régi jó barátja. 1969-ben a testvérével, Gryllus Dániellel közösen alapították meg az azóta is töretlen népszerűségnek örvendő Kaláka együttest. A zenén kívül nagyon szereti a verseket, és örömmel áll a gyerekek elé irodalmi művek megzenésített változatával. Munkásságáért 2000-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.

A Maszkabál azt ígéri nekünk, hogy elmerülhetünk az álarcot viselő különös alakok titkokkal teli világában. Vajon kik lehetnek ők? Milyen embereket vagy mesebeli lényeket rejtenek a jelmezek? Egy kívülálló talán nem tudna választ adni ezekre a kérdésekre, ám Gryllus Vilmosnak éles a szeme. Kezében a hangszerével feltárja előttünk a rejtett összefüggéseket, varázslatos dalaival a gyerekeket ugyanúgy elbűvöli, mint az őket kísérő szülőket és nagyszülőket. Közelebbről is megismerkedhetünk a Varázslóval, a Tündérrel, a Banyával, a Hóemberrel, de a Katicabogárral, a Szerecsennel vagy éppen a szerencsét hozó Kéményseprővel is.
 
Buli a Mesekuckóban

A Barabás Villa barátai jól tudják, hogy milyen különleges, izgalmas hely a Vincellérház. Időről időre a gyermekek birodalmává válik ez a Városmajor utcai épület, és a Mesekuckóban a legszebb, jól ismert történetek hősei várják a kicsiket. Dömök Edina tisztában van azzal, hogy milyen varázsereje van az élő szónak. Természetesen ő is szeretné, ha farsangi látogatói a lehető legvidámabban szórakoznának.

Éppen ezért arra kér mindenkit, hogy aki február 2-án elmegy a Vincellérházba, az feltétlenül bújjon jelmezbe, de legalábbis vegyen álarcot magára. A tehetséges, érzékeny és kreatív színésznő remek házigazda. A kis látogatók között talán olyan is akad majd, aki most először tapasztalja, milyen mulatságos lehet egy régimódi diavetítés. Ráadásul Edina interaktív meséi sok mindenre megtanítanak minket a világról, nyugalom árad belőlük, és gazdagabbá teszik a hallgatóság képzelőerejét.

Ugyanezen a napon délután is lesz farsangi program a Barabás Villában. Ez azoknak lehet érdekes, akik szeretnek barkácsolni vagy dekorációt készíteni. A tél végét és a tavasz beköszöntét várva közös erővel színesebbé tehetjük a gyerekszobát is. Például a rendezvényen készített zászlófüzérekkel dobhatjuk fel otthonunk hangulatát. A műhelyfoglalkozásra ugyanúgy várják a gyerekeket, mint a velük érkező felnőtteket. A munkák gyümölcsét pedig természetesen haza is lehet vinni, hogy a rendezvény vidámságából jusson az otthon maradottaknak is.
 
Mosó Masa mosodája

Azt bizonyára ön is tudja, hogy a MOM Kulturális Központban rendszeresen tartanak előadásokat a gyermekek számára. Ezeket az óvodásoknak vagy a kisiskolásoknak szóló bérlettel kedvezményesen is megtekinthetjük. Februárban az első óvodásbérlettel is megnézhető bemutatóra 11-én kerül sor. A miskolci Csodamalom Bábszínház ekkor mindannyiunk régi jó barátait, a népszerű gyermekkönyv, Mosó Masa Mosodájának talpraesett és aranyos szereplőit állítja színpadra.

A gyerekek 1968-ban vehették először kézbe Varga Katalin és F. Győrffy Anna közös művét. A József Attila-díjas Varga Katalin többtucatnyi könyvvel, verseskötetekkel, mesékkel, ifjúsági regényekkel kedveskedett a legkisebbeknek. Ezek egy részét a televízió képernyőjén is láthatjuk. A Mosó Masa Mosodájában vicces verseket, mondókákat és rengeteg rövidebb-hosszabb mesét találunk. Az aranyos történetek mellett a kis olvasóknak nagy örömet szereztek F. Győrffy Anna rajzai.

A Kolozsvár melletti Szúcságon született kislány nagyon hamar a rajzolás felé fordult. Sokat foglalkozott a népviseletek mintavilágával is. Miután férjhez ment, otthona a magyar szellemi élet egyik középpontjává változott. A család barátai közé tartozott Bibó István, Illyés Gyula, Németh László, Ottlik Géza és Tamási Áron. Varga Katalin könyvein kívül Szepes Mária népszerű sorozatát, a Pöttyös Pannit is képeivel illusztrálta. A könyvek mellett a gyermeklapok oldalain szintén találkozhattunk alkotásaival.

Az előadás szereplői a Csodamalom Bábszínháznak köszönhetően állhatnak a kis nézők elé. A társulatot Korzsényi Tibor bábszínész hozta létre. Először a miskolci Fábián malomban játszottak, a társulat innen kapta a nevét. Mostani fellépésük főszereplője Sompolygó, az aranyos rókalány, aki útra kel a Kerek Erdőből, mert szeretne eljutni az Aranyvárosba. Útközben találkozik a háromfejű sárkánnyal, Tóbiással, az óriással, valamint a Járkáló Kastéllyal is.
Az óvodásbérlet márciusban és áprilisban is tartalmaz egy-egy előadást.
 
Egy makacs lány története

Ugyancsak 11-én délután kettőkor a kisiskolásbérlettel nézhetünk meg egy izgalmas mesét a MOM Kulturális Központban, "A székely menyecske meg az ördög" címmel. Fabók Mancsi bábszínháza a székelyek földjére kalauzol el minket. Közöttük élt egy egészen elképesztő menyecske, vagyis egy fiatal, nemrég férjhez ment nő. Annyira makacs volt, hogy annak messze földről a csudájára jártak az emberek. Nem volt túl sok barátja, mert mindig mindennek az ellenkezőjét csinálta, mint amit mondtak neki.  Makacs volt és dacos.

Az ördög persze azt gondolta, hogy ő majd könnyedén elbánik ezzel a lánnyal. Csakhogy még a pokolbeli is pórul járt vele. Szerencsére a történetben felbukkan egy jóképű és bátor huszár is. A székely menyecske történetével 2013-ban Fabók Mancsi elnyerte a Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle megosztott fődíját.

Jó szórakozást kívánunk februárban is!

Ajánló
Ajánló
Szilveszter éjjel

Szilveszter éjjel

Az év utolsó napján, szilveszter éjjelén nem egyszerű hazajutni, ezért szétnéztünk, hogy itt a...

Közös otthoni programok a téli szünetre

Közös otthoni programok a téli szünetre

A karácsony és újév közötti napokban, a néha hosszúnak tűnő téli szünetben sok elfoglaltságot...

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

Hámori Máté karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője azt szeretné, ha minél többen...