Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-02-18

Get Closer – ötnapos jazzfesztivál a Hegyvidéken

Get Closer – ötnapos jazzfesztivál a Hegyvidéken

A hazai jazzrajongók március elején ismét elzarándokolhatnak a XII. kerületbe, mert öt napon keresztül kedvenc műfajuk áll a figyelem középpontjában. Neves külföldi és hazai előadók lépnek fel a MOM Kulturális Központban. Olyan hírességekkel találkozhatunk, mint Snétberger Ferenc, Richard Bona, a Lithium együttes, Harcsa Veronika, Gyémánt Bálint, Alfredo Rodriguez, Pedrito Martinez, Lukács Miklós, Barabás Lőrinc, Erik Truffaz, Mogyoró Kornél, Papesch Péter és még sokan mások. 

Érdemes gyorsan lecsapni a március 4-től 8-ig tartó ötnapos jazzfesztivál jegyeire, mert az 5. Get Closer Jazz Fest keretében megrendezendő előadások egy részére már alig van hely. A fesztivál 4-én, szerdán a Lithium együttes koncertjével kezdődik. A finn kvartett első lemeze 2018-ban jelent meg. Muzsikájuk számos zenei forrásból táplálkozik. A négy tehetséges előadóművész fiatalos energiával lép fel a színpadon, és a különféle stílusokat egy jellegzetes hangzású, markánsan egyedi megszólalással adják elő.
 
Másnap a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékének két egykori tehetséges hallgatójával találkozhatunk. Harcsa Veronika énekes és Gyémánt Bálint gitáros kidolgozta, hogyan lehet egyetlen gitárral és énekhanggal tökéletes hangzást elérni a színpadon. Ehhez persze az is kellett, hogy felszabadult, bensőséges, mély, személyes ihletettségű, ugyanakkor jó kedélyű dalokat írjanak. Együtt bejárták a világot, és már huszonöt országban léptek fel. Eddig nyolc lemezük jelent meg. A kortárs jazz és az improvizatív popzene ötvözésével világszerte sikerült megtölteniük a koncerttermeket, klubokat. 

Ugyanezen a napon találkozhatunk Lukács Miklóssal, valamint a nagybőgős Reuben Rogersszel és a dobos Gerald Cleaverrel. Lukács Miklóst jogosan tartják a cimbalom virtuózának, az egész világon egyedülálló, ahogy ezen a népi hangszeren jazzt ad elő. Egyformán otthon van a cigányzenei hagyományok, az európai komolyzene és a jazz sajátos miliőjében. Széles repertoárú koncertjei világszerte nagy sikert arattak. Édesapja cigányzenét játszó cimbalmos, édesanyja pedig hegedült. A fiukat szerették volna elindítani a klasszikus zenei képzés irányába. Lukács Miklóst ma már a kortárs zene egyik legkiforrottabb tolmácsolójának tartják. 
 
Kvartettek napja

A jazzfesztivál harmadik napján, március 6-án fellép Barabás Lőrinc, majd Erik Truffaz együttese. Barabás zenéjét ugyanúgy kedvelik az instrumentális popzene rajongói, mint a jazz kedvelői. A kvartett számaiban ezek mellett klasszikus és világzenei hatások is felfedezhetők. A kiváló jazztrombitás-zeneszerző a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, majd New Yorkban tanult. Állt már színpadon Hongkongban és Ausztráliában is. Együttesét 2015-ben alapította meg. Sikerült sajátos zenei irányt teremtenie, ahogy átvette a hetvenes évekre jellemző improvizatív jazzrock stílusjegyeit.

Erik Truffaz három évtizede ontja magából varázslatos számait. A svájci származású, francia csodatrombitás nem először vendégeskedik hazánkban. Most új programmal tér vissza hozzánk. Zenéjében felismerhetők az acid jazz, a nu jazz és a hatvanas évek közepén népszerűvé vált post-bop stíluselemei is.
 
Magyar és külföldi fellépők

Március 7-én Mogyoró Kornél és Papesch Péter várja a jazzrajongókat a MOM Kulturális Központban. Az ütőhangszeres és basszusgitáros duó szabadon improvizálva, a maga jellegzetes feldolgozásában nyújtja át az érdeklődőknek a latin, az afrikai és az indiai gyökerű, valamint az elektronikus zenét. Az est különlegessége, hogy felelevenítik az Azma Ninja titokzatos távol-keleti árnyékharcosainak legendáját. 

Este kilenckor három nagyszerű külföldi vendég következik. Richard Bona két lenyűgöző tehetség, Alfredo Rodriguez és Pedrito Martinez társaságában lép fel. Bonát és Rodriguezt egyaránt jelölték Grammy-díjra, és amúgy régi jó barátok, akik számos dalt írtak közösen. Egyedülálló zenei hátterüket összehangolva mélyen inspiráló hangzást érnek el. A Hegyvidékre elkíséri őket Sting és Bruce Springsteen zenésztársa, napjain egyik legelismertebb latin ritmushangszerese, a varázslatos Pedrito Martinez.
 
Nagy nevek bűvöletében

A fesztivál ötödik napján, március 8-án este hétkor a Sárig Péter Trió lép fel, a neves zongorista csapatát a hazai zenei élet egyik legmeghatározóbb jazztriójának tartják. Az együttes mindhárom tagja sokoldalú, a közönség széles rétegének megszólítására képes, nyitott muzsikus. A Zeneakadémián ugyanúgy fellépnek, mint a legnagyobb koncertterekben. 

Szerepléseik hangulata sokszor olyan, mint a rockkoncerteké. Újszerűen fiatalos hangzásukkal, energiájukkal sok új rajongót szereztek a jazznek.
 
Ugyanezen a napon este kilenckor Snétberger Ferenc két élő legendával játszik együtt. A jazzrajongók jól ismerik a svéd nagybőgős, Anders Jormin és az amerikai avantgárd dobos, Joey Baron nevét. Ők olyan hírességekkel léptek fel, mint John Scofield, Al Jarreau, Michael Jackson és David Bowie. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Snétberger Ferenc 2011 nyarán indította be a fiatal, hátrányos helyzetű tehetségeket támogató, világszínvonalú zenei központját. 2004-ben tüntették ki a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjével. Sokan a roma jazz legtekintélyesebb képviselőjének tartják.

Jegyinformáció:
 
Jegyek kaphatók a https://getcloserconcerts.com/koncert/ oldalon, valamint a MOMkult jegypénztárában.

Ne felejtsék el, hogy ahogyan korábbi cikkünkben már figyelmeztettünk rá, a rendezvényekre csak hiteles forrásból származó jegyekkel tudják biztosítani belépésüket!

Ajánló
Ajánló
Szilveszter éjjel

Szilveszter éjjel

Az év utolsó napján, szilveszter éjjelén nem egyszerű hazajutni, ezért szétnéztünk, hogy itt a...

Közös otthoni programok a téli szünetre

Közös otthoni programok a téli szünetre

A karácsony és újév közötti napokban, a néha hosszúnak tűnő téli szünetben sok elfoglaltságot...

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

A zenegyűlölő – Operasokk a MOM Kulturális Központban

Hámori Máté karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője azt szeretné, ha minél többen...