2020-11-24
A magyar labdarúgás napja

Hazánkban a labdarúgás a legnépszerűbb sportág, és 1993 óta november 25-én ünnepeljük e nagyszerű sportot, futballtörténelmünk kiemelkedő focistáit, sportszakembereinket.
Bármerre is járunk a nagyvilágban, igen jó az esélye annak, hogy ha bemutatkozunk, és megtudják rólunk, hogy magyarok vagyunk, akkor óhatatlanul szóba kerül a labdarúgás és az Aranycsapat tagjainak, például Puskásnak, Bozsiknak, Hidegkutinak, Grosicsnak, Kocsisnak vagy más hajdani kiváló focistáinknak a neve. A 20. század derekán hazánk igazi „futball nagyhatalom” volt. Messzire vitték a jó hírünket a világban, és a magyar csapatok mérkőzéseiről gyakran címlapon számoltak be még a külföldi újságok is.
Az iskolákban, a testnevelésórákon a gyerekek ma is szívesen fociznak, éppúgy mint a szünetekben az udvaron, és egy-egy kiemelkedő játékos ma is igazi sztárnak számít. Az „ifjú titánok” közül néhányan a legnevesebb külföldi klubokban is megmutathatták, hogy mire képesek.
.jpg)
Egy igazi aranykor
A magyar labdarúgás emléknapja egy sporttörténeti eseményre emlékezik. 1953-ban az ország élén álló Rákosi Mátyás nem lelkesedett azért az ötletért, hogy magyar focisták utazzanak „a bűnös nyugatra” az imperializmus fellegvárának számító Angliába. Az állami vezetés attól tartott, hogy a hazájukban akkor már kilencven éve veretlen angolok legyőzik a magyarokat, amiből a hidegháború korszakában hatalmas politikai sikert kovácsolhatnak.
.jpg)
Az Aranycsapat legendás játékosait nagyon alaposan felkészítették a mérkőzésre. Londonban legalább akkora feszültség övezte a mérkőzést, mint Budapesten, mivel a magyar válogatottat jó okkal tartották komoly ellenfélnek. Ez az időszak aranykorszakot jelentett a magyar labdarúgásban. A stadionokban tömegek ünnepelték a csapatokat, a válogatott tagjai pedig szinte nemzeti hősöknek számítottak.
November 25-én aztán megtörtént a csoda, a magyar labdarúgó-válogatott 6:3-ra legyőzte a döbbent angolokat. Ez a hatalmas siker az egész világot elképesztette, itthon pedig óriási örömet okozott, de nemcsak a szurkolóknak, hanem minden magyarnak. Alig nyolc évvel a második világháború vége után, a hidegháború és a sztálinizmus markában vergődő országnak nagy szüksége volt egy ilyen katarzisra, a nemzetet egységbe forrasztó diadalra.
Negyven évvel később a Magyar Labdarúgó-szövetség úgy döntött, hogy az Aranycsapat nagy győzelmét a magyar labdarúgás napjává nyilvánítja.
Százötven éves hagyomány
.jpg)
Molnár Lajos, a MAC egyik alapítója már 1879-ben beszámolt szakmunkájában a fociról, 1882-ben pedig a pesti református főgimnáziumban megalakult az első „szabadtéri játszó társaság”. Hamarosan megszülettek a ma is jól ismert sportegyesületek. 1885-ben megalakult az Újpesti Torna Egylet, 1888-ban az MTK, majd egy évvel később az FTC is. Fiaink nemcsak egymással mérték össze a tudásukat, hanem a boldog békeidőkben a Monarchia többi népével is. Első ellenfelünk a szomszédos Ausztria volt, a válogatottunk pedig a csehek ellen szerezte első győzelmét. A FIFA 1907-ben felvette a tagjai közé a Magyar Labdarúgó-szövetséget.
.jpg)
Az Aranycsapat győzelemsorozata eleven legendaként él mind a mai napig. Rengeteg olyan fiatal fiú és most már lány is van, aki stoplis cipőben kifutva a zöld gyepre arról álmodozik, hogy megismétli ezeket a nagy győzelmeket. A magyar labdarúgás napján kívánjunk sok sikert a feltörekvő ifjú tehetségeknek is.