Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-06-27

Legyen öröm a fogmosás!

Legyen öröm a fogmosás!

A boldog gyerekmosolynál kevés szebb dolog van a világon, főleg, ha mi vagyunk a büszke szülők. A szép fogsorért azonban tenni kell, és a gyerekek esetében ez még elsősorban a szülők felelőssége. A fogápolást nem lehet elég korán elkezdeni, és bármilyen hihetetlen, a gyermekkori (tej)fogápolás nagyban meghatározhatja a felnőttkori fogak épségét is. De mit tegyünk, hogy gyermekeink fogai szépek és egészségesek maradjanak? 


Már a pocakban kezdődik minden

Az első dolog, hogy kismamaként odafigyelünk saját étrendünkre. Az egészséges, vitaminokban gazdag táplálkozás elengedhetetlen, hiszen a terhesség során a fejlődő magzat csak így juthat hozzá a megfelelő tápanyagokhoz. Emellett, ha az anya legalább féléves korig tud szoptatni, akkor nagyobb valószínűséggel fejlődik egészségesen a gyermek szájpadlása, mint a cumisüvegből történő táplálásnál. Az első tejfogak kibújását követően pedig máris el lehet kezdeni bevezetni a napi szintű fogápolást. Nagyon fontos, hogy ne fogyasszon a gyermek cumisüvegből cukros italokat, gyümölcsleveket.

A tejfogakat is ápolni kell

A tejfogakról sokan azt gondolják, hogy nem kell úgy odafigyelni rájuk, mint a csontfogakra, hiszen idővel kihullanak. Azonban ezekben is ugyanúgy idegek vannak, és az apró szuvasodás is fájdalmat okozhat gyermekünknek. A tejfogak anyaga gyengébb, sérülékenyebb a maradandó fogakhoz képest, emiatt gyorsabban elromolhatnak.

A tejfogaknak nemcsak a rágás, harapás, vagyis a táplálék előkészítésében van szerepük, hanem a beszédtanulásban, a helyes hangképzésben is. A tejfogak gondoskodnak arról is, hogy a végleges fogak egyenletesen nőhessenek ki, hiszen addig fenntartják a helyet a későbbi fog számára. Ha valami miatt a tejfogakat idejekorán el kell távolítani, a maradó fogak nagy eséllyel torlódva, kuszán fognak előbújni.” - mondja dr. Wenczl Mónika fogorvos, a Budai Egészségközpont munkatársa.

Már kiskoruktól tanítsuk őket

Fogaink egészségének megőrzésére már kiskortól tanítanunk kell gyermekünket. Rengeteg játékos módszert alkalmazhatunk, amivel megtanulják, hogyan ápolják fogaikat. Fogadjuk meg az alábbi tippeket, hogy ők egészséges és szép mosollyal hálálják meg gondoskodásunkat:

- Szerettessük meg vele a fogmosást! Már az első fogak kibújásakor kezdjük el játékosan bevezetni őt a fogmosás napi rituáléjába. Ha ez kicsi korban mindennapos rutinná válik, felnőttként is fontosnak fogja tartania majd. 

- Törekedjünk a napi legalább kétszeri fogmosásra! 

- Figyeljük, hogy gyermekünk megfelelő ideig és mozdulatokkal tisztítsa a fogait. Óvodás korban még nem elég fejlett a kicsi kézügyessége, a fogkefét közösen fogva segítsünk neki! 
 
- A helyes technikára óvodás kortól taníthatjuk a kicsiket, ebben kérjük akár fogorvosunk segítségét is, hisz sokszor mi felnőttek sem vagyunk ezzel tisztában. Így miközben játékosan megtanulja a mozdulatokat, megismerkedik az orvossal is, ami nagy segítség lehet a későbbi fogászati problémák esetén. 
 
- Egy-két éves gyermekeknél használjunk külön nekik fejlesztett puha fogkefét, és olyan fogpasztát, ami szintén a koruknak megfelelő. 

- Figyeljünk oda a fogbarát étkezésre! Ösztönözzük gyermekünket a zöldségek, gyümölcsök fogyasztására, a rágásra, a cukros üdítőket és ételeket pedig kerüljük, túlzott fogyasztásuk ugyanis a fogak romlásához vezethet. 

- Mutassunk példát! Nagyobb kedvvel mossa majd ő is a fogát, ha azt velünk közösen teheti. 

Ajánló
Ajánló
Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

A pajzsmirigybetegség egyik tipikus tünete, amikor akár tíz óra alvás után is fáradtnak,...

Család születik program

Család születik program

A Maternity Magánklinika a várandósság teljes ideje alatt, egészen a szülés pillanatáig mindenben...

Mentsük meg a fogainkat!

Mentsük meg a fogainkat!

Amikor fáj a fogunk, mindent megtennénk, hogy megszabadítsanak minket ettől a kíntól, még a...