Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-27

Magas vérnyomással sem kell lemondani a sportról!

Magas vérnyomással sem kell lemondani a sportról!

A mozgás mindenkinek jót tesz, még azoknak is, akik nem teljesen egészségesek, de nyilván nem minden formája egyformán ajánlott mindenkinek. Dr. Marton Anna sportkardiológust, a Budai Egészségközpont munkatársát arról kérdeztük, hogy mire és miért kell vigyázniuk a vérnyomás problémákkal küzdőknek, ha életmódváltásra szánják el magukat, és megfelelő mozgásprogramot keresnek maguknak.

Hegylakó Magazin: Az intenzív testedzés emeli a vérnyomást, ugyanakkor tudjuk, hogy a vérnyomás normalizálásához, több érrendszeri kockázat (például a túlsúly, a magas vérzsír szint, a mozgáshiány) csökkentéséhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás. Hogyan tudjuk ezt az ellentétet feloldani? 
 
Dr. Marton Anna: Egy egészséges felnőtt ember vérnyomása nyugalmi állapotban 140/90 Hgmm alatt van. A vérnyomás értéke azonban folyamatosan változik az éppen végzett tevékenységnek, vagyis a szervezet pillanatnyi igényeinek, a szív munkájának megfelelően, így az intenzív mozgás valóban megemeli a vérnyomás és pulzusértéket. Ennek ellenére senkit nem beszélnék le a mozgásról, hiszen az egyénre szabottan, jól megválasztott mozgásforma rendszeres gyakorlása hosszabb távon az egészség megőrzésének, illetve visszanyerésének legjobb eszköze. Javítja a keringést, serkenti az anyagcserét, a légzést, normalizálja a testsúlyt, segíti a sejtek oxigénellátását, támogatja az immunrendszert, csökkenti a vércukorszintet, az inzulinrezisztenciát, a vérnyomást és a nyugalmi pulzust is. Ezek a kedvező hatások jelentős része persze nem azonnal mutatkozik, de minimum heti 3x1 órás vagy napi minimum fél órás megfelelő minőségű edzés után, a 4. hónaptól biztosan megtapasztalhatjuk ezeket.

A vérnyomásproblémákkal küzdőknek (ha túl magas, túl alacsony vagy változékony a vérnyomásuk) természetesen a terhelést az állapotukhoz kell igazítani, kontroll alatt tartani. Ugyanakkor a magas vérnyomásúak is számíthatnak arra, hogy hosszabb távon a mozgás csökkenteni fogja majd a vérnyomást és a pulzusszámot is, a gyógyszerszükségletük pedig fokozatosan csökkenni fog a sportolás révén. Ha az életmódváltást súlycsökkenés is kíséri, a javulás még határozottabban jelentkezik. Minél edzettebb valaki, annál hamarabb áll vissza a nyugalmi szívfrekvenciája és a vérnyomása a terhelés után. 

Az alacsony vérnyomásúak elvileg bátrabban terhelhetők, de az eltérés okát náluk is tisztázni kell egy alapos kivizsgálással! A tartósan alacsony vérnyomás ugyanis többfajta betegség, például szívelégtelenség, szívbillentyű-probléma, hormonális elégtelenség, vérszegénység jele is lehet. 
A szívritmuszavar önmagában nem abszolút ellenjavallata a rendszeres testmozgásnak, de az edzésterv felállítása kardiológiai kontrollt igényel.

Ezért mindenkinek tanácsolhatom, hogy első lépésként beszélje meg a teendőket az orvosával, kérjen kardiológiai-belgyógyászati állapotfelmérő vizsgálatot, és a javasolt pulzustartományú rendszeres testmozgást tegye mielőbb az élete részévé! 
 
Hegylakó Magazin: Milyen mozgásformákat ajánl leginkább a magas vérnyomásúaknak?
 
Dr. Marton Anna: Bőséges a választék! Legjobbak azok a ciklikus mozgásformák, amelyeknek az intenzitását egyénre szabottan magunk állíthatjuk be: kerékpár, gyaloglás, nordic walking, úszás. Ugyanakkor a futást kevéssé javaslom az ízületek fokozott terhelése miatt. Ha másra nincs mód, a séta, a kertészkedés lehetőségeit is ki kell használni. Kevésbé ajánlanám a hirtelen helyváltoztatásokkal, ugrásokkal, stresszel is járó csapatjátékokat (focit, kézilabdát), és a súlyzókkal végzett emelést, valamint a hirtelen megterhelést tartalmazó edzések sem megfelelőek. Általánosságban elmondható, hogy egyénileg felmért, alacsonyabb kezdő terhelés melletti folyamatos mozgásra van szükség, amely nem emeli fel szélsőségesen a pulzusszámot, nem éri el az oxigénhiányos, anaerob állapotot. Később persze fokozatosan lehet emelni az intenzitást, hiszen minél edzettebb valaki, annál alacsonyabb marad a terhelés ellenére is a vérnyomása és a szívfrekvenciája. Fontos, hogy mindenki figyelemmel kövesse a változásokat, hiszen a különböző típusú mozgások nem mindenkire hatnak egyformán. 
 
Hegylakó Magazin: Egy laikus hogyan tudja kontroll alatt tartani a vérnyomásértékeit?
 
Dr. Marton Anna: Szerencsés választás a különböző kardiogépek valamelyikén edzeni (legyen az futó-, epileptikus-, lépegető gép vagy kerékpár), mivel itt biztosítható a leginkább a folyamatos kontroll. Ezek a gépek ugyanis a vérnyomást, a pulzust, a kalória-felhasználást egyaránt mérik, és ezeknek megfelelően választható ki a sebesség, a mozgásintenzitás. Emellett mára már elterjedtek a karra csatolható mérőeszközök is. 

Alacsony intenzitással kezdve hetente minimum 3x1 órát vagy napi minimum fel órát mozogjunk, kerülve azokat a mozgástípusokat, amelyek hirtelen megemelik a pulzust. Egészséges embernél, ha 180-ból kivonjuk az életévek számát, megkapjuk azt az értéket, amelyet terhelés során sem tanácsos tartósan átlépni. 

Vérnyomásgondokkal küzdő ember ajánlott pulzustartománya azonban kizárólag kardiológiai, terheléses vizsgálat során állapítható meg. A rendszeres sport megkezdése előtt igen fontos a vérnyomás gyógyszeres beállítása.

Mérőműszer nélkül is figyelni kell a testünk jelzéseire: a kiugró vérnyomást szédülés, rossz közérzet, fejfájás, hányinger, kipirosodott arc, mellkasi panaszok, nehézlégzés jelezheti.

Nézze meg, hol sportolhat kedvezményesen Hegyvidék kártyájával:
https://hegyvidekkartya.hu/elfogadohelyek/ SZABADIDŐ | SPORT

Ajánló
Ajánló
Mentsük meg a fogainkat!

Mentsük meg a fogainkat!

Amikor fáj a fogunk, mindent megtennénk, hogy megszabadítsanak minket ettől a kíntól, még a...

Hatékony immunválasz – Mindent a lázról

Hatékony immunválasz – Mindent a lázról

Az őszi-téli időszakban gyakoribbá válnak a különböző fertőzéses megbetegedések. Ha tudni...

Szüleink, nagyszüleink – rajtunk is múlik jóllétük

Szüleink, nagyszüleink – rajtunk is múlik jóllétük

Ez a cikk a Hegyvidéken élő szépkorú lakosok számára íródott, és mégis az ő gyermekeikhez,...