Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-08-01

Egzotikus utazás egzotikus betegségek nélkül

Egzotikus utazás egzotikus betegségek nélkül

Vietnam, Mexikó, Srí Lanka, Fülöp-szigetek. Csupán néhány a gyönyörű, egzotikus úti célok közül. A fehér homokos tengerpart, a megelevenedő történelem, a titokzatos és vad tájak az év minden időszakában turisták ezreit vonzzák. Ám a feledhetetlen utazás komoly veszélyeket is rejthet magában, ha nem tájékozódunk kellőképp a célország egészségügyi helyzetéről, és a kötelező vagy javasolt védőoltásokról.

„Ha egzotikus országba szeretnénk utazni, nem csupán a látnivalókról érdemes tájékozódnunk, hanem arról is, hogy milyen körülmények várnak majd ránk. Bizonyos dolgok ugyanis nálunk természetesek, mint például a csatornázás és vízellátás vagy a fejlett egészségügyi ellátás, ám közel sem biztos, hogy egy elmaradottabb országban mindez ugyanígy van. Ebből adódóan az étellel vagy a vízzel könnyen elkaphatunk bizonyos betegségeket, de vannak olyan fertőző betegségek is, amelyeket rovarok vagy más állatok terjesztenek. Tájékozódjunk időben, készüljünk fel az utazásra ebből a szempontból is” – mondta dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont infektológus szakorvosa.
 
Melyek a leggyakoribb trópusi betegségek?

Vannak olyan betegségek, amelyek ellen gyermekkorunkban megkaptuk a védőoltást, például a kanyaró, a mumpsz, a tetanusz, a gyermekbénulás vagy a diftéria. Ezek az oltások azonban nem nyújtanak életre szóló védettséget, ezért nem árt egy emlékeztető oltás számunkra az utazás előtt.


Az éghajlati adottságok és a nem megfelelő higiéniás viszonyok, leggyakrabban a szennyezett víz és étel miatt megfertőződhetünk:
hepatitisz A-val,
hastífusszal,
szalmonellával.
 
Cseppfertőzéssel terjed a gennyes agyhártyagyulladás kórokozója, a kanyaró vírusa és az influenza. A rovarok vagy egyéb állatok által terjesztett betegségek közé tartozik a:
malária,
sárgaláz,
Dengue-láz,
Zika-vírus fertőzés,
kullancs-encephalitis vírusa,
veszettség.
 
Jó tanácsok utazóknak

Indulás előtt minimum hat héttel javasolt kezdeni a felkészülést, ugyanis bizonyos védőoltások ennyi idő alatt fejtik ki hatásukat. Bár az internetről számtalan információ begyűjthető, érdemes utazási medicinában járatos szakembert felkeresni, ahol a legfrissebb járványügyi helyzetnek megfelelő felvilágosítást és oltást adják az adott térségbe utazóknak.
 
Bizonyos fertőzések, mint például a malária ellen védekezhetünk gyógyszerekkel, az éjszakai pihenőhely szúnyogmentesítésével (szúnyogháló) és rovarriasztóval. A maláriánál is nagyobb területen honos Dengue-lázat terjesztő, nappal aktív szúnyog csípésének elkerülésére a rovarriasztó és a megfelelő ruházat szolgálhat.
 
Egy egyszerű hasmenés is veszélyes, de mindenképp kellemetlen lehet, amelyet leggyakrabban a nem megfelelő higiénia, szennyezett ivóvíz vagy étel okoz. A félig átsült hús, a nyers zöldség, saláta, a mosatlan vagy nem ivóvízzel mosott gyümölcs, a hosszú ideig tárolt étel lehet a fertőzés forrása. A lemosható, lehámozható gyümölcsök, a frissen főtt ételek biztonságosak.
 
Az utcai étkezdék nem feltétlenül kockázatosak, hiszen Ázsiában a lakosság túlnyomó része így étkezik, de az úszópiacokon való kóstolgatást érdemes elkerülni. Az evőpálca használata és a kézfertőtlenítés csökkenti a fertőzés esélyét.
 
Európa néhány országát kivéve a csapvíz helyett palackozott vizet érdemes fogyasztani, fogmosáskor is azt használni. A szállodák jégkocka-automatája biztonságos, másutt – egyszerűbb kávézókban, büfékben, utcai árusoknál – a hűsítőkben, koktélokban, kávéban felszolgált jégkocka fertőzés veszélyét rejti.
 
Az életvitelt, napi tevékenységet korlátozó hasmenés esetén kérjünk helyi orvosi segítséget. Ők az ott honos kórokozóknak megfelelő kezelést adják.
 
Aki az utazása alatt a szexuális kalandoktól sem zárkózik el, annak az óvszer használata mellett ajánlott a nemi úton terjedő betegségekről is némi ismerettel rendelkeznie.
 
Vízparton, magaslati régiókban az UVA/UVB sugárzás káros hatása is erőteljesebb. A bőr védelme magas faktorú krémmel, napszemüveg és kalap viselése, a direkt napsütés kerülése a déli órákban mind fontos eszközei a leégés, napszúrás elkerülésének.

Ajánló
Ajánló
Mentsük meg a fogainkat!

Mentsük meg a fogainkat!

Amikor fáj a fogunk, mindent megtennénk, hogy megszabadítsanak minket ettől a kíntól, még a...

Hatékony immunválasz – Mindent a lázról

Hatékony immunválasz – Mindent a lázról

Az őszi-téli időszakban gyakoribbá válnak a különböző fertőzéses megbetegedések. Ha tudni...

Szüleink, nagyszüleink – rajtunk is múlik jóllétük

Szüleink, nagyszüleink – rajtunk is múlik jóllétük

Ez a cikk a Hegyvidéken élő szépkorú lakosok számára íródott, és mégis az ő gyermekeikhez,...