Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-05-11

Így etesse zöldséggel a családot!

Így etesse zöldséggel a családot!

Hiába tudja mindenki, hogy a zöldségek egészségesek, a férfiakat és a gyerekeket sokszor nem egyszerű feladat rávenni az elfogyasztásukra – néhány trükkös ötlettel azonban nemcsak ez oldható meg, de szeretni is fogják a természetes fogásokat!

Miért is van erre szükség?

A zöldségek és gyümölcsök kiemelkedő táplálkozás-élettani szerepet töltenek be szervezetünk megfelelő működésében. Viszonylag alacsony energia-, zsír-, és szénhidráttartalmukkal szemben jelentős vitamin, ásványi anyag és antioxidáns tartalmuk révén szerepet játszanak számos betegség kockázatának csökkentésében. Magas rosttartalmuk elősegíti a megfelelő bélműködést, teltségérzetet biztosít, és jótékonyan befolyásolja szervezetünk zsír-és szénhidrát anyagcseréjét. Magas víztartalmuknak köszönhetően szabályozzák a szervezet folyadékháztartásának egyensúlyát.

A legtöbb zöldség nyersen a legegészségesebb, ugyanis sütés-főzés során a vitaminok, nyomelemek túlnyomó része elvész. Különösen igaz ez a bő vízben főtt zöldségek esetében, ugyanis a vitaminok a vízbe kerülnek, amit főzés után általában kiöntünk. Azonban levesek, főzelékek esetében sok értékes tápanyag a folyadékban marad, amely aztán testünket táplálja.

Most pedig lássuk a tippeket:

1. tipp: Ami nem látszik, nincs is!
 
Vagyis van, de ezt a delikvenseknek nem feltétlenül kell tudnia, hiszen az ételekbe rejtett zöldfélék egyértelműen az ember barátai. Először is érdemes kipuhatolni, mi a baj zöldekkel! Leggyakrabban a főtt zöldségek állagával akad gond – a hőkezelt cukkini, padlizsán vagy a kelkáposzta puhaságától sokan irtóznak, így ha szeretteinknél is ez a fő probléma, akkor keressünk például néhány ízletes ragureceptet! Gondoljunk csak az indiai rizses-zöldséges ételekre, amelyek a hosszú főzési idő, a sokféle hozzávaló és rengeteg fűszer miatt krémesre főnek, így szinte nem is látszik, pontosan miből állnak! Ezekbe nyugodtan beledarabolhatjuk a kevésbé kedvelt növényeket, úgysem érezni majd benne külön-külön az összetevőket. Ha biztosra akarunk menni, hámozzuk le a színes héjakat, és gazdagítsuk húsokkal a mártást! A fasírtokat, húsgolyókat is dúsíthatjuk reszelt zöldséggel, de a reggeli turmixban is remekül el lehet rejteni ezt-azt: a banán, az alma, az eper mellett szépen belecsempészhetünk egy rózsa brokkolit, egy marék spenótót, egy darabka uborkát, salátalevelet - a színe csodás lesz, de az ízén nem fog érződni egyik sem, így sokat segíthet a zöldségek megkedveltetésében.

2. tipp: Öntsük formába!

Gyerekeknél sokszor nem is a zöldségeknek szól az elutasítás, csak épp „dackorszakukat” élik – ilyenkor kis módosításokkal el lehet érni, hogy azért mégiscsak lecsússzon az a paradicsom vagy paprika. Melyik gyerek tudna például ellenállni az uzsonnásdobozból kikandikáló maci vagy csillag alakú uborkaszeleteknek, a nyársra húzott, esetleg étcsokival picit megcsurgatott gyümölcsöknek? A jó tálalás egyébként a felnőtteknél is remekül működik – valamilyen oknál fogva szívesebben és többet fogyasztunk olyan ételekből, amelyek kis porciókban várnak ránk, így a focimeccs közben feltálalt, zöldségektől roskadozó miniszendvicsek vagy padlizsánkrém épp olyan gyorsan fog elfogyni, mint a szokásos szotyi.

3. tipp: Édes csábítás
 
Szerencsére ma már az egészséges édességekről sem kell lemondani, elég a sima cukrot eritritre, sztíviára, nyírfacukorra vagy agavé szirupra cserélni, így a zöldségeket akár kedvenc süteményünk készítése során is felhasználhatjuk. Ilyenkor érdemes vagy olyan semleges ízű növényt választani, mint a cukkini, amely feltűnésmentesen teszi szaftosabbá a piskótát, vagy olyan, egyébként is édeskés zöldfélét, mint a sárgarépa, a sütőtök, az édesburgonya vagy a cékla, amelyek főzés, sütés közben csak még finomabbá válnak. Általában reszelve, majd a levüket kinyomkodva érdemes felhasználni ezeket, így nem áztatják el a tésztát, viszont jól illenek hozzájuk a roppanós olajos magvak, az aszalt gyümölcsök, az intenzív fűszerek (gyömbér, fahéj, szegfűszeg). A céklát mindenképp próbáljuk ki jó minőségű étcsokoládéval, mert a sütinek nemcsak az íze, de a színe is csodás lesz!

Kapcsolódó HEGYVIDÉK kártya elfogadóhelyek:

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...