2021-01-13
A tökéletes kapucsínót titka

Talán nincs is kellemesebb, mint hideg, téli reggeleken belekortyolni egy bögre ízes, forró, habos kapucsínóba. De most azt is eláruljuk, hogy mi a titka az igazán finom, tejhabos kávénak.
A kapucsínó az osztrák fővárosból terjedt el a világ minden tájára, ugyanis Bécsből származik a kapucsínó őseként aposztrofálható kapucíner, amely az 1700-as években tűnt fel a kávéházakban. A kapucíner alapja a közepesen pörkölt babkávéból főzött feketekávé, amelyet kakaóporral megszórt édes tejszínhab koronáz. Maga az elnevezés onnan ered, hogy a tejszínhabbal keveredő feketekávé a kapucinus szerzetesek csuhájának mélybarna árnyalatában pompázik.
Az olasz változat
.jpg)
Az egyetlen különbséget az jelentette, hogy a kapucsínó alapkomponense a tradicionális olasz eszpresszó volt. Az enyhén habosított forró tej és a tejhab későbbi újításként került az italba, ugyanis a 30-as éveket követően rengeteget változott, fejlődött a kapucsínó.
Az egyre több variáns és elkészítési mód megjelenése mellett egy dolog változatlan maradt: az olasz kávéetikett előírja, hogy soha ne igyunk kapucsínót délelőtt tizenegy után. Ennek a szokásnak egészen egyszerű az oka, az olaszok ugyanis étkezésként tekintenek a tejfogyasztásra is. Ezért szerintük, ha evés után bármilyen formában tejet fogyasztunk, azzal megterheljük a gyomrunkat és hátráltatjuk az emésztést.
.jpg)
Ha mi is megkóstolnánk az isteni olasz kapucsínót, térjünk be a Kávé Paczába, ahová a finom Fantini kávé egyenesen Rómából érkezik, és Magyarországon csak náluk iható.
Ha viszont otthon készítenénk magunknak tökéletes forró italt, így tegyük:
Hozzávalók:
1 adag kapucsínóhoz
• 1 adag dupla presszókávé, kb. 40 ml
• 80 ml 3,6%-os tej (a 80 ml tejből lesz kb. 60 ml meleg tej és 60 ml tejhab)
Elkészítés:
1. Először melegítsük fel és habosítsuk a tejet.
2. Közben melegítsük elő a csészét.
3. Főzzük le a kávét, öntsük az előmelegített kapucsínós csészébe, végül öntsük fel a tejjel és tejhabbal. A tökéletes kapucsínónál az egyik legfontosabb dolog az időzítés, illetve hogy minden alkotórésze épp megfelelő hőmérsékletű legyen.
Folyamat:
.jpg)
2. A tej habosításához használjunk habosító készüléket, amit pár száz forintért be tudunk szerezni. Ez az eszköz a habverőhöz hasonlóan készíti a habot, tehát nem gőzöli, hanem felveri. A legegyszerűbb tejhabosító esetében arra figyeljünk oda, hogy a tejet habosítás előtt melegítsük fel 60-63 fokosra. Ha komolyabb habosítót használunk, akkor az a tejet is melegíti, és egy gombnyomásra működik.
Akkor készítsük el a kávét, amikor már kész a tejhab. Amennyiben egyáltalán nincs a művelethez készülékünk, használjunk egy befőttesüveget: forró vízzel előre átmelegített befőttesüvegbe töltsük a meleg tejet, tegyük rá a fedelet és gyors mozdulatokkal rázzuk össze. Így a tej biztosan felhabosodik.
.jpg)
4. Az előmelegített pohárba öntsük bele a friss kávét, utána öntsük fel tejjel és tejhabbal.
Ízesítés:
Az elkészített kapucsínót önmagában is fogyaszthatjuk, ízlés szerint cukorral vagy mézzel is ízesíthetjük, esetleg kakaóport vagy fahéjat szórhatunk a tetejére.