Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2021-01-26

Csokoládés tekerge, avagy a kakaós csiga története

Csokoládés tekerge, avagy a kakaós csiga története

A kakaós csiga igazi hungarikumnak számít, amely januárban ünnepli 113. születésnapját. Ez a finomság igazi közönségkedvenc, hiszen mindenki szereti, kicsik és nagyok egyaránt.


A magyar péksütemények királyát egy gödi cukrász, Pösch Mór találta fel 1908-ban, és eredetileg csokoládés tekerge néven emlegette finomságát. A desszertet barátainak készítette január 10-én, 33. születésnapja alkalmából, de végül akkora mennyiség lett belőle, hogy még a vásárlóinak is maradt néhány darab. Ekkor kezdődött a kakaós csiga karrierje, ami több mint száz esztendeje töretlen. Azóta az iskolai büfék, pékségek és magyar konyhák állandó péksüteményévé vált.

Általában reggelire szokás fogyasztani, de ez nincs szabályhoz kötve, hiszen desszertként bármelyik főétkezés után kiváló finomságnak számít, amit akár Hegyvidék kártya kedvezménnyel is rendelhetünk a Nekedterem oldaláról, illetve elvitelre megvehetjük a Bake My Day pékségben vagy a Nuance Lunch&Bar -ban.
 
Így süssük meg otthon

A kakaós csiga házi elkészítését még a gyerekek is garantáltan imádni fogják. Egyrészt ki ne szeretné a kakaót és az édes ízeket, másrészt a csiga betekerése igazán mókás feladat. A sütés kiváló lecke a türelemre is, ugyanis meg kell várni, hogy a finomság megsüljön és kihűljön. Ahogy azt a név is mutatja, a klasszikus recept kakaót használ, persze számos alternatív verzió létezik, amely szintén rendkívül ízletes. Vannak, akik fahéjjal, mások eperrel, lekvárral vagy egyéb ízesítésekkel készítik el, sőt, még a pizzás csigát is feltalálták.
 
Íme a recept, ahogy nagymamáink készítették:

Kakaós csiga

Hozzávalók:
50 dkg liszt, 5 dkg kakaó, 5 dkg vaj, 25 dkg cukor, 4 dl tej, 2 dkg élesztő, 2 tojás, olaj

Elkészítés:
1. A tojássárgájákat a cukorral keverjük habosra, majd öntsünk hozzá három deciliter tejet. A maradék tejet langyosítsuk meg, morzsoljuk bele az élesztőt, és egy kiskanál cukorral futtassuk fel.
2. A lisztbe öntsük bele a tojássárgás és élesztős masszát, és kicsit keverjük össze. Majd adjuk hozzá az olvasztott vajat, és gyúrjuk össze az egészet. Kelesszük egy órán keresztül. Ha megkelt, szedjük kétfelé a tésztát.
3. Belisztezett deszkán nyújtsuk ki az egyiket egy centiméter vastagra. Olajjal kenjük meg a tetejét, és szórjuk rá a kakaó felét. Óvatosan tekerjük fel, majd vágjunk le belőle 2-3 cm-es szeleteket. Ugyanezt tegyük meg a másik adag tésztával is. 
4. A tepsit béleljük ki sütőpapírral, helyezzük rá a csigákat, és előmelegített sütőben süssük meg.

Fahéjas csiga mascarponés mázzal

Hozzávalók:
A tésztához: 50 dkg liszt, 1 tk. cukor, 1 élesztő (friss), 50 g vaj, 1 tojás, 2,5 dl langyos tej 
A töltelékhez: 200 g barna cukor, 100 g vaj, 1 ek. őrölt fahéj
A mázhoz: 125 g cukor, 150 g mascarpone, 100 g vaj

Elkészítés:
1. A langyos tejben elmorzsoljuk a friss élesztőt, hozzákeverjük az egy teáskanál cukrot, a tetejére fél marék lisztet szórunk, lefedjük egy konyharuhával, körülbelül 5 percig pihentetjük. 
2. Amikor az élesztő felfutott, hozzáadjuk a vajat, a tojást, a lisztet, és összegyúrjuk a tésztát. Ezután lefedjük egy konyharuhával, és 1 órát pihentetjük. 
3. Ezt követően a tésztát gyúródeszkán ujjnyi vastagra kinyújtjuk. A vajat megolvasztjuk, szilikonos ecset segítségével gondosan megkenjük vele a tésztát. A barna cukrot és a fahéjat összekeverjük, utána a tésztára szórjuk. A tésztát szorosan feltekerjük, majd 2,5 centis csigákat vágunk belőle.
4. A fahéjas csigákat vajjal kikent tepsibe helyezzük, aztán lefedjük konyharuhával 15 percre. 
5. A máz egyszerű alkotóelemeit, a cukrot, a vajat, a mascarponét alaposan összekeverjük. A csigákat 180 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütjük, majd amikor még forró, ráöntjük a mascarponés mázat. 
 
Pizzás csiga

Hozzávalók:
A tésztához: 3 dkg élesztő, 1 ek. kristálycukor, 2,5 dl langyos víz, 1 tk. só, 40 dkg liszt, 2 ek. olaj A töltelékhez: pizzakrém, sonka (vagy más felvágott), sajt

Elkészítés:
1. Az élesztőt egy csipet cukorral a langyos vízben felfuttatjuk. A sóval elkevert lisztet egy nagyobb tálba öntjük, a közepébe mélyedést vájunk, beleöntjük a felfutott élesztőt, és elkezdjük összegyúrni. Hozzáadjuk az olajat, a maradék cukrot, majd simára dolgozzuk a tésztát. Meleg helyen, letakarva a duplájára kelesztjük. 
2. Ha megkelt a tészta, lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk, és fél centiméter vastagra nyújtjuk. Megkenjük pizzakrémmel, rászórjuk a felkockázott sonkát, majd a reszelt sajtot, és feltekerjük. 1,5-2 cm vastag szeleteket vágunk belőle, azután sütőpapírral borított tepsibe sorakoztatjuk a lefektetett csigákat. (kb. 20-22 lesz belőle).
3. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük.

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...