Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-08-01

Azok a csodatevő magok!

Azok a csodatevő magok!

A magok korát éljük. De miért is lettek ilyen népszerűek ezek az apró vitaminbombák? Tényleg olyan jók, mint amilyennek tartják őket? Hogyan készíthetők belőlük finom ételek? Fedezze fel a három legegészségesebb magot!


A laktató chiamag

A dél-amerikai magfajta az aztékok csodafegyvere volt. Az ősi maják a libidó és az életerő fokozásáért fogyasztották a manapság fehér és fekete színben is kapható magot. A rostokban és fehérjében gazdag aprócska csoda kitűnő magnézium-, kalcium- és foszforforrás, emellett magas az omega-3 zsírsav tartalma is. A chiamag zselés állagú lesz a folyadékban, ezért tojáshelyettesítőnek is használható. Egy „chia-tojáshoz” daráljon porrá a konyhagépben egy evőkanál chiamagot, majd adjon hozzá 3 evőkanál vizet, és jól keverje össze az elegyet. Hagyja 5 percig állni, és kész is a chia-tojás. Sütéshez remek alternatíva. 
A magot turmixba  is keverheti, így az laktatóbb és fehérjében gazdagabb lesz. Édességként pedig a chiapuding népszerű mostanában, ami nem is csoda, hiszen nem csak finom, de rendkívül egyszerűen elkészíthető.
 
Chiapuding
Hozzávalók: 2 dl mandulatej, 2 ek. chiamag, 1/2 banán, 2 tk. juharszirup, 1/2 tk. vanília aroma, csipet fahéj
 
Elkészítés: Keverje össze a mandulatejet a chiamaggal, pürésítse bele a banánt, adja hozzá a juharszirupot, a vanília aromát és a fahéjat. Keverje össze a hozzávalókat, és hagyja állni minimum 30 percig, és már kész is a puding. Gyümölccsel tálalja!
 
A chiamagból gyorsan készíthető egészséges lekvár is: 
Hozzávalók: 1 csésze fagyasztott vagy friss erdei gyümölcs vagy málna, 1-2 ek. chiamag, citromlé, méz, fahéj ízlés szerint

Elkészítés: Tegye a gyümölcsöt egy kisebb lábasba, majd sűrű kevergetés mellett fonnyassza meg. Ha levet engedett, adja hozzá a chiamagot. Ízesítse citromlével, mézzel és fahéjjal. Már kész is a pirítósra, zabkására tehető friss lekvár .
 
A mindenttudó szezámmag

A szezámmag 20%-ban fehérjét tartalmaz, magas magnéziumtartalma mellett a fekete szezámmag bővelkedik a koleszterinszintet stabilizáló fitoszterolban. Cinktartalma miatt bőrszépítő hatású, sőt a szezámmag vidít a benne lévő tiaminnak és triptofánnak köszönhetően, amelyek a szerotoninhormon termelődését segítik. Egy marék szezámmag pedig több kalciumot tartalmaz, mint egy pohár tej.
 
Az egyiptomi Dukkah fehérjében gazdag mogyoróból és gyulladáscsökkentő magokból álló keverék, amely tükörtöjáshoz, avokádóhoz és salátákhoz is nagyon jól passzol. Grillzöldségeket és levest is megbolondíthat vele. 
 
Dukkah
Hozzávalók: 1 marék kesudió, 1 marék pisztácia, 1 marék mandula, 2 ek. szezámmag, 1 ek. köménymag, 1 tk. só, 1 tk. bors, fél tk. csilipehely

Elkészítés: Pirítson meg egy teflonos serpenyőben olaj nélkül egy marék kesudiót, egy marék pisztáciát, egy marék mandulát, 2 evőkanál szezámmagot és 1 evőkanál köménymagot. A sűrű kevergetés mellett, 5 perc alatt megpirított keveréket rakja egy aprítóba, és őrölje durvára. Ízesítse 1 teáskanál sóval és borssal, fél tk. csilipehellyel.
 
Lenmag a szívért

Napi 30 gramm lenmag már gyógyszerekhez hasonló hatással csökkentheti a vérnyomást, a koleszterinszintet, és kiegyensúlyozhatja a vércukorszintet is. Már hat hónapnyi rendszeres fogyasztással jelentősen javul a szív- és érrendszer egészségi állapota. B6-vitamin tartalma jót tesz az idegrendszernek, és a hormonháztartást is harmonizálja. Sőt, kitűnő antioxidáns. A lenmag beindítja az emésztést és az anyagcserét, így kifejezetten a reggelihez remek összetevő.
Keverje smoothie-ba vagy zabkásába. Szórja meg vele a tojásrántottát, vagy készítsen belőle lisztet vagy „lenmag-tojást”, amelyből akár reggelire gluténmentes palacsintát is süthet.
 
Tökös lenmagos palacsinta 
Hozzávalók: 1 csésze pürésített tök, 2 lenmagtojás (2 ek. darált lenmag és 6 ek. víz keveréke), 1,5 dl mandulatej, 1 ek. kókuszolaj, 1 ek. citromlé, 1 tk. juharszirup, 1 tk. vaníliaaroma, 1 csésze zabliszt (aprítóban lisztszerűre darálva), fél tk. sütőpor, 1 tk. fahéj

Elkészítés: Keverje össze a lenmagtojáshoz a porrá darált lenmagot a vízzel, és hagyja állni 5 percig. Egy tálban keverje össze a tökpürét, a lenmagtojást, a mandulatejet, a juharszirupot , a vaníliaaromát és a citromlevet. Egy másik tálban pedig a száraz összetevőket: azaz a zablisztet, a sütőport és a fahéjat. Végül tegye a masszát a száraz összetevőkhöz. Keverje csomómentesre. Egy teflonos serpenyőt olajozzon be a kókuszolajjal, forrósítsa fel, majd öntsön rá egy merőkanálnyit a tésztából. Oldalanként süsse 2-3 percig. Vastagabb, amerikai palacsinták készülnek belőle. Gyümölccsel és juharsziruppal tálalja. 

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...