Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-27

A slow food sokkal több mint étel

A slow food sokkal több mint étel

A mai rohanó világban a gyorséttermek mellett már a „to go“, azaz a menet közben elfogyasztott ételek, kávék sőt smoothie-k is egyre népszerűbbek. Ellenpólusként azonban egyre több követőt tudhat magának a „slow food“, azaz a lassú étkezés mozgalom, amely a kiegyensúlyozott, természetes, és odafigyeléssel elfogyasztott ételeket népszerűsíti. A slow food nem csupán egy új étkezési trend, követői egy életérzést szeretnének újra életre kelteni. 

A slow food mozgalom 1986-ban indult el Olaszországból, a kezdetét egy olasz gasztronómiai szakíró, Carlo Petrini tiltakozásához kötik, aki az olasz kultúra egyik legfontosabb jelképénél, a római Spanyol Lépcsőnél egy gyorsétterem megnyitása ellen lépett fel. Ekkor még csupán az étkezés, a slow food volt a mozgalom fókuszában, innen ered az elnevezés is: egy mozgalom, ami a fast food, a gyorséttermek ellen tiltakozik. A mai rohanó világunkban azonban a slow foodnak nagyobb létjogosultsága van, mint valaha. Nézzük, hogyan illeszthetjük be ezt az egészséges étkezési irányzatot a mindennapjainkba anélkül, hogy ez is csak egy újabb stressz forrás lenne.
 
Az olasz életérzés teret hódít

A slow food mozgalom alapgondolata, hogy egészséges és regionális élelmiszereket fogyasszunk a lehető legnagyobb odafigyeléssel, élvezve az ízeket és az ételek elkészítését. A mozgalom filozófiája nem csupán a gyorséttermekkel szemben lép fel, de célja a minőségi, helyi gasztrokultúra és a hagyományos ételek megőrzése, az eltűnés veszélyének kitett terményfajták védelme. Környezetbarát, GMO-mentes, helyi termelőktől származó szezonális, csak természetes összetevőkből álló élelmiszerek állnak a slow food bevásárlólistán. 

Ilyen élelmiszereket talál például a NEKEDTEREM választékában is.

A gyorséttermi étkezéssel ellentétben, melynek célja az éhség gyors csillapítása, a slow food fókuszában az ételek ízlelése, lassú elfogyasztása áll. Kutatások szerint, ha odafigyelve, lassan étkezünk, kevesebb kalóriát fogyasztunk, és jobban megérthetjük testünk jelzéseit is, a szomj- és éhségérzetet, illetve azt, mely élelmiszerek tesznek nekünk jót, valamint, hogy melyeket érdemes elkerülni. 
 
A slow food otthon kezdődik

A mozgalom célja a stresszmentesebb élet, így ha a lassan étkezés szokását szeretnénk bevezetni életmódunkba, akkor a legjobb, ha az átállást is lassan, lépésről lépésre tesszük. Nem kényszerből, sokkal inkább tudatosságból. Ha a slow food stresszel jár, akkor az már nem slow food. Ha eleinte csak egy-egy étkezést fogyasztunk el nyugalomban, élvezve a főzés és az evés pillanatát, már az is javíthat a közérzetünkön. A slow food alapja a megfelelő előkészületekben rejlik. Egy jól megtervezett heti étrend, és egy bevásárlólista is segíthet a stresszmentes átállásban. Ne akarja a világot megváltani, és folyamatosan új recepteket kipróbálni. Az sem baj, ha bizonyos ételek heti rendszerességgel ismétlődnek.

- Pakolja meg hűtőjét zöldségekkel: répa, saláta, burgonya, kelkáposzta, tök, cukkini, paprika, paradicsom, borsó, kukorica. Számos zöldség fagyasztható is. Tisztítsa meg, majd vágja kockákra a zöldségeket, vagy állítson össze különböző gyümölcsökből álló keverékeket, amelyeket később lefagyaszthat, és akár a reggeli smoothie-khoz is használhat. 

- Legyen otthon mindig lencse, csicseriborsó, rizs, tojás, tönkölytészta, quinoa, paradicsomszósz, zabpehely és mandula is. Ha jók az összetevők, amelyek otthon rendelkezésére állnak, egyszerűbb lesz a főzés is.

- Főzés nélkül nincs slow food. Így érdemes arra gondolni, hogy egy finom és szeretettel elkészített étel családösszetartó erejű is lehet, a gondoskodás egyik legszebb gesztusa. Sőt, ha magunknak főzünk, hogy másnap magunkkal vigyük az ebédet az irodába, azzal az egészségünkért is teszünk.


- Attól, hogy slow food, még gyorsan elkészíthető: a legtöbb egészséges étel gyorsan és egyszerűen elkészíthető. Keressen eleinte egyszerűbb, vitamindús összetevőkből álló recepteket. 

- Tegye az evést rítussá: ha otthon eszik, teremtsen az esti vacsora lehetőséget arra, hogy összejöjjön a család. Ha egyedül van otthon, ne tévé előtt egyen, inkább terítsen meg az asztalnál. Munkahelyén ebédidőben hagyja mobiltelefonját az asztalán, vagy lehalkítva tegye a táskájába. Evés közben beszélgessen inkább kollégáival, és ha lehet, ne a munkáról!

- Ossza meg az előkészületek örömét másokkal is. A főzés is lehet családi program, sőt a piacozás is, amikor finom és friss összetevőket szerezhetünk be. Terítsék meg közösen az asztalt, tervezzék meg közösen a családdal a heti étrendet. Ez erősíti az összetartozás érzését.

- “Lassítson” a kiadásain is! Főleg impulzusvásárlások előtt érdemes megálljt parancsolnia magának és végiggondolnia: valóban szükségem van erre? Egészséges ez az étel? Azért, mert akciós, valóban megéri nekem? Gyakorolja a tudatos vásárlást is, a már korábban összeállított bevásárlólista nagy segítség lehet ebben.

- Ha étteremben eszik, vagy egy kávézóban szeretne barátaival találkozni, helyezzen nagyobb hangsúlyt a helyszínre. Egy kellemesen berendezett környezet, egy szép és hangulatos terasz különlegesebbé teszi az étkezést is. Például a Larus étterem Gesztenyés kertre néző teraszán ráérősen még elcsíphetjük a napsütéses ősz csodaszép pillanatait.

Ajánló
Ajánló
Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...

Sütizzünk mentesen!

Sütizzünk mentesen!

Sokak fejében kapcsolódik össze az egészséges ételek, különösen az édességek fogalma a...