Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-13

Miért fontos a reggelizés?

Miért fontos a reggelizés?

Régi bölcsesség, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, bár a hétköznapok rohanó üzemmódjában hajlamosak vagyunk erről elfeledkezni. 

Sok dolgot tudunk elméletben, amit aztán a gyakorlatban egyáltalán nem úgy csinálunk: hiába ismerjük a mondást, miszerint „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus.” nem feltétlenül hallgatunk a jó szóra. Egy fiatal felnőttek körében végzett felmérés szerint ugyanis, bár a megkérdezettek 80%-a lényegesnek tartotta a reggeli kiadós étkezést, mindössze 23%-uk, vagyis kevesebb, mint negyedük reggelizett így valójában.
 
Nem érdemes kihagyni
 
Mindennapi teendőink elvégzéséhez energiára van szükségünk. Ahhoz, hogy szervezetünk tökéletesen működjön, az éjszakai pihenés után szüksége van tápanyagokban gazdag reggelire. A reggeli beindítja az anyagcserét és kedélyünkre is jó hatással van, kiegyensúlyozottabbá teszi napunkat.
 
Az amerikai Harvard Közegészségügyi Intézet kutatói megdöbbentő összefüggéseket tárták fel. Friss tanulmányuk szerint azok a férfiak, akik kihagyják a reggelit, nagyobb valószínűséggel szenvednek szívinfarktust, vagy halnak meg idő előtt koszorúér-betegségben. A hatéves kutatásba 27 ezer, 45 és 82 év közötti férfit vontak be. Az eredmények szerint, aki nem reggelivel kezdi a napot, 27 százalékkal nagyobb valószínűséggel kap infarktust. A jelenség hátterében az állhat, hogy reggeli hiányában a szervezet böjt üzemmódba kapcsol, a böjt pedig tulajdonképpen stressz a szervezet számára: emelkedik többek között a vérnyomás, valamint a stresszhormonok szintje, a stressz pedig köztudottan növeli a szívbetegségek kockázatát.
 
Segít a fogyásban

A folyamatos tápanyagbevitel rendkívül fontos, hiszen ha kevésszer kap testünk ételt, szervezetünk azonnal raktározó üzemmódra kapcsol. Ha nem hagyjuk ki a reggelit, anyagcserénk megfelelően fog működni, és egyenletesen használja fel a bevitt tápanyagokat. Egy amerikai tanulmány szerint azok, akik kihagyják a reggelit, négy és félszer nagyobb eséllyel lesznek túlsúlyosak, mint azok, akik rendszeresen reggeliznek.

Vércukorszintünk ingadozása sem tesz jót nekünk. A reggeli - főként a minőségi, tápanyagokban és vitaminokban gazdag - rendkívül fontos, ugyanis ha reggel nem stabilizáljuk a vércukorszintet, akkor a nap hátralevő részében gyakori falásrohamok törhetnek ránk. Ez pedig, ha tetszik, ha nem, sajnos kontrollálatlan evéshez vezet, végső soron pedig éppen ezek a falási rohamok vezetnek az elhízáshoz.

A gyerekeknek is létkérdés

Ha belegondolunk abba, milyen idegesek, és akár hisztisek tudunk lenni éhesen, nem nehéz elképzelni, hogy a fejlődő szervezetű gyermekeink számára mennyire fontos már reggel megfelelő ételhez jutni. A kutatások kimutatták, hogy az a gyermek, aki reggelizik, jobban tanul az iskolában, kevésbé ideges, lehangolt vagy ingerlékeny.

Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet „Startolj reggelivel!” iskolareggeli programjának keretében elvégzett felmérés adatai szerint a magyar gyermekek 45 százaléka egyáltalán nem reggelizik. A gyerekek közel fele reggeli nélkül érkezik meg az iskolába, óvodába, amit az intézményeknek ajánlott lenne szem előtt tartania, és olyan ételt adni tízóraira, amely pótolja a reggelit is.

Az OÉTI ajánlása szerint, amennyiben lehetőség van rá, érdemes lenne bevezetni az első óra előtt vagy után elfogyasztható iskolareggelit, vagy az iskolatej- és a zöldség-, gyümölcsprogramokat teljes kiőrlésű gabonával kiegészíteni, így biztosítva, hogy legkésőbb a második óra kezdetéig táplálékhoz jussanak a gyermekek.
 
Milyen az ideális reggeli?

Nem csak a reggelire, minden étkezésünkre igaz, hogy ne hagyjuk ki belőle a fehérjét. A lassabban lebomló fehérje ugyanis biztosítja, hogy két étkezés között se éhezzünk meg. Reggeli esetében ez jelenthet tejet, kecske- és tehénsajtot, joghurtot, mogyoróvajat, húst, humuszt és egyéb hüvelyesekből készült krémet, valamint olajos magvakat, például mandulát, diót. A fehérje mellett legyen a reggeli része a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér vagy péksütemény, némi zsír és sok rost (zöldségek-gyümölcsök) is.

Ha Önnek is fontos a reggeli, akkor nézzen be a Daily Pékségbe, ahol francia prémium pékárú, finomságok, egészséges sütemények, finom piték, jó kávé, és természetesen Hegyvidék kártya kedvezmény is várja a betérőket.

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...