Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-01-22

Mit együnk és igyunk, ha megfáztunk?

Mit együnk és igyunk, ha megfáztunk?

Amikor a nyálkás, hideg, téli időben megfázunk, jól jönnek az olyan ételek és italok, amelyek hatékonyan enyhíthetik a kellemetlen tüneteket. Nézzük, melyek ezek!

A megfázás elleni legjobb finomságot nem nagyon kell bemutatni, hiszen először mindenkinek a nagyi gőzölgő, forró tyúkhúslevese jut eszébe gyógyírként. Bizony, nemcsak azért futhat össze a szánkban a nyál, mert nagyon finom és ízletes étel, de tudományos kutatás is bebizonyította, hogy valóban hatásos meghűlés esetén.
 
Tudományosan igazolt

Az Egyesült Államok kutatói tudományos tényekkel is megpróbálták alátámasztani a húsleves világszerte ismert gyógyhatását – és sikerült nekik. Tanulmányuk szerint a tyúkból vagy csirkéből főzött leves gyulladáscsökkentő hatású, és segíthet enyhíteni a felső légúti fertőzések tüneteit. Egy másik kutatás emellett azt is alátámasztotta, hogy a forró leves a benne lévő fűszerekkel segít a megfázás miatti vérbőség enyhítésében.

A csirkehúsból főzött leves gyógyító hatását már közel egy évezreddel ezelőtti iratok is megemlítik: a 12. században élt egyiptomi származású orvos és filozófus, Maimonidész is javasolta fogyasztását a megfázásos tünetekre.

A legújabb tanulmány a szervezet fehérvérsejtjeit vizsgálta a leves fogyasztását követően. Dr. Stephen Rennard a három legnépszerűbb húslevesreceptet vette górcső alá, amelyekben a csirkehúson kívül volt hagyma, burgonya, fehérrépa, sárgarépa, zeller, petrezselyem, só és bors.

Arra volt kíváncsi, hogy ezek az összetevők milyen módon befolyásolják a neutrofilek mozgását. Ezek a leggyakrabban előforduló fehérvérsejtek a szervezetünkben, és feladatuk, hogy megvédjenek minket a fertőzésekkel szemben.

Az eredmények azt igazolták, hogy a leves jótékony hatással van a szervezetünkre, segíti a neutrofilek munkáját, ezáltal csökkentheti a szervezetben jelentkező gyulladásos folyamatokat. A levesben lévő, magas tápanyagtartalmú összetevők feltöltik a szervezet lemerült készleteit, a zöldségek például sok vitamint és antioxidánsokat tartalmaznak.

Nem ez az egyetlen kísérlet, ami igazolta a húsleves gyógyító hatását. Egy másik, közel negyven évvel ezelőtti kutatás arra jutott, hogy a csirkeleves aromája, hőmérséklete és fűszerei segítik a légutak megnyitását, valamint a gyulladás miatti vérbőség enyhítését. Mivel a megfázással járó panaszok – az orrfolyás vagy a fokozott izzadás – dehidratálják a szervezetet, a fokozott folyadékfogyasztás is nagyon fontos ilyen esetben. Ezen nemcsak a húsleves, de gyakorlatilag bármilyen leves segíthet, az Ízlelő Étteremben például a menüben kóstolhatunk minden nap más, ínycsiklandó levest.

Ha pedig otthon szeretnénk kipróbálni az alábbi receptet, akkor a Nekedterem oldalán is megtaláljuk a hozzávalókat.
 
Klasszikus tyúkhúsleves

Hozzávalók:
1,5 kg tyúk (farhát, nyak, szárny, láb, fej, zúza, szív, máj, tüdő, vese), 3 db sárgarépa, 3 db fehérrépa, 1 kis db karalábé, 2 db zeller, 1 nagy db vöröshagyma,1 db tv-paprika, 2 csokor petrezselyem, só, bors ízlés szerint, 15 dkg csigatészta
 
Elkészítés:
1. A húsokat beáztatjuk 1-2 órára. Ezalatt a zöldségeket megtisztítjuk. 
2. Egy 5 literes edénybe pakoljuk a húsokat és a hagymát. Felengedjük annyi vízzel, amennyi ellepi (kb. 3-4 l). Először nagy lángon melegítjük, amíg fel nem forr, utána kis lángra vesszük, és sózzuk, borsozzuk. A habját mindig szedegessük le egy szűrővel.
3. Ha a levesünk elforrta a habját, akkor belepakolhatjuk a zöldségeket és az összekötözött petrezselymet. A főzés vége felé kivesszük a petrezselymet, a hagymát és paprikát. Hagyjuk tovább főni a levest.
4. Ha úgy gondoljuk, hogy megfőtt, vegyük külön a zöldségeket és a húsokat. A levét hagyjuk egy kicsit leülepedni, majd finom szűrőn szűrjük át. Az edény alján hagyjunk két merőkanálnyi levest.
5. A maradék levest egy kis edényben felforraljuk, és kifőzzük benne a tésztát. Ha megfőtt, nem szűrjük le, hanem lefedjük egy fedővel, és hagyjuk állni 20 percig. 
6. A levest a hússal, a zöldségekkel és a tésztával tálaljuk.
 
Marokkói tojás

Más nemzeteknek is léteznek olyan jellegzetes, gyógyító receptjei, amelyek a megfázás tüneteinek csillapítására jók. Ez esetben a fokhagyma immunerősítő és a hagyma erős illóolajainak légúttisztító hatását vetik be.
 
Hozzávalók:
600 g paradicsom (vagy 400 grammos paradicsomkonzerv), 4 evőkanál olívaolaj, 6 fej kisebb mogyoróhagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 csapott teáskanál római kömény, 1 csipetnyi Cayenne-bors vagy csilipehely, 4 db tojás, 1 csokor petrezselyem, só, bors

Elkészítés:
1. A paradicsomokat forró vízbe dobjuk kb. fél percre, majd hideg vízzel leöblítjük, lehúzzuk a héjukat, negyedeljük és felaprítjuk. 
2. Közepes lángra tett serpenyőben a kétféle hagymát a római köménnyel addig pirítjuk, amíg kap egy kis színt. Ekkor adjuk hozzá a paradicsomot, a Cayenne-borsot, sózzuk, borsozzuk és besűrítjük (kb. 15 perc).

Ha kész a szósz, beleütjük a tojásokat, a fehérjét a paradicsommártással óvatosan összekevergetjük, hogy a sárgája lehetőleg egyben maradjon. A tojásfehérjét mindenképpen megsütjük, a sárgáját lágy, tükörtojás állagúra hagyjuk.
A kész ételt petrezselyemzölddel tálaljuk, de friss korianderrel is finom.
 
Gogol-mogol

Ez a könnyen elkészíthető édesség Ukrajnában és Lengyelországban torokfájásra alkalmazott, házi gyógyír.

Hozzávalók:
4 tojássárgája, 5 evőkanál hársméz, 1/4 rúd vanília, 1 kávéskanál frissen reszelt citromhéj, 4 dl tej, 1 dl cukrozott, sűrített tej

Elkészítés:
1. A tojássárgáját, a mézet, a vaníliarúd kikapart belsejét és a reszelt citromhéjat kézi habverővel alaposan összehabarjuk.
2. A tejet és a sűrített tejet összemelegítjük, de nem forraljuk fel.
3. A kézi habverővel, miközben folyamatosan kavarjuk vele a tojássárgás alapot, apránként hozzáöntjük a meleg tejet.
4. Miután homogénre kevertük az italt, bögrékbe töltjük, majd kortyonként, lassan megisszuk.

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...