Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-02-04

Gluténmentes kedvencek dióval vagy mandulával

Gluténmentes kedvencek dióval vagy mandulával

Ha azt hisszük, hogy a gluténmentes torták a modern világ szüleményei, és a klasszikusok között nem találkozhatunk ilyenekkel, nagyot tévedünk. Jó hír ez azoknak, akik ragaszkodnak a hagyományokhoz, de valamilyen ételintoleranciában szenvednek.

Legyünk érzékenyek bármire, lisztre, tejre, élesztőre, igazságtalan lenne, ha egy édes finomság kóstolásánál nem kapnánk meg ugyanazt az ízélményt, mint bárki más. Olyankor mi is finom tortát, süteményt akarunk enni, kompromisszumok nélkül. Ezt a vágyat tökéletesen megértik a Major Cukrászdában, ahol a gluténmentes készítményekhez természetes őrleményeket használnak fel, például darált diót, mandulalisztet, nyílgyökér lisztet, és büszkék arra, hogy a hozzájuk betérő gluténmentes tortákat ízlelők visszajáró vendéggé válnak. 
 
Eszterházy torta
 
Talán nem is jutna eszünkbe, hogy a sokak által kedvelt torta, az Eszterházy is gluténmentes. Az eredeti receptet olvasva szembesülhetünk vele, hogy ez a finomság nem tartalmaz finomlisztet. Piskótájának állagát a frissen darált dió adja.
 
Hozzávalók:
a tésztához: 10 tojásfehérje, 30 dkg cukor, 35 dkg dió, csipet só. a krémhez: 2 teáskanál brandy, 2,5 dl tej, 2 csomag vaníliás cukor, 5 tojássárgája, 5 dkg cukor, 30 dkg vaj; a tetejére: 10 dkg étcsokoládé, 5 dkg fehér csokoládé.

Elkészítés:

1. A diót sütőpapíros tepsire fektetjük, majd 160 fokos sütőben megpirítjuk, ezt követően finomra daráljuk. 

2. A sütőt 200 fokra előmelegítjük. Két gáztepsire sütőpapírt fektetünk, majd 20 centiméter átmérőjű köröket rajzolunk a lapokra. Egy-egy tepsire két kört rajzolunk. 

3. Ezután a tojások fehérjéjét elkezdjük habbá verni. Amikor már habos, apránként hozzáadjuk a cukrot. A kész habhoz óvatosan hozzákeverjük a diót és egy csipet sót. A hab összetörése nélkül homogén krémmé keverjük. 

4. A megrajzolt formákba simítjuk a krémet úgy, hogy összesen öt lapra elegendő legyen. Ha légkeveréses a sütő, akkor 4 lapot rögtön el tudunk készíteni, amelyeket nagyjából 10 percig sütünk. Miután megsültek a lapok, elkészítjük a krémet. 

5. A tejet a brandyvel egy forralóba öntjük, hozzáadjuk a cukrot, majd közepes lángon melegítjük. A tojások sárgáját a liszttel csomómentesen elhabarjuk, óvatosan a tejhez adjuk, majd addig keverjük, amíg jól be nem sűrűsödik. Arra vigyázunk, hogy fel ne forrjon. Amikor sűrű, félrehúzzuk. 

6. A vajat 20 percig szobahőmérsékleten hagyjuk, majd egy tálban felhabosítjuk, hozzáadjuk a kihűlt tojásos krémet, aztán gépi habverővel alaposan kidolgozzuk. 

7. Ezután összeállítjuk a tortát, az oldalát is bekenjük a maradék krémmel. 

8. A végén az utolsó lapot finoman bevonjuk olvasztott fehér csokoládéval, és étcsokoládé csíkokat futtatunk át rajta. Ezt egy kés élével óvatosan megmintázzuk, majd a tortát néhány órára a hűtőbe tesszük.
 
Svéd mandulatorta

Tőlünk északabbra a dió helyett inkább mandulát használnak, azonban a svédek desszertje nálunk is nagy népszerűségnek örvend. Szerencsére nemcsak az ismert bútoráruházban juthatunk hozzá, hanem otthon is könnyedén megsüthetjük. A mandulaliszt sokunk számára a legkézenfekvőbb és legfinomabb megoldás a gluténmentes torta készítéséhez.
 
Hozzávalók:
a piskótához: 120 g darált mandula, 120 g kristálycukor, 6 db tojásfehérje, 2 evőkanál barna cukor, 1 csipet só, 1 evőkanál holland kakaópor; a krémhez: 150 g vaj, 100 g kristálycukor, 6 db tojássárgája, 150 ml habtejszín (30-32%-os), 1 evőkanál étkezési keményítő; a tetejére: szeletelt, pörkölt mandula.

Elkészítés:

1. Először kettéválasztjuk a tojásokat, és a sárgáját félretesszük a krémhez. A fehérjét elkezdjük felverni a cukorral, majd amikor már kemény és fényes a hab, szép óvatosan hozzákeverjük a mandulát, a sót, a barna cukrot és a kakaóport.

2. Homogénre keverjük a masszánkat, és egy sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük. 

3. 180 fokra felmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük, majd kiborítjuk a formából, aztán hagyjuk picit hűlni.

4. Ezalatt elkészítjük a krémet. A vaj kivételével minden hozzávalót egy lábosba öntünk, és kb. 10 perc alatt összeforraljuk. Közben folyamatosan kevergetjük, amíg szép fényes és sűrű lesz. Lehűtjük egy kissé, majd a vajat is hozzákeverjük. 

5. Ha kihűlt a tésztánk, kettévágjuk, és megtöltjük a selymes krém egy részével. Ami megmaradt, azzal bevonjuk a torta tetejét és oldalát. 

6. Díszítésként megszórjuk szeletelt mandulával, és már tálalhatjuk is.

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...