2020-06-17
Egy valóra vált mese – Tokody Ilona, kerületünk díszpolgára

A Hegyvidék díszpolgárai kivétel nélkül kiemelkedő, az élet, a tudományok, a művészetek területén lenyűgöző eredményeket elérő emberek. Tokody Ilona Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes közöttük is igazi különlegességnek számít. Az ő élete ugyanis olyan, mint egy valóra vált gyönyörű mese.
A kerületünkhöz ezer szállal kötődő érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társaságának örökös tagja hisz abban, hogy a tehetség olyan csodálatos ajándék, amivel a jóisten ajándékozza meg az embert. Csakhogy az ilyen „talentum” nem elég a sikerhez. Nagy kitartásra, önfegyelemre és szorgalomra van szükség ahhoz, hogy valaki a maga választott területén, legyen az a tudomány vagy a kultúra világa, elérhesse azt, amire a tehetsége feljogosítja.
Szegénységből a hírnévbe
Manapság, ha valaki a legcsekélyebb mértékben is érdeklődik az igényes klasszikus zene és az opera műfaja iránt, az egészen bizonyosan ismeri a kiváló lírai szoprán művészt. Tokody Ilona immár évtizedek óta meghatározó és jó példával elöljáró alakja a magyar zenei életnek. Fényes pályafutását és nagyszerű sikereit áttekintve nehéz volna elhinni, hogy a nagy muzikalitású, a világ legnevesebb színpadain fellépő művész karrierje egészen szerény körülmények között kezdődött.
.jpg)
Egészen pontosan egy gyönyörű népmese, amelynek ifjú hőse a maga erejéből – és persze szerető családja támogatását élvezve – leküzdi a nehézségeket, és tudásával lenyűgözi az egész világot. A művésznő 1953-ban, Szegeden született. Gyermekkorára rányomta a bélyegét a tanyasi élet minden nélkülözése és zordsága, ezt azonban remekül ellensúlyozta a családja és a táj szépsége, hiszen gyönyörű környezetben nőhetett fel. Már egész korán feltűnt a családjának, hogy a kislány mennyire nyitott az éneklés és a zenei kultúra iránt.
A tanyavilágban csodálatos kincshez jutott. Megtanulta használni az igazi ritkaságnak számító zöld táskarádióját, és az állomáskeresőt arra a csatornára állította, ahol népdalokat, műdalokat, operetteket és operákat hallgathatott. A végtelen puszta gyermekei közül ekkor csak kevesen sejthették, hogy a kis Ilona ekkor jegyezte el magát mindörökre az operával.
.jpg)
Édesapja a tanyasi iskolában tanította a gyerekeket. Arrafelé igencsak szokatlan dolognak számított, hogy egy szerény anyagi körülmények között élő család drága hangszert vegyen a gyermekének. Márpedig a Tokody család éppen ezt tette. Páratlan elszántságról és bölcs előrelátásról tanúságot téve zongorát vettek a kristálytiszta hangú, néhány évtized múlva díjakkal elhalmozott énekesnőnek. Ahhoz azonban, hogy zongorakísérettel csendülhessen fel a hangja, komoly áldozathozatalra volt szükség, amit a nagymamája és az édesanyja, Nagy Ilona hozta meg.
Éltek a környéken olyan gazdagok, akik képesek és hajlandók voltak igen komoly összeget kölcsönadni a Tokody családnak. Ilona nagymamája így szedte össze a zongora megvásárlásához szükséges pénzt. A família nem volt elég tehetős ahhoz, hogy az adósságot pénzben törlessze, így a nagymama és édesanyja hosszú éveken át eljárt a hitelezőkhöz napszámba, és kemény munkával egyenlítették ki a zongora árát. Tokody Ilona így kapott példamutatást arra, hogy milyen az igazi anyai-nagyanyai szeretet és elszántság.
Mindennek meglett az eredménye. 1971-ben beiratkozhatott a Zeneakadémiára, majd a következő évben megnyerte a Kodály-énekversenyt. Hamarosan pedig kezdetét vette egy egészen elképesztően sikeres pályafutás.
A legnagyobbak méltó társa
.jpg)
Plácido Domingo ugyanolyan szívesen dolgozott vele, mint José Carreras. Emberi nagyságát jól mutatja, hogy a siker nem szállt a fejébe. Meg tudta őrizni fiatalos nyitottságát, frissességét és sosem felejtette el a tanyasi kislány családjának hősies küzdelmét. Közben eljutott Amerikába is, New Yorkban a Metropolitanben állhatott színpadra. A világhírű spanyol bariton, Juan Pons közös koncertet adott Tokody Ilonával Magyarországon, majd együtt indultak a világ nagy előadótermeit sorra vevő, igazi zenei ínyencségnek számító koncertkörútra. Tokody Ilona fellépett Mozart, Puccini, Monteverdi, Verdi, Csajkovszkij, Bizet és természetesen Erkel Ferenc műveiben. A Bánk bánban Melinda szerepében nyűgözte le a hallgatóságot.
.jpg)
A Liszt Ferenc-díjat 1980-ban kapta, majd öt évvel később Kossuth-díjjal méltatták tehetségét és a magyar kultúra szolgálatában tett erőfeszítéseit. 1994-ben kiérdemelte a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 1996-ban pedig a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja lett. 2018 óta a Hegyvidék díszpolgára. Amikor átvette a díjat, fontosnak tartotta elmondani, hogy a Hegyvidéken lakó emberek közösségét is egy nagy családnak tartja.