2021-03-04
Fellegvár a Sas-hegyen – az Arany János Általános Iskola és Gimnázium

A főváros talán legszebb oktatási intézményét kis híján egy évszázada építették, utat mutatva kisiskolások és gimnazisták nemzedékei számára. A 20. század során az épület, a tanítók és a tanulók átéltek boldog, de nehéz évtizedeket is. Odaadó munkával, összefogással egy olyan közösséget hoztak lére, amire a mai napig büszkék lehetünk.
A napos reggeleken különleges élményben van részük azoknak, akik felnéznek a Sas-hegy oldalára, hiszen 1930 óta ott áll ez a gyönyörű épület. Bár az épületet a létesítésének korában a legkorszerűbb technológiát felhasználva építették, és ugyanezt a modernséget tükrözte gazdag felszereltsége is, a XII. kerületi Önkormányzat néhány éve felújította az intézmény tetőszerkezetét.
Az iskolába igyekvő lányok és fiúk jogosan érezhetik azt, hogy kiléphetnek a hétköznapok világából, mert a Meredek utcában egy különleges hely vár rájuk. Ezzel már azok is tisztában voltak, akik 1930-ban megfogalmazták, hogy mit várnak el ettől az oktatási intézménytől. Azt akarták, hogy a mai Arany János Általános Iskola és Gimnázium elődje az erkölcsnek és a jellemnek legyen a fellegvára.
Lássuk tehát az intézmény történetét, amely visszanyúlik a múltba, és egy igazi csodával vette kezdetét.
Egy megvalósult álom

Ez az évezredek óta lakott és a bibliai történetekben gyakran szereplő hely azért kapcsolódik kerületünk egyik legismertebb iskolájához, mert azt a tanintézményt a Notre Dame de Sion Nővérek alapították meg. E rend születésekor került sor az előbb említett csodára. Marie-Alphonse Ratisbonne egy gazdag bankár fiaként született. Párizsban jogot tanult és úgy tűnt, hogy az apja nyomdokaiba lépve a pénzügyi területen fog dolgozni. Az élete azonban 1842-ben gyökeresen megváltozott. A fiatal bankár ugyanis Rómában ellátogatott a Sant’Andrea delle Fratte bazilikába. Itt egy egészen különleges élményben lehetett része. Megjelent előtte Szűz Mária!

Az elmúlt száz év során komoly fejlődésen ment keresztül az apácarend. Kezdetben a térítésre összpontosítottak, ám ma már azt tekintik legfőbb céljuknak, hogy elmélyüljön a keresztény és a zsidó közösségek kapcsolata. A nővérek úgy vélik, ők olyan nők, akik segítenek meggyógyítani a darabokra szakadt világot.
Megérkezés a Sas-hegyre
A 20. század hajnalán a rendnek már több európai nagyvárosban, így a közeli Bécsben és Prágában, de távolabb, Brazíliában és természetesen a Szentföldön is működtek iskolái, a boldog békeidők végén pedig hazánkba is megérkeztek. Először a Várhegyen működött a kisebb és nagyobb gyerekek előtt egyaránt nyitva álló iskolájuk, majd a Villányi útra költöztek.
.jpg)
Az idejáró diákoknak nem csupán a legmagasabb szintű oktatást biztosították, de segítettek a szabadidejük hasznos eltöltésében is. A helyes erkölcsre és az erős jellemre azzal is nevelték a fiatalokat, hogy minden osztály kapott egy-egy saját lugast, amit a diáklányok saját maguk gondoztak. A régi növendékeket boldoggá tette, hogy idejárhatnak, éppen ezért mind a mai napig visszajárnak, és örömmel találkoznak a mai kisiskolásokkal.
Nehéz újrakezdés
A második világháború végén súlyos károkat szenvedett az épület. A hívők és az apácák összefogásával hiába építették újjá, 1948-ban elvették tőlük. 1949-ben az országból is elűzték az apácákat, az iskola azonban ekkor sem maradt üresen. Az új vezetés diákokat akart a Szovjetunióba küldeni, hogy megbízható kádereket képezzenek ki ott. 1954-ig működött a Sas-hegyen ez az ösztöndíjas intézmény.
.jpg)
Működik benne általános iskola, gimnázium, gyermekotthon, diákotthon és napközi is. Igyekeztek ide a legjobb tanárokat felvenni, akik lelkiismeretes munkát végezve magas színvonalú képzésben részesítették a diákok új nemzedékeit.
A magas színvonal folyamatos megőrzését elősegítette, hogy a hatvanas évek óta együttműködtek az MTA pszichológusaival és pedagógusaival is. A hetvenes években rendszeresen érkeztek külföldi tanárok, hogy megtanulják a magyarok itt alkalmazott módszereit.
A diákok mind a mai napig kimagasló eredménnyel szerepelnek a tanulmányi versenyeken, amelyhez a Hegyvidéki Önkormányzat által, az Öveges program keretei között kialakított kémiai laboratóriumot is hozzájárul. A tanárok és a tanulók szemük előtt tartják az alapítók vezérelveit, és arra törekednek, hogy az egykori apácák által elvárt erkölccsel és jellemmel felvértezve léphessenek ki a Sas-hegyi épület kapuján. Felelősségteljesen gondolkodó, az iskolai közösséghez ragaszkodó diákok adják tovább a Sion-rend örökségét, és a múlt értékeit megőrizve egy szép jövő felé haladnak a maguk útján.