2021-03-25
A svábhegyi víztorony

A Normafa megállótól az Eötvös úton jobbra fordulva, néhány perces séta után elérhetjük a hegyvidék egyik nevezetes tájékozódási pontját, a svábhegyi víztornyot. A torony hamar a Svábhegy fejlődésének szimbólumává vált, amely több mint száz éve szolgálja a Hegyvidéket friss vízzel.
A harminc méter magas, kétszáz köbméteres ipari műemlék a mai napig létfontosságú a környéken élők számára. A víztorony tavaly kapott új külsőt, így újra a régi pompájában magasodik.
Középkori források a Svábhegyen
A Buda vízellátásában egykor fontos szerepet játszó Svábhegy oldalában még ma is megtalálható néhány középkori eredetű forrásház. Érdekes, hogy annak ellenére, hogy a Svábhegyről a forrásvizet már a XV. században vezetékek szállították a budai Várba, itt, a Svábhegyen egészen a XIX. század végéig megoldatlan volt a rendes vízellátás. A Svábhegy ugyanis Mátyás király idejében nemcsak a vadhúst biztosította az udvarnak, hanem a vizet is. Akkoriban a legtöbb ásott kút vize alkalmatlan volt emberi fogyasztásra Budán, és a Duna vize sem volt olyan tiszta, mint a forrásvíz.

A vízellátás kezdetei
A források ellenére a kiépített vízellátás hiánya miatt sokáig csak kirándulóhelynek számított a Svábhegy, és ez volt az akadálya a környék gyors benépesedésének. A főváros csak az 1870-es évek végén kezdett foglalkozni a budai területek önálló vízművel való ellátásával. Wein János vízvezetéki igazgatót bízták meg a hegyvidéket is érintő terv kidolgozásával, amelynek keretében megépült a krisztinavárosi átemelő telep a Kék Golyó utca és az Istenhegyi út sarkán. A millenniumi ünnepségekre, 1896-ra csaknem elkészült a budai hegyvidék vízellátása.

Víztorony a hegyen
A svábhegyi víztorony tervezője az 1900. évi párizsi világkiállítást is megjárt dr. Zielinski Szilárd műegyetemi tanár volt, aki a legtöbb hazai vasbeton víztorony szülőatyja. Ő tervezte a margitszigeti víztornyot is 1911-ben, majd egy évre rá a svábhegyit. Mindkét víztorony nyolcszög alaprajzú, vasbeton pillérek alkotják a fő tartószerkezetet. A margitszigeti építmény mint víztorony esetén múlt időről beszélhetünk, mivel a torony ma már csak kilátótoronyként vagy kiállítóteremként üzemel. A svábhegyi azonban 1913 óta üzemel. A torony harminc méter magas, és a nyolcszög sarkain álló pilléreken fekvő hat méter átmérőjű vasbeton medence 200 köbméter víztárolására alkalmas.

A torony többszöri javításával még jobban felgyorsult a Svábhegy beépülése, amit az első világháború akasztott meg. A svábhegyi Eötvös-torony – ahogy a vizes berkekben említik – mindig is a környék középpontjában volt. Az 1920-as években jó néhány futóverseny kiindulópontja volt, de síversenyek is voltak mellette, és korcsolyapályát is terveztek ide. Az ötvenes-hatvanas években pedig igazi virágos rétek vették körül.

A Fővárosi Vízművek az elmúlt években a kulturális örökség napjain többször tartott nyílt napot a toronynál, amikor belülről is meg lehetett csodálni a műemléki épületet. Ilyenkor lehetőség volt arra, hogy felmásszunk a középső keskeny cső csigalépcsőjén, hogy a tetejéről elénk táruló kilátásban gyönyörködhessünk.
De arra is fény derült, hogy a torony földszintjén egy nyomásfokozó gépház van, ami a víztoronynál magasabb helyekre is el tudja juttatni az éltető vizet, így a berendezés egészen a János-hegyi kilátóig emeli fel a vizet.
Az épület nemrég teljes felújításon esett át, miután először a belső gépészeti rendszerét, tavaly pedig a külső részeket újították fel. A torony a vízellátásban és a Normafa arculatában egyaránt meghatározó jelentőségű, így fontos volt, hogy a mára a tájjal eggyé olvadt víztorony eredeti, építéskori szépségét nyerje vissza. A külső betonszerkezet és a teljes homlokzat festésén kívül új nyílászárók kerültek az épületbe, valamint új villámvédelemmel is ellátták.
