Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-03-05

Sport és kultúra - Városmajor 2. rész

Sport és kultúra - Városmajor 2. rész

A majd beköszöntő jó időt kihasználva érdemes újra kimennünk Budapest egyik legnépszerűbb közparkjába, a Városmajorba. A területen remek sportolási és kikapcsolódási lehetőségek várják a hegyvidékiek minden korosztályát. Gyermekek, fiatalok és az idősebbek is jól érezhetik magukat a sétányokon, sportpályákon, a romantikus esti sétákra is alkalmas ösvényeken.

Cikkünk előző részében nagy történelmi sétára hívtuk olvasóinkat. Szemtanúi lehettünk annak, ahogy az évszázadok során kialakult, és lassan önmagára talált az a közpark, melyet napjainkban joggal tarthatunk a főváros egyik legkedveltebb zöldterületének. A városmajori parkban remekül lehet sétálni, kocogni, biciklizni, gördeszkázni, szabadtéri fitnesztevékenységet végezni, de van hely a piknikezésre, a fagyizásra, egy jó könyv elolvasására, és a kutyasétáltatásra is.

Ez azonban nem mindig volt így. A napjainkra jellemző kellemes állapotok előtti időszakban nem volt különösebben barátságos dolog errefele járni. Az elhanyagolt park gyakran szerepelt a bűnügyi hírekben is. A 12. kerületi önkormányzat határozott fellépésére volt szükség ahhoz, hogy megváltozzanak az áldatlan állapotok. A park ma már este is ugyanolyan biztonságos, mint fényes nappal. A lámpák fényében, a biztonsági kamerák óvó tekintete előtt nem kell semmi rossztól sem tartania azoknak, akik esténként akarnak kocogni vagy éppen levegőzni egy jót.
 
A változás nyara

A Városmajorban élők és az itt kikapcsolódni kívánók életében négy évvel ezelőtt került sor a nagy változásra. 2014-ben a főváros és a Hegyvidéki Önkormányzat kétszáz millió forintot költött a hatalmas, de ekkorra már nem igazán népszerű park rendbetételére. A gondos előkészítést követően csupán néhány hónapra volt szükség ahhoz, hogy eltűnjön az elhanyagolt terület, és a helyén testet öltsön a napjainkban jól ismert, és egyre szélesebb körben népszerű, megújult park. 
Az átalakításokat követően a környezetvédők elismerően beszéltek arról, hogy a korszerűsítés miatt egyetlen fát sem kellett kivágni. Sikerült megőrizni a környék gyönyörű növényvilágát. 
 
Ép testben ép lélek

A Városmajor felújításakor nem csupán a mind nagyobb számban itt sportoló futókra gondoltak. Kialakítottak egy parkour pályát, ezenfelül pedig itt is működik egy felszerelt szabadtéri fitneszpark. A 21. század jele, hogy a fejlesztők nagy hangsúlyt helyeztek a felhasználók megfelelő tájékoztatására. A városmajori futókör legfontosabb pontjain ott találjuk az információs táblákat. Ez egyértelműen jelzi a haladási irányt, és megadja, hogy a narancssárga sávot a futók és a kocogók használhatják, míg a zöld sávban előzhetünk. A pályán nem szabad görkorcsolyázni, gördeszkázni, biciklizni és kutyát sétáltatni sem. Ezek a tiltások azonban az itt sportolók biztonságát és jó közérzetét, valamint a gumiborítású pálya állapotának megóvását szolgálják.

A kutyák futtatását is gondosan szabályozták. Ezek az előírások sem öncélúak, mivel azért hozták őket, hogy négylábú barátaink ugyanolyan jól érezzék magukat, mint a parkba pihenni érkező emberek. A tájékoztatást kiegészítették a korszerű QR-kód módszerrel. Okostelefonunk segítségével gyorsan hozzájuthatunk a különféle fitneszgépekkel kapcsolatos részletes útmutatóhoz és jó tanácsokhoz. A kültéri fitneszeszközök sokoldalú testedzésre nyújtanak lehetőséget. Kellemes kikapcsolódás lehet mindazok számára, akik eddig egy zárt edzőteremben fejlesztették izmaikat, hogy a megújult Városmajorban ugyanezt a szabadban, a fák között tehetik meg.
 
Tenisz és grafitti

A park egyik érdekessége a felújított teniszfal, amelyet 2014 júniusában wimbledoni bajnokunk, Taróczy Balázs avatott fel. A világhírű teniszező elmesélte az érdeklődőknek, hogy a teniszfal hasznos és egyszerűen használható sporteszköz. A gyerekeknek ugyanolyan nagy segítséget jelent az alapok elsajátítása során, mint a felnőtt versenyzőknek. A fal hátsó oldalának megszépítésére az önkormányzat pályázatot írt ki. A nyertes pályamunka a grafikai megjelenítésben a kerület sajátosságait mutatta meg. Sajnos azonban a rongálók nem tisztelik a helybeliek alkotásait sem, és mivel a rendszeresen összefirkált, megrongált fal karbantartása túl sok pénzbe kerül az önkormányzatnak, ráadásul egy örök szélmalomharcnak tűnik a felújítása, végül a graffitisek dekorálhatják, talán ezzel megóvva más falfelületeket a firkálástól.
 
Egészség és környezetvédelem

További pozitívum, hogy egyensúlyba került a környezet védelme és az egészséges életmód támogatása. Az új, korszerű futópálya a legmagasabb elvárásoknak is megfelel. Az útvonalat úgy alakították ki, hogy több helyen is bevezetnek a fák közé, a ligetekbe. A nagyvárosi tömegsporttal foglalkozó blogokon elismerő megjegyzésekkel találkozhattunk, hiszen Budapesten nincs még egy olyan park, ahol nyáron ilyen sokat futhatunk a fák kellemes árnyékában. 

A park legnépszerűbb pontjain padokat és asztalokat helyeztek el. Ez utóbbiak nemcsak a piknikezésre alkalmasak, de örömmel használják őket a sakkozók is. Ide ugyanis nemcsak jókedvű, sportos fiatalok és kisgyerekes családok járnak ki, hanem olyan idősebbek is, akik egy-egy parti sakk mellett itt beszélik meg az élet nagy dolgait. 
 
Nyáron is színház

A legtöbb színházban nyáron nem tartanak előadásokat. Ennek részben az is oka, hogy nyáron sokan elhagyják a várost, nyaralni mennek, azonban azért, hogy a színházba járók ne maradjanak előadások nélkül, ma már több helyen is üzemel nyári, szabadtéri színpad. Az egyik ilyen helyszín épp itt van a Városmajorban.

A szezon elején lezajlott Városmajori Színházi Szemlén hat nem budapesti színház előadásai mutatkoztak be a Városmajori Szabadtéri Színpadon. A programot az elmúlt évad legjobb zenés, szórakoztató előadásaiból Stuber Andrea, Papp Tímea és Urbán Balázs kritikus válogatta.
A legjobb előadás díját a Szabadkai Népszínház Béres Attila rendezte „Amadeus” című produkciója nyerte el, a legjobb rendezés díját Mohácsi János kapta „A falu rossza” című előadásért. 

A tavalyi szezonban mintegy 70 produkciót láthatott a közönség a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Koncerteket, gyerekelőadásokat, zenés és prózai színházi produkciókat tűztek műsorra.
 
Augusztusban például az egyik legsikeresebb korábbi bemutató tértvissza, melyben olyan kiváló színművészek, mint Nagy-Kálózy Eszter, Gryllus Dorka, Rudolf Péter és Simon Kornél, valamint a Kaláka népszerű zenéi által elevenednek meg legnagyobb irodalmi alakjaink és szerelmeik. A produkció Nyáry Krisztián „Így szerettek ők” című irodalmi szerelmes könyveiben megjelenő negyven magyar író, illetve művész híres-hírhedt szerelmi történeteinek kevésbé ismert vagy elfeledett részleteit dolgozza fel. 
 
Ha érdekli, milyen darabokat nézhet meg 2018 nyarán a Városmajori Szabadtéri Színpadon, akkor kövesse facebook oldalunkat, ahol hamarosan erről is tájékoztatást adunk!

Ajánló
Ajánló
A grófok kedvenc építésze – Kallina Mór hegyvidéki építészmester

A grófok kedvenc építésze – Kallina Mór hegyvidéki építészmester

A Városmajor utca 54-es számú ház falán márványtábla hirdeti több nagyszerű hegyvidéki...

Honthy Hanna Csárdáskirálynő, az operett csillaga a Hegyvidéken

Honthy Hanna Csárdáskirálynő, az operett csillaga a Hegyvidéken

Honthy Hanna, a magyar operett világának egyik legfényesebb csillaga. Eredeti nevén Hügel...

Az értékek és a hagyományok őre – kerületünk új díszpolgára, Skardelli György

Az értékek és a hagyományok őre – kerületünk új díszpolgára, Skardelli György

Egy izgalmas és meghitt hangulatú ünnepségre került sor a MOM Kulturális Központban szeptember...