Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-27

A fejlődés nyertesei 1. rész – a közeljövő high-tech szakmái

A fejlődés nyertesei 1. rész – a közeljövő high-tech szakmái

A következő évtizedekben nem csak környezetünk megváltozása várható, hanem átalakulnak a hétköznapjaink is. A csúcstechnológia mindennapi életünk szerves részévé válik. Bizonyos hagyományos szakmák – pl. az írógépszerelő – eltűnnek, míg a technológiai átalakulásnak köszönhetően meglepő új, high-tech foglalkozások alakulnak ki. Érdemes megismerkedni közülük a legérdekesebbekkel. 

A közelmúlt során a nagyvállalatok és a különféle kormányok is intenzív kutatásokba kezdtek azzal kapcsolatban, milyen változásokat hoz a munkaerőpiacon, a termelésben és a nemzetközi pénzügyek területén a technika erőteljes térnyerése. Nagyon hamar a figyelem középpontjába került az a kérdés, milyen szakmák lesznek a változások vesztesei, és mik a nyertesei. Mivel a kutatók a közeli jövő trendjeivel, tehát olyan eseményekkel foglalkoztak, amelyek még nem következtek be, a vizsgálat egy része csupán megérzésekre és a felsorakoztatott tényekből levont következtetésekre támaszkodik. Ezek közül az egyik legfontosabb alighanem az, hogy húsz év múlva számos olyan sikeres, magas átlagjövedelmet és társadalmi elismerést ígérő szakma lesz népszerű, amelyik ma még egyáltalán nem létezik.
 
Hagyományok és forradalmi változás

A vizsgálatok első körben áttekintették, hogy a már meglévő szakmák közül melyek fognak a 2040-es, 2050-es évek győztesei közé tartozni. Bár a következő évtizedek során a korszerű technológia még jobban belefolyik a hétköznapjainkba, és az otthonunkban ugyanúgy egyre bonyolultabb, az internetre és mesterséges intelligenciával felruházott alegységekre támaszkodó, összetett rendszerek vesznek majd körül minket, mint a munkahelyünkön, bizonyos emberi igények nem sokat változnak.

A következő évtizedekben is nagy szükség lesz egészségügyi szakemberekre, tanárokra és oktatókra, valamint a szórakoztatóipar nagynevű, vagy éppen ismeretlen kiszolgálóira, technikusokra, hangmérnökökre, sminkesekre. Ezek a szakmák megmaradnak, ám a képviselőik napi munkája jelentős mértékben átalakul.

Cseppet sem meglepő módon továbbra is a változás győztesei közé tartoznak a vállalati vezetők, a különféle menedzserek, de a pénzügyi elemzők, a tőzsdei szakemberek és a bankok vezetői is. A forradalmi átalakulásokra ugyanis nem a menedzsment szintjén kerül sor, hanem a nagyvállalatok – és az államigazgatás – irányításának második-harmadik szintjén. Olyan döntéshozókat érint, akik felelős módon, hosszú távra tervezve emberek százmilliónak életét befolyásolják. Például a közszolgálati hivatások mind jobban a mérnöki munkára fognak hasonlítani. Elvárás lesz a széleskörű alapismeretek mellett bizonyos szakterületek tudásanyagának magas fokú elsajátítása, a precíz munkavégzés, a pontosság, és az adott területtel kapcsolatos fejlesztések, új találmányok naprakész ismerete. Ez mindenekelőtt az új technológiák integrációjának területén, a lakosság ellátásában és a környezetvédelemben fog jelentkezni.
 
Elképesztő új szakmák

A vizsgálatok három kategóriába sorolták a mai szakmákat. Az első csoport tagjai veszélybe kerültek a fejlődés miatt. A bevezetőben említett írógépszerelőkön kívül egyre kevesebb újságárusra, cipészre, szabóra van szükség. Olyan nagymértékben elterjednek ugyanis az olcsó tömegáruk, hogy az emberek inkább vesznek egy pár filléres új cipőt ahelyett, hogy a régit elvinnék egy szakemberhez megjavíttatni. A nemzetközi óriásvállalatok már ma is ott spórolnak, ahol csak tudnak. Az ügyfélszolgálatokat először távoli országokba helyezik ki, ahol jóval kevesebbet kell fizetni a telefonvonal túlsó végén ülő munkatársaknak. Még ennél is olcsóbb, ha a hús-vér embereket lecserélik mesterséges intelligencián alapuló, anyagtalan robotokra. Már ma is léteznek chat-botok, akik azt a látszatot keltik, mintha egy igazi emberrel beszélgetnénk. Az ilyenek tömeges elterjedése várható, ami miatt munkanélkülivé válik a sok ügyfélszolgálatos, miközben nagyszerű elhelyezkedési lehetőséget nyújtanak azoknak a szakembereknek, akik ilyen botokat fejlesztenek, illetve elvégzik a finombeállításukat.

A szakmák második csoportja maga a nyugalom szigete. Ide tartoznak például a biotechnológia szakemberei, az energiával és energiagazdálkodással foglalkozó mérnökök, valamint mindenki, akinek a legcsekélyebb köze is van a ma ismert internethez és a számítógépekhez, legyen szó akár szoftverről, akár hardverről. 

A harmadik csoport tagjai a legizgalmasabbak. Nagyszerű lehetőségek várnak azokra a mai tizenévesekre, akik robotikával, űrkutatással, a fenntarthatósággal, környezetvédelemmel kívánnak foglalkozni. 

Vannak aztán olyan területek is, amelyeknek látszólag nincsen semmi közük az alkalmazott tudományok fejlődéséhez. Ezek más ok miatt váltak népszerűvé. A furcsa szakmák közé tartoznak továbbá a rejtett reklámok mesterei. Egyelőre még nincsen magyar elnevezésük. A social influencerek a közösségi média felületein úgy népszerűsítenek szolgáltatásokat és termékeket, hogy a rajongóik tíz-, vagy éppen százezrei észre sem veszik ezt. 

A fejlett országokban közben egyre tovább élnek az emberek, és nemcsak a nyugdíjasoknak van több pénzük, hanem szinte mindenkinek, aki talált magának egy biztos állást. Ez a sok száz millió, tehetős középosztálybeli tartja el a különféle tanácsadók tömegeit. Jó karrierlehetőség vár a dietetikusokra, a személyi edzőkre, a karrier- és a befektetési tanácsadókra.
 
Cikkünk második részében megnézzük, milyen új lehetőségek nyílnak az egészségügyben, az idegenforgalomban, az űrturizmusban és az internet láthatatlan világában.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....