Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-27

A fejlődés nyertesei 2. rész

A fejlődés nyertesei 2. rész

Az elmúlt néhány év során nagyon érdekes kutatásokra adtak megbízatást a világ legnevesebb egyetemei és számos befolyásos óriásvállalat. Azt akarták kideríteni, hogy miként változik meg a 2040-es, 2050-es évekig a nemzetközi munkaerőpiac. Most cikkünk második részében megnézzük, milyen új lehetőségek nyílnak az egészségügyben, az idegenforgalomban, az űrturizmusban és az internet láthatatlan világában. 

Előző írásunkban áttekintettük, hogy a felmérések során milyen három kategóriába sorolták a mai szakmákat. A kutatókat elsősorban az érdekelte, hogy a fejlett nyugati országokban, a legkorszerűbb technológiákat alkalmazó ipari kultúrákban, hogyan alakul át a munka világa, és ez milyen hatással lesz az emberek hétköznapi életére. 

Rendkívül érdekes dolgokat derítettek ki.
 
A technika diadalútján

Az egészségügy a biztos megélhetést és nagyszerű pályafutást ígérő szakmák valóságos paradicsoma lesz. A növekvő számú gazdag, idős ember folyamatos ellátásához rengeteg szakorvosra, ápolóra, beteggondozóra, gyógytornászra és személyes tanácsadóra van szükség. A testi problémákon kívül mind több ember küszködik lelki bajokkal.

Rajtuk a különféle pszichológusok és életvezetési tanácsadók próbálnak majd segíteni, természetesen jó pénzért. A számítógépek már ma is a hétköznapunk szerves részeit jelentik, és holnapután ez még inkább így lesz. Nem egyszerű dolog napi szinten együttműködni a mesterséges intelligenciával, és a „dolgok internetjével”. Várható, hogy a mainál jóval több ember szenved majd szorongástól, refluxtól, pánikbetegségtől, és a függőségek között a régóta ismert alkohol vagy cigaretta mellett egyre előkelőbb helyre kerül a számítógépes játékoktól való függés, illetve ennek egy sajátos változata, amikor valaki annyira a virtuális valóság rabszolgájává válik, hogy nem képes vagy nem akar visszatérni a valóságba. A lelki tanácsadók következő nemzedéke az ő rehabilitációjukból fog megélni.
 
Szike a robot csápjában

A technológia diadalútja az egészségügy területén is tart. A nanotechnológia, a mikrosebészet és a génsebészet számos területet forradalmasíthat. Az orvostudományi egyetemeken hamarosan olyan új tanszékeken képezik ki ezekre a területekre a szakorvosokat, amelyek tematikája egyre jobban hasonlít a mérnökképzésére.

Fontos szerep juthat a távirányításnak, és mindenekelőtt a fejletlen országokban jelenthet nagy segítséget, hogy az interneten vagy a mobiltelefon hálózatán keresztül a távoli falvakban élő betegek leleteit, vérmintáit pillanatok alatt eljuttathatják az egyetemi klinikákra, ahol - sok száz vagy sok ezer kilométernyi távolságra - a legjobb szakemberek adnak tanácsot a leletek szemrevételezése után.

Napjainkban sok cégnél dolgoznak olyan robotok kifejlesztésén, melyek alkalmasak lesznek arra, hogy távirányítással kisebb-nagyobb műtéteket végezzenek el. Az ilyesmi megint csak a fejletlen országoknak ér aranyat, de nagy segítséget jelenthetnek katasztrófahelyzetben, például földrengés után. Ha nagyon sok ember jut fel az űrbe, ez új problémákat von maga után. Létrejönnek az első orbitális pályán mozgó kórházak és klinikák, ahol különleges eljárásokkal várják a betegeket. Rendkívül nagy előnyt jelenthet bizonyos sorvadások, betegségek esetén a súlytalanság állapota.
 
Határok nélkül

Szintet lép az idegenforgalom. Gazdag és vakmerő turisták először a közeli világűrbe, majd pedig a föld körüli pályán túllépve akár a Holdra is eljuthatnak. Ellátásukhoz, kiszolgálásukhoz rengeteg szakemberre lesz szükség. A személyszállító űrhajó pilóta húsz év múlva a legmenőbb szakmák egyike lesz. 

Különleges képzettségű szakemberek készítik fel a gazdag űrturistákat a dübörgő felszállásra, a súlytalanság elviselésére, majd a visszatérésre. Ötven év múlva pedig már egy átlagos középosztálybelinek sem okoz gondot egy kisebb űrutazás megfizetése. Ha nem is ez lesz az idegenforgalom legnagyobb szegmense, de itt dolgozni legalább olyan nagy presztízst jelent majd, mint mondjuk a hatvanas években repülőt vezetni vagy stewardessként a vendégeket fogadni.

Ahol sok az ember, ott sok a szemét is. A világ legjobban megfizetett szemetesei fent a magasban fognak dolgozni. Összegyűjtik és leadják az űrközlekedést, a járműveket és az űrállomásokat veszélyeztető szemetet. A környezetvédelmi szabályok szigorításával nem lehet csak úgy kidobni a hulladékot. A gazdag országokban valóságos hulladékhegyek tornyosulnak majd a kijelölt telepeken. Lehetséges, hogy ezeket óriási fémhernyókra emlékeztető, hatalmas, hidraulikusan működtetett fogakkal és zúzdákkal ellátott gépezetek dolgozzák fel. Az ezek vezetésére kiképzett szakembereknek egyelőre még nevük sincs.

Átalakul az építőipar is. A különféle gépek – daruk, vontatók, földmunkagépek – vezetőinek meg kell barátkozniuk a gondolattal, hogy hamarosan leváltják őket. A 3D-nyomtatásnak nagyon jó esélye van arra, hogy drámaian átalakítsa az építkezéseket.
 
Láthatatlan új világ

Az internet elterjedése és a közösségi oldalak nagy népszerűsége is új szakmák születéséhez vezet. Gyökeresen átalakul a reklám és a marketing, de a politikai véleményformálás is. A változások legnagyobb nyerteseivé a közösségi média irányítói válnak. Ők nem csupán a tartalommal foglalkoznak, de a figyelem középpontjában az a sok millió ember áll, akik csatlakoztak valamilyen közösségi oldalhoz.

Megbízóik között ugyanúgy ott találjuk majd a kis- és a nagyvállalatokat, mint a magánembereket és az állami szerveket is. Gyöngyéletük lesz a számítástechnikai biztonsági szakembereknek. Sok milliárd ügyfelük titkaira vigyáznak, és mindenkit megvédenek a rosszindulatú hackerek támadásai elől.

Nagyszerű karrierlehetőséget jelent az adatok feldolgozása és továbbítása is. Elképzelhető, hogy egy idő múlva a felhasználók adatai éppenséggel többet érnek majd a bankok széfjeiben őrzött aranytömböknél...

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....