Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-05-15

Fenyegetés a kibertérből – jelenthet-e veszélyt a mesterséges intelligencia?

Fenyegetés a kibertérből – jelenthet-e veszélyt a mesterséges intelligencia?

A mesterséges intelligenciával (MI) felszerelt eszközök lépésről-lépésre meghódítják hétköznapjainkat. Ott laknak velünk, segítenek a háztartásban, de ők irányítják a légi közlekedést és a modern civilizáció számos kulcsfontosságú területét is. Mit gondolnak róluk a szakértők? Kell-e tartanunk tőlük? Hogyan lehet kordában tartani a MI-ket, hogy ne jelenthessenek később sem komoly fenyegetést? 

Az ezredforduló táján csupán a tudományos-fantasztikus műfaj kedvelői foglalkoztak behatóbban a mesterséges intelligenciában rejtőző lehetőségekkel. Alig néhány évvel később viszont már az átlagos újságolvasó is egyre többször találkozhatott olyan hírekkel, melyek újabbnál újabb technikai áttörésekről számoltak be. Az internet mára már behálózta az egész világot, és otthonainkban, a háztartásokban ugyanúgy megjelentek a különféle okoseszközök, mint az üzemcsarnokokban, az automatizált gyártósorok mellett. 
 
Egy hálóban élünk

Ha szóba elegyedünk egy átlagos tizenévessel, akkor alighanem meglepődve tapasztalhatjuk, hogy milyen sok csúcstechnológiás készülék, „kütyü” van nála. A ma használt korszerű okostelefonok teljesítménye egyszerűen lenyűgöző. Szinte bárhol képesek kapcsolatba lépni egymással, vagy rácsatlakozni a világhálóra. 
 
Körülöttünk lassan, de biztosan mindenütt megjelenik a „dolgok internetje”. Az okoseszközök segítségével már nemcsak az emberek lépnek kapcsolatba egymással, hanem a különféle gépeink is. Az okoshűtőszekrény leltárt készít arról, hogy milyen ételek vannak otthon, és ha az előre beleprogramozott útmutatás alapján úgy gondolja, hogy valamiből nincs elég, akkor az interneten át a bankszámlánkat felhasználva gyorsan megrendeli. Mi ebből csak annyit érzékelünk, hogy kapunk egy sms-t a vásárlásról, majd este beállít hozzánk a bolt futárja a megrendelt áruval. Egyre több körülöttünk az elektromos autó, és felbukkantak az első önvezető személygépjárművek is. Mindezek a dolgok kényelmesebbé és kellemesebbé teszik az életünket. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia széles körű elterjedése nem teljesen veszélytelen.
 
Tudósok tanácskozása

Tavaly a világ legismertebb szakemberei ültek le Oxfordban egy kétnapos szakkonferenciára megbeszélni azt, hogy mik a lehetséges veszélyek, és hogyan kerülhetjük el őket. A világ vezető egyetemei ugyanúgy elküldték a képviselőiket, mint az óriáscégek, a hivatalok és az érdekvédelmi szervezetek. A tudósok egyetértettek abban, hogy a mesterséges intelligenciával felszerelt eszközök elképesztő ütemben válnak a hétköznapjaink részévé. Teljesen új lehetőségek nyíltak meg a tanulásra képes gépek révén.

Gyakran hallunk arról, hogy egy számítógép elsajátítva a tanulás képességét, legyőzte valamelyik szellemi sport – sakk, vagy éppen a go – addig veretlen világbajnokát. Szédítő lehetőségek tárháza tárul fel előttünk. Nem egy, és nem is tíz helyen folyik fejlesztés, hanem sok millió cégnél vagy kutatóközpontban világszerte. Eljött az ideje annak, hogy odafigyeljünk a korlátozatlan fejlődésben rejlő veszélyekre is. Az emberiség alapvető érdeke az egyensúlyi helyzet megtartása. Nem szabad megengedni, hogy bűnözők vagy rosszindulatú emberek eszközként használják fel a mesterséges intelligenciát, és károkat okozzanak másoknak.
 
Védelmi intézkedések

A vezető szakemberek azt javasolták, hogy a politikai döntéshozók a tudományos szakemberek tanácsát figyelembe véve törvényekkel szabályozzák a mesterséges intelligencia felhasználását. Akadályozzák meg a visszaéléseket, és nehezítsék meg a rosszindulatú támadók, például a hackerek dolgát.

Legalább ennyire fontos, hogy maguk a kutatók és a megbízóik is tisztában legyenek a veszélyekkel. Amikor kifejlesztenek egy önvezető autót vagy önműködő drónt, akkor vegyék figyelembe, hogy rosszindulatú elemek esetleg megpróbálják bűnös szándékkal felhasználni az új berendezéseket. Már a tervezés során tegyék meg a szükséges intézkedéseket a veszélyek minimalizálására, és ha lehet, a teljes kiiktatására. Mielőtt engedélyt adnak egy új technológia legyártására, dolgozzanak ki megfelelő intézkedéseket a visszaélések megakadályozására, hogy senki sem használhassa vérebként az MI-ket.

Ehhez elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés. A leghatékonyabb módszereket meg kell ismerni egy adott iparág valamennyi szereplőjének, hogy közös erővel lépjenek fel a bűnözők, vagy éppen a csúcstechnológia alkalmazásával foglalkozó terroristák ellen. A nagy cégek remek eredményeket értek el a számítógépes biztonsági rendszerek területén. Ez a szaktudás a mesterséges intelligenciákkal kapcsolatban is alkalmazható.
 
Csalafinta algoritmusok

Végezetül pedig nagyon fontos, hogy a hétköznapi emberek, vagyis a felhasználók is tisztában legyenek a veszélyekkel. Nem arról van szó, hogy ijesztgetni kell őket, hiszen nem várható, hogy a közeli jövőben olyan kétméteres fém csontvázak támadjanak ránk, mint a Terminátor filmekben. Ugyanakkor viszont mindenkinek érdemes tisztában lenni a legalapvetőbb biztonsági rendszabályokkal.

Jelenleg tehát nem a gonosz robotoktól kell tartanunk, hanem az okostelefonunk kamerájától és mikrofonjától. Ezek ugyanis elméletileg képesek arra, hogy minden lépésünket kövessék, minden szavunkat feljegyezzék. Vannak mesterséges intelligenciák, amelyek már ma is szemmel tartanak minket. Például amikor a Youtube vagy a Facebook valamilyen reklámot tol az orrunk elé, erről az adott pillanatban nem emberek döntenek, hanem nagy gonddal megírt algoritmusok. A rendszer figyelemmel kíséri böngészési szokásainkat, megjegyzi, hogy mi érdekel minket, és ez alapján megpróbálja a legmegfelelőbb reklámot kiválasztani számunkra. Ez ma még nem mindig sikerül neki, de időnként már hátborzongatóan pontos az eredmény. Talán önnel is megtörtént már, hogy az interneten rákeresett egy érdekes könyvre, és attól kezdve a kéretlen reklámokban állandóan az adott író műveit próbálták meg önre erőltetni.
 
Rajtunk is múlik

A közeli évtizedekben még jobban felgyorsul a fejlődés. Alaposan átgondolt biztonsági rendszabályokra lesz szükség. Fel kell készülni az interneten keresztül érkező támadások visszaverésére. Ezeknek egészen elképesztő új formái is lehetségesek. Gondoljunk csak arra, hogy használat előtt milyen módon oldhatjuk fel az okostelefonunk képernyőzárát. Beüthetünk számjegyeket, ujjunkkal mintát rajzolhatunk a képernyőre, de vannak olyan készülékek is, amelyek megismerik a hangunkat, az ujjlenyomatunkat, vagy éppen a szemünket. Megtörténhet, hogy holnap vagy holnapután rosszindulatú mesterséges intelligenciák képesek lesznek ezek utánzására. Nem kell azonban megijednünk emiatt, hiszen a fejlesztők folyamatosan dolgoznak azon, hogy elhárítsák a ma még elképzelhetetlennek tűnő fenyegetéseket is.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....