Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-01-16

10 tipp a könnyebb reggelekért

10 tipp a könnyebb reggelekért

A karácsonyi vakáció pihentető napjai ellenére is nehezen indulnak a reggelek? Úgy tűnhet, hogy ennek a sötét, borongós tél az oka, pedig általában ebben inkább a helytelen alvási szokásaink a ludasak. Ennek azonban most vége - tanácsainkat megfogadva búcsút inthet a döcögős ébredésnek és az egész napos fáradtságnak! 

Jó estét!

Ritkán gondolunk arra, hogy a jó ébredésért, szép reggelünkért már előző este sokat tehetünk. Nézzük, mire figyeljünk lefekvés előtt:


1. Könnyű vacsora

Az estére időzített nehéz, nagy lakomák egészen biztosan elrontják az éjszakánkat. Szervezetünk alvás közben is rengeteg feladatot végez, ilyenkor méregtelenít, tisztítja vérünket, tölti fel friss oxigénnel testünket, rengeteg hormont termel, így nem célszerű, ha ehelyett az emésztésre kell koncentrálnia. Éppen ezért vacsoránk mindig legyen mértéktartó és könnyen emészthető: egy saláta, egy leves, vagy egy finom zöldségkrém némi pirítóssal tökéletes választás, amelyet lefekvés előtt legalább két órával fogyasszunk el.

2. Extra komfort, megfelelő hőmérséklet

A jó alváshoz az egyik legfontosabb összetevő a kényelem! Gondoljunk csak bele, napunk közel egyharmadát ágyban töltjük, így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen körülmények közt tesszük ezt. Az optimális hálószobai hőmérséklet beállítása elengedhetetlen, de egyben a legnehezebb is, pláne, hogy a férfiak sokszor forróságnak érzik azt a hőfokot, amiben a nők még vacognak. A legjobb, ha paplannal küszöböljük ki az eltérő igényeket – sokféle melegségi fokozatból választhatunk, így keressünk olyat, ami nekünk a legkomfortosabb, a termosztátot pedig állítsuk a nappali értékhez képest körülbelül két fokkal alacsonyabbra. 
 
3. Éljen a sötét!

Szervezetünk szempontjából az lenne a legjobb, ha a nappal együtt feküdnénk és kelnénk, de ezt természetesen kevesen tudják megoldani – sem az időbeosztásunk nem engedi, sem a bennünket körülvevő mesterséges fények. Igazán jól aludni csak teljes sötétségben lehet, ezért redőnnyel, függönnyel mindenképpen gondoskodjunk ennek megoldásáról! A legfontosabb azonban az, hogy távolítsunk el ágyunk közeléből minden elektromos készüléket, az ezeken még készenléti módban is világító piros, kék fények ugyanis bizonyítottan zavarják az alvást, ezért ezeknek semmi helye a hálószobában. Szerezzünk be egy ébresztőórát, így a mobiltelefont is eltehetjük! 

4. Esti relax

Sokan nem tudnak elaludni a nap végén, vagy felébrednek éjszaka - mindkettőnek az az oka, hogy a munkát, a stresszt nem tudtuk letenni a nap végén, ezért fontos, hogy tudatosan igyekezzünk lefekvés előtt kikapcsolódni. Vegyünk egy forró fürdőt, zuhanyozzunk le, és már semmi esetre se dolgozzunk!

Alvás előtt másfél órával már felejtsük el a tévét, az internetet, a mobiltelefont, mert ezek még akkor is aktiválják, stimulálják agyunkat, ha valami vidám filmen nevetünk - arról nem is beszélve, ha esetleg felzaklató műsort néztünk. A legjobb program ilyenkor az olvasás, beszélgetés vagy a meditálás.

5. Tervezzük meg a reggelt!

A gördülékeny reggelekről persze nemcsak azzal gondoskodhatunk, ha kipihenten ébredünk, hanem azzal is, ha előre dolgozunk egy kicsit. Reggelente mindenkit szorít az idő, ezért amit lehet, már este tegyünk meg – készítsük össze az ebédünket, találjuk ki, mit veszünk majd fel, rakjuk össze az edzőruhát, a gyerekekkel pakoltassuk be az iskolatáskát, így számos stresszfaktort kiiktatunk. 

Jó reggelt!

Aztán jöhet a reggel, amikor szintén tudatosan dolgozhatunk azon, hogy jól induljon a nap. Így kezdjük könnyedén:

1. Félre a szundival!

Egyszer és mindenkorra felejtsük el a szundi-gombot! Azzal ugyanis, hogy az első ébresztő után újra álomba zuhanunk, majd pár perc után megint felzavar bennünket az óra, elképesztően megzavarjuk szervezetünk működését, és könnyen lehet, hogy a plusz pár perc ára még nagyobb fáradtság lesz. Ha általában van időnk a szundi-gomb nyomogatására, akkor inkább állítsuk fél órával későbbre az órát, de keljünk fel az első csengésre!

2. Mozduljunk!

Pár percnyi mozgás reggelente csodákra képes, ezért vezessük be! Nem kell nagy dolgokra gondolni, mindegy ugyanis, hogy nyújtunk egy keveset, vagy lenyomunk néhány fekvőtámaszt, a lényeg a mozgás, ezzel ugyanis segítünk felébreszteni testünket – felpezsdülő vérkeringésünk nemcsak szervezetünket segít lendületbe hozni, de egész biztosan elfújja az álmosságot is.

3. Mi lesz ma?

A tervezés reggel is az egyik legjobb eszköz ahhoz, hogy energikusan induljunk neki a nap további részének. Fontos, hogy ilyenkor még ne dolgozzunk! Azt találjuk ki, hogy mihez kezdünk az adott nappal, mikor fogunk dolgozni, enni, kivel találkozunk, és mit fogunk csinálni a szabadidőnkben. Fogalmazzunk meg néhány konkrét célt, így mindig lesz hova nyúlni egy kis motivációért, ha szükség van rá napközben. 

4. Reggeli hangolódás

Már a tervezgetés is a ráhangolódást támogatja, de ezt további dolgokkal is segíthetjük! Például a tévét és beszélgetős rádióműsorokat hagyjuk ki ezentúl a reggelekből, mert csak arra jók, hogy eltereljék a figyelmünket, amivel elveszítjük a fókuszt céljainkról, ráadásul, ha belefeledkezünk, alaposan el is késhetünk. A kedvenc zenénk ellenben segít, hogy relaxáltan induljunk el otthonról, és nem érdemes elfeledkezni az egészséges tápanyagokat tartalmazó reggeli kényelmes elfogyasztásáról sem.

5. Induljunk el időben!

Az egyik leggyakoribb reggeli stresszforrás a rohanás, ezért ennek elkerülése a legfontosabb, mert még a legpihentetőbb alvás és a nyugis készülődés pozitívumait is képes felülírni egy szempillantás alatt. A legjobb trükk, ha ahhoz az időponthoz igazítjuk a reggelünket, amikor el kell hagynunk a lakást, és nem ahhoz, amikorra meg kell érkeznünk valahova, így biztosan nem késünk el. Munkába menet még ne dolgozzunk, inkább olvassunk, folytassuk a zenehallgatást, vagy beszélgessünk útitársunkkal, így véget vethetünk az ébredéstől elalvásig tartó állandó készenlétnek.
 
Legyen szép a mai napja is!

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....