Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-03-28

Találjon valódi barátokat!

Találjon valódi barátokat!

A közösségi média nagy ablakot nyitott a világra: ma már élhetünk bárhol, a föld minden tájáról szerezhetünk barátokat. A legújabb kutatások szerint azonban sosem éreztük még ennyire magányosnak magunkat, mint manapság, az internet-forradalom idején. Fogadja meg tippjeinket, hogy újra igazi barátok vegyék körül!

Ha a testi és lelki egészség megőrzéséről van szó, akkor az izoláció és a magány érzése van a legrosszabb hatással mindezekre. Kutatások már 1988-tól vizsgálták a magány élettani hatásait. Az Ohio Állami Egyetem vizsgálatai szerint a magányosság érzése összefüggésbe hozható a szívproblémákkal, az érelmeszesedéssel, a cukorbetegséggel, az időskori demenciával és az élettartammal is. Szociális hálónk tehát nem csupán életminőségünket befolyásolja, de életünk hosszát is.
 
Mindenre hatással van

Az, hogy mennyire érezzük magunkat magányosnak, befolyásolja az étkezési szokásainkat is. John T. Cacioppo, a Chicagói Egyetem pszichológia tanszékének professzora számos kutatásában bebizonyította, hogy azok, akik magányosnak érzik magukat, több édességet és magasabb zsírtartalmú ételeket fogyasztanak. A professzor azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy nem az emberi kapcsolataink száma, hanem érzelmi mélysége számít. 

Sajnos azonban az újfajta technológiák és a közösségi média az összetartozásnak csak az illúzióját nyújtják. A tetszik gombok, a kommentek és a videómegosztások korszakában egyre több olyan jelenségről számolnak be a kutatók, amelyek azt bizonyítják, hogy bár folyamatosan közösségi háló vesz minket körbe, egyre kevesebbet találkozunk a valós világban egymással. Ilyen megfigyelésről számolt be a The Atlantic Daily amerikai folyóirat is. 

A Kalifornia Egyetem egyik pszichológusa és kutatója, Larry Rosen az elmúlt 30 évben tanulmányozta a technológia viselkedésünkre gyakorolt hatását: 24 országból 50 000 gyermek, tinédzser és felnőtt életét követte figyelemmel. A kutatásából kiderült, hogy megváltoztak a személyek közti kommunikációs szokásaink. Bár manapság egyre több emberrel állunk kapcsolatban, felületesebbek a virtuális kapcsolódásaink, és egyre kevesebb időt szánunk a személyes találkozókra, a közös programokra. A közösségi média gyors, ám felületes visszaigazolást nyújt, ez pedig károsan hat a mentális egészségre. 
 
A boldogságon érdemes osztozni

A barátság, a család, a szomszédok közelsége, a párkapcsolat elengedhetetlen alapja a boldogságnak. A mély barátságokkal és kiterjedt baráti körrel rendelkezők kevesebbszer szomorúak, jobb az önértékelésük, és jobban alszanak.

Ha szeretne búcsút inteni a magányosságnak, akkor érdemes elbúcsúzni a közösségi médiától, közösségi portáloktól is. Nem kétséges, hogy ezek az oldalak segítenek az ismeretségi kör szélesítésében, azonban ha ezt azután nem a valós kapcsolatok fenntartására használjuk, könnyen magányosnak érezhetjük magunkat. Mark Zuckerberg, aki épp barátszerzés céljából alapította meg a Facebookot, szintén észrevette, hogy egyre virtuálisabbak lesznek az oldalnak köszönhetően az emberi kapcsolatok, így a közösségi portál egyre több, a lakhelyünkhöz közeli rendezvényt ajánl, sőt azt is megtudhatjuk, ha egy ismerősünk a közelünkben részt vesz egy ilyen eseményen. Ugyanis bár a magány ellen keressük fel a közösségi médiát, ha az ismerőseink boldog pillanatait ábrázoló képeik között fürkészünk, egyre izoláltabbnak érezhetjük magunkat.
 
Mit tehetünk a magány ellen? 

1. Talán nehezen kezdeményezünk, ám ha egyedül érezzük magunkat, bátran vegyük fel a kapcsolatot rég nem látott barátokkal. Meg fogunk lepődni, hogy mennyire örülnek majd nekünk. Sokszor talán ők is épp a magánnyal küszködnek. Nem számít, milyen rég találkoztunk utoljára, az első lépés megtétele után már megváltozhat, kinyílhat a világ.

2. Az igazi változás tehát a tettekkel kezdődik. Nem kellenek ahhoz barátok, hogy ki tudjunk mozdulni otthonról. Számos program létezik, ahol új ismeretségekre tehetünk szert. Akár egy fitneszóra, egy főzőtanfolyam, egy könyvklub vagy egy utazás is jót tehet a magányosság ellen.

3. Ma már közismert tény az élethosszig tartó tanulás fontossága. Nemcsak azért érdemes beiratkozni egy iskolába vagy tanfolyamra, mert a munkaerőpiacon értékesebbek lehetünk a friss, naprakész tudásunk által, hanem mert a közös érdeklődés jó alapja lehet új ismeretségek, barátságok kialakulásának. Az iskolával, tanórákkal kapcsolatos információ megosztás után pedig személyesebb területekre evezhetünk, és akár a szabadidőnkben is találkozhatunk az iskolatársakkal.

4. Kutatások bebizonyították azt is, hogy ha másokon segítünk, akkor hasznosabbnak érezzük magunkat, ami a magány érzését is csökkenti. Látja, hogy a szomszéd ajtaja előtt számos falevél hever? Seperje össze őket. Ki tudja, mi lehet az oka, hogy a szomszédnak erre nem jutott ideje. 
A közelben lakó idős néninek is felajánlhatja a segítségét, akár a szemét levitelében is. 
Elutazik, és sok étel maradt a hűtőben? Kérdezze meg szomszédait, hogy hasznát veszik-e a megmaradt zöldségeknek. Egy társasházban vagy egy házakkal teli utcában mindig van lehetőség valakinek segíteni, és új barátokra szert tenni. 

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....