2020-09-21
A felkészülés időszaka – Őszi munkák a kertünkben

Az októberi időjárás néha megtréfálja az embert, a kertünk azonban még ilyenkor is vár minket. A most elvégzett munkákkal nagyban megkönnyíthetjük a dolgunkat, kertünk tavaszi újjászületését. Még egy kis kert is nagyszerű kikapcsolódási lehetőségeket nyújt, és adott esetben a folyosón, a teraszon, az erkélyen vagy éppen az egyik szoba erre a célra kijelölt sarkában is kialakíthatjuk a magunk „zöld menedékhelyét”.
Ebben az évben nagyon sokan ráeszméltek arra, hogy milyen csodálatos dolog még egy kis kert is. A bezártság hónapjai nem voltak olyan kellemetlenek, ha kertes házban éltünk, nem pedig egy lakásban. Egy idő múlva ugyanis még a legtágasabb, legfényűzőbben berendezett lakás is szűknek tűnhet, míg a kertünkbe kimenve friss levegővel szívhatjuk tele a tüdőnket, nagyot nyújtózkodhatunk, és a saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg, milyen nagyszerű a természet közelsége.
Ősszel is sok a dolgunk
.jpg)
Az elmúlt évtized során előfordult, hogy egész nyáron öntöznünk kellett, aztán egy évvel később talán csak három alkalommal volt szükségünk a kerti gumitömlőre, mert egyfolytában esett az eső. Az idei nyárutó és szeptember valahol a két véglet között volt. Fontos, hogy októberben is kimenjünk elvégezni az esedékes kerti munkákat, ősszel ugyanis nagyon sok fontos tevékenység vár ránk, bár ezek nem olyan látványosak, mint a tavaszi vagy nyári teendőink.
Használjuk fel azt, amivel a természet megajándékoz minket. Októberre a legtöbb bokor és fa már lehullatja a leveleit. Napjainkban már nyilvánvaló, hogy a nedves leveleket semmiképp sem szabad elégetni, hiszen a lombégetés erősen szennyezi a környezetet. Ugyanakkor a falevelek szépen mutatják, hogy szó sincs „zöldhulladékról”, a lombot nem véletlenül sorolják a „zöldjavak” közé.

Az ilyen természetes lombszőnyeg jót tesz az egész kert élővilágával. Megóvja a talajt a fagytól, ennivalót találhatnak benne a különféle állatok, és a szeptemberben átültetett növények gyökereinek is kedvez egy ilyen hőszigetelő réteg. Október közepéig ugyanis – odafigyelve a megfelelő öntözésre – még számos növényt elültethetünk.
A komposzthalmok létrehozásakor érdemes odafigyelni arra, hogy megkönnyíthetjük a természetes lebomlást, ha felaprítjuk a leveleket. Van, aki némi trágyát is kever a komposzthoz, és így elősegíti a hasznos baktériumok tevékenységét.
Egy fontos dologról azonban nem szabad megfeledkeznünk. Mielőtt felhasználnánk a lehullott leveleket, ellenőrizzük a lombot. Semmiképp sem maradhat a kertben kártevőkkel, például tetűvel teli, vagy gombás, beteg levél, mert az ilyenről a betegség a téli hideg beállta előtt könnyen elterjedhet.
Már a tavaszra készülünk
.jpg)
Ha új fákat akarunk vásárolni, előtte tájékozódjunk. Van néhány népszerű fajta, amelyet nem szabad ősszel kihelyezni, hanem meg kell várnunk vele a tavaszt. Tegyük rendbe évelő növényeink ágyásait is. Az erkélyen, a teraszon ugyancsak tarthatunk növényeket. Napjainkban különösen nagy népszerűségnek örvendenek a fűszernövények. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a termőtalaj ne veszítse el a tápanyagtartalmát. Ezt azzal akadályozhatjuk meg, ha komposztot terítünk szét vagy szerves trágyát és humuszt juttatunk a földbe.
.jpg)
A díszkert számos állatfajnak ad otthont és jelent fontos táplálékforrást, hasonlóan, mint a zöldséges vagy a fűszerkertünk. A közeledő tél igencsak nagy terhet ró apró barátainkra. A fenntarthatóság jegyében gondolkozva érdemes téli madáretetőket és -itatókat kihelyeznünk. Ezzel nemcsak a kertekben élő énekesmadarakon segítünk, hanem megkönnyítjük a saját magunk dolgát is. Ha a madarak odaszoknak hozzánk, akkor a következő évben jó néhány kártevőtől szabadítják meg a kertünket. Ez a kártevők elleni védekezés legtisztább és legzöldebb módja!
Azzal is sokat tehetünk a madarak érdekében, ha odút készítünk nekik. Ne feledkezzünk meg ugyanakkor a hasznos rovarokról, a gyíkokról és persze a sünökről sem! A téli időjárás miatt nekik is jól jön az átmeneti menedékhely. Az ezt a célt szolgáló fadarabokat, köveket vagy rőzsét a kertünk olyan részén helyezzük el, ahol nincs nagy mozgás, így senki nem háborgatja a télen menedéket kereső állatokat.
Tájékozódás és új barátok
.jpg)
A fórumokon ráadásul nemcsak hasznos témákat találhatunk, de olyan emberekkel is megismerkedhetünk, akiket épp az érdekel, mint minket, és hozzánk hasonló módon gondolkoznak a környezetvédelemről és a természet megóvásáról.
Ősz a Hegyvidéken
Érdemes nyomon követni a komposztálást elősegítő, és az ágaprítási programot megszervező Hegyvidéki Önkormányzat Zöldirodájának tevékenységét. Ha többet szeretne megtudni a kerületünkben működő környezetvédelmi szakemberek munkájáról, akkor ezen az e-mail címen érdeklődhet:
Vagy telefonon:
06 70 938 8474
06 1 224 5900 vagy 06 1 224 5907
Cím: 1126 Budapest, Kis János altábornagy utca 43-45. A Zöldirodát a földszinten találja.

A Hegyvidéki Zöldiroda azért jött létre, hogy a környezetvédelmi hatósági feladatok ellátása mellett segítse a hegyvidék polgárait környezetünk megóvásában, abban, hogy közös erővel fenntarthatóvá tegyük lakóhelyünket.
Nagyon fontos felismerés, hogy a huszonegyedik században a klímaváltozás jelenti a legnagyobb globális problémát. Bár világméretű jelenségről van szó, a nehézségek elhárításáért lokális szinten is sokat tehetünk.
Ügyfélfogadás:
Hétfőn 13-17.30
Szerdán 8-12 és 13-16
Pénteken 8-12