2021-02-02
Gondoskodjunk szárnyas barátainkról – a madarak etetése télen

Gyakran olvashatunk arról, hogy apró lépésekkel mi is hozzájárulhatunk világunk fenntartható fejlődéséhez és környezetünk kincseinek megóvásához. Ezen apró, de nagyon hasznos lépések közé tartozik a kertünkben élő különféle állatok, mindenekelőtt a madarak etetése és itatás a hideg téli hónapok során.
Akinek kertes háza van, az jól tudja, hogy egy ilyen ingatlan tulajdonosa sosem unatkozhat. Télen és nyáron rengeteg feladat vár ránk, ám sokan nem panaszkodnak emiatt, mert rájöttek arra, hogy a hétköznapok során remek felüdülést és hasznos kikapcsolódást jelenthet a „a kerti szöszmötölés”.
A kertünket nem csak mi használjuk, ott rengeteg – gyakran láthatatlan – apró kis társbérlőnk is él. Nyáron, a jó időben viszonylag könnyű észrevenni a sünöket, a békákat, a különféle gyíkokat, és estéről estére jól hallatszik a bogarak ciripelése, a madarak éneke. Nem volna helyes azt gondolni, hogy amikor a télen már hamar ránk köszönt az esti sötétség, a kertünkben rajtunk kívül már nincs más.
.jpg)
Kertünk szárnyas vendégei azonban télen is jól láthatók, és ha valakit örömmel tölt el, hogy közelről szemlélheti meg a félénk kis madarakat, akkor a téli etetésük izgalmas kikapcsolódást jelenthet.
Felelősségteljes döntés
A hideg telek idején az emberek már évszázadokkal ezelőtt is gondoskodni próbáltak a környezetükben élő vadállatokról és madarakról. Ekkor ismerték fel azt, hogy ha egyszer belekezdünk a madarak etetésébe, akkor azt nem szabad váratlanul, az egyik napról a másikra félbehagyni. Az állatok téli megsegítése komoly döntés.
.jpg)
Kölcsönösen előnyös együttműködés
A szakemberek között mind a mai napig vita tárgya, hogy jó dolog-e télen etetni a madarakat. Van, aki úgy véli, hogy erre nincs szükség, mert a hazai tájakon maradó fajok ugyanúgy képesek dacolni a tél megpróbáltatásaival, mint azok az északi vendégek, akik csak néhány hónapra látogatnak el hozzánk. Ezeknek az állatoknak az sem okoz komoly gondot, ha váratlanul vastag hótakaró borítja be a tájat, mert többségük gond nélkül képes rövid idő alatt akár ötszáz-ezer kilométert is megtéve kedvezőbb körülményeket nyújtó vidékre repülni.
.jpg)
Válasszuk a hazait
Hazánkban körülbelül ötven olyan madárfaj él, amelynek a tagjai ellátogathatnak a kertünkbe. Érdemes olyan eleségekkel várni őket, amelyek a legtöbb madár számára ehetők. A vízről se feledkezzünk meg, hiszen arra is nagy szükség van. Népszerűek a különféle olajos magvak. Figyeljünk oda arra, hogy ne sózott vagy pirított eledelt tegyünk ki az etetőkbe. Ugyanígy kerülni kell a kenyeret, és az étolajba mártott kenyérmorzsát is.
.jpg)
Méregdrága külföldi csemegékre, pisztáciára, kesudióra igazából nincs szükség. Érdekes megoldás a különféle cinkegolyók kihelyezése. Ezekben a magvakat faggyú fogja össze, ami nagyon hasznos, mivel e kis állatoknak télen nagy szükségük van az állati zsiradékra. Ha a háztartásban megmaradt kacsa- vagy sertésháj, faggyú vagy zsírszalonna, akkor abból is helyezhetünk ki. A cinkegolyó tartalmát nemcsak a cinkék eszik, hanem más madárfajták is.
.jpg)
A kertünkben élő emlősök és hüllők közül sokan téli álmot alszanak. Rajtuk azzal segíthetünk, ha egy-egy sarokban, vagy a bokrok között megtartjuk, felhalmozzuk a lombot, esetleg kisebb dobozokat kihelyezve biztonságos menedékhelyet készítünk számukra.