2021-03-04
Bábozd zöldre az otthonod!

Hogyan lehet óvodásokkal a klímatudatosságról beszélni? Mit tehetnek a szülők azért, hogy gyermekeik már egy fenntarthatóbb világban éljenek, és mi köze mindennek a zoknibábokhoz?
A Hegyvidéki Zöld iroda vendégével, Szűcs Krisztinával, a Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület elnökével beszélgettünk. Az egyesület az elmúlt 10 évben jó néhány élményközpontú környezetnevelési programot tartott, kifejezetten a kisgyermeknek. Az utóbbi időszakban, a járványügyi helyzet miatt, az előadások online zajlottak. Az óvodai szemléletformálás tapasztalatairól kérdeztük Krisztinát.
Szűcs Krisztina: A mai világ a fenntarthatatlanság felé halad. Mi azt az üzenetet szeretnénk jelezni a gyermekek felé, hogy az ő világuk egy másik világ kell, hogy legyen, amiben már a fenntarthatóbb, környezettudatos viselkedésformák vannak jelen.
– Hogyan tudjátok ezt az üzenetet átvinni?
.jpg)
A klímatudatosság kapcsán tavaly ősszel a hegyvidéki óvodákban két szereplőt szólaltattunk meg, az egyik Cserke, a róka volt, aki az energiatudatos ezermesterünk, az ő házán napkollektor van, szélerőművel dolgozik, és az összes háztartási gépét úgy állítja be, hogy a lehető legkevesebb energiát használja fel. A másik pedig Potyka, a béka volt, aki a víz védelmezője, és a víz, mint erőforrás, a víztakarékosság és a víztisztaság fontosságára hívja fel a gyerekek figyelmét.
– Nehéz témákat dolgoztok fel. Hogyan lehet a fiatalabb generációval közölni, hogy nagy bajban vagyunk?
.jpg)
Alapvetően azért, mert a mesében van egy szomorú helyzet, amit megoldunk azzal, hogy ezekkel az apróságokkal segítünk a mesehősöknek. A gyerekek szintjén, az érzelmek mentén, egy mesébe csöppenve tudjuk ezeket az igenis bonyolult döntési helyzeteket egyszerű cselekvésre lefordítani. A programnak éppen ezért az a neve, hogy Bábozd zöldre az otthonod!, hogy mindenki aktívan cselekedjen a helyi környezetében.
– A szülők felé is kommunikáltok?
.jpg)
– A bábjáték varázsa a személyes jelenlétben rejlik. Hogyan tudtátok az online közegben átadni ezt a varázst?
.jpg)
Amihez ragaszkodtunk, az az, hogy interaktív maradjon. Amikor egy problémát felvet a mese, például Cserke rókának elromlik a sütője, és mindenképp meg kell sütnie a süteményét, a gyerekeket hívja segítségül. A gyerekek az óvónőkkel közösen tudják megoldani a problémát. Ezért az óvónőket is bevontuk ebbe a programba, még a foglalkozás előtt.
– Szemléletformálással foglalkoztok. Hogyan méritek, hogy mi az eredménye a munkátoknak?
Szűcs Krisztina: Volt ilyen felmérés, még a program indításakor csináltunk fókuszcsoportos beszélgetéseket gyerekekkel, illetve most is voltak ilyen kezdeményezések. Azt lehet mondani, hogy egy gyermek, aki részt vesz a programban, 50 százalékkal többször dönt egy fenntarthatóbb viselkedés mellett, mint egy olyan, aki nem. Ez lehet, hogy még mindig kevés, de mindenképpen kimutatható így a hatás.
.jpg)
Készült a KEHOP 5.4.1 "Energiatudatos Hegyvidék" program részeként.