2022-06-16
Az utolsó boldog évek – egy békebeli illatszertár

Június 20-án a tatabányai Jászai Mari Színház művészei egy klasszikus romantikus vígjátékot adnak elő a Városmajori Szabadtéri Színpadon. László Miklós darabja a szerelemről és a boldogságról, az álmodozásról és a csalódásról szól. A történet egy olyan világban játszódik, amikor még boldogan nevethetnek az emberek, őszinték a mosolyok, ám a fenyegető gazdasági válság miatt már árnyék borul a szerelemre vágyó fiatalok mindennapjaira. Tanulságos, keserédes, gyönyörű történet vár arra, aki ezen az estén eljön a Városmajorba.
.jpg)
.jpg)
A darab írója, László Miklós 1903-ban született, Budapesten. Az apja nem csupán gyémántkereskedéssel foglalkozott, az 1880-as években a fővárosi szórakoztatóipar egyik kulcsfigurája lett. Mindezek után nincs miért csodálkozni azon, hogy a fiát azonnal beszippantotta a színház és a pesti kabaré világa.
Miklós színésznek tanult a híres Színiakadémián. 1924-ben lediplomázva több budapesti színházban szerepelt, sőt a 30-as évek derekától már a filmvásznon is találkozhattak vele. Nem érte be azonban azzal, hogy csak szerepeljen. Már 1926-ban bemutatták első vígjátékait. Darabjai olyan nagy sikert arattak, hogy a legnevesebb színházi szakfolyóiratok is közölték őket. A boldogság korszaka azonban a harmincas évek elején véget ért.
László Miklós az utolsó nagy hazai sikerét 1934-ben aratta, amikor A legboldogabb ember című művét irodalmi díjjal tüntette ki a Magyar Királyi Akadémia. Néhány évvel később viszont már úgy érezte, nem kap levegőt. Az egyre szaporodó háborús előjel miatt kénytelen volt emigrálni, és New Yorkban kezdett új életet. Európában hamarosan megkezdődött a második világháború.
.jpg)
Az Illatszertár sikere azonban meghaladta a későbbi művekét. A nézők világszerte harsány nevetéssel és vastapssal jutalmazták meg Hammerschmidt úr, Asztalos úr, Balázs kisasszony, Rátz kisasszony és Molnár kisasszony kalandjait. A szerelem, az azt kísérő boldogság meg a csalódás ugyanis nem ismer határokat. A nézők Londonban, Berlinben, Párizsban pontosan ugyanazt érezték, mint akik a Városmajorban nézik meg László Miklós darabját.
A Jászai Mari Színház Tatabánya legrégebbi művelődési intézményében, a több mint százéves Népházban működik. A második világháborút követően mindenekelőtt vendégtársulatok és a helyi amatőr színjátszó csoport tagjai léptek fel itt. Tehetségüket jól mutatja, hogy a város a hatvanas években már a magyar amatőr színjátszás egyik fellegvárának számított.

Így, közös erővel idézik fel a romantikus komédiában a boldog békeidők utolsó éveit. A darabot azoknak ajánljuk, akik szeretnének elmerülni egy szépséggel, boldogsággal és álmodozással teli korban. A történet enyhén keserédes, de szép, és fontos szerephez jutnak benne a legcsodálatosabb érzelmek.