Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2024-11-07

Karinthyráda - Monodráma Haumann Petra előadásában

Karinthyráda - Monodráma Haumann Petra előadásában

Érdekes programra válthatnak jegyet azok, akik november 13-án ellátogatnak a De la Motte-Beer palotába. A 19 órakor kezdődő lakásszínházi előadás nemcsak egy izgalmas színházi élményt, hanem egy exkluzív sétát is tartalmaz.
 
Egyetlen napon sokféle tudással gazdagodhatunk, ha tiszteletünket tesszük a Várkert Bazár rendezvényén. A kultúra iránt érdeklődők igazi csemegét kaphatnak november 13-án. A lakásszínházi előadást megelőzően ugyanis valódi időutazáson vehetünk részt a De la Motte-Beer-palota festett barokk szalonjaiban.
 
Varázslatos hely, élő történelem
A Dísz téren áll az építtetői nevét őrző egyemeletes barokk palota, amelynek szerény, elegáns ízléssel díszített homlokzata mögött igazi ékszerdoboz rejtőzik. Az épület legpompásabb dísze az emeleti síkmennyezetes „emphilade”, vagyis az egy tengelyre felfűzött, öt szobából álló barokk térsor.
1773-ban a De la Motte család eladta az épületet Beer József Kajetán császári és királyi katona-gyógyszerésznek. A patikus nevéhez fűződik a barokk motívumokkal és képi ábrázolásokkal díszített térsor létrehozása. A díszítőfestések sokáig rejtve maradtak az évszázadok során rájuk festett rétegek alatt. A második világháborúban a palota bombatalálatot kapott, majd a végső helyreállítás 1963 tavaszán fejeződött be. 
Ekkor a födémcsere előtti kötelező falkutatás során a kutatósávokban előbukkantak a falfestések, majd mintegy 15 réteg festék eltávolítása után előtűnt a korabeli barokk díszítőfestés. A feltárt felület mennyiségében és tematikájában is példa nélküli a budavári polgári építészetben. Az előadás előtt bejárhatjuk a palota falképekkel díszített szalonjait, hogy megismerjük az izgalmas épület történetét.
 
Keresztrejtvény a női lélekről
Haumann Petra színésznő Haumann Péter lányaként szinte belenőtt a színészetbe. Gyerekkorában sokszor fellépett édesapjával és testvérével, Mátéval. Jelenleg is több produkcióban láthatja a közönség, musicalben, vígjátékban szerepel, filmsorozatokban szinkronszínész. 
A színésznő és Király Attila rendező nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy Karinthy Frigyes és Kosztolányi Dezsőné írásait ötvözve női szemszögből próbálja meg átélhetővé tenni a „karinthys” életérzést és világszemléletet úgy, hogy közben Karinthy Frigyes magánéletébe is bepillantást nyerhetünk.
„Tinédzserkorom óta olvasom Karinthy írásait, nagyon közel állnak a szívemhez. Ennek a darabnak az alapját Kosztolányi Dezsőné Karinthy Frigyesről című műve adta, amelyet megtűzdeltünk Karinthy-monológokkal. Így sikerült összeraknunk egy női Karinthy-darabot” – mesélte a monodrámáról a színésznő.
A felkészülés izgalmasnak bizonyult Haumann Petra számára. Az volt a célja, hogy rájöjjön, nőként hogyan tud egy ennyire férfias írót interpretálni. Gyulay Eszter dramaturg találta meg számára Harmos Ilona színésznő Karinthy Frigyesről című könyvét. Ilonka végigasszisztálta Karinthy és Kosztolányi különleges barátságát. Először ugyanis Karinthy udvarolt neki, majd az író mutatta be Kosztolányinak, aki aztán feleségül vette. Haumann Petra beleásta magát a visszaemlékezésbe, és rájött, az lesz a legszerencsésebb, ha Kosztolányit is bevonja Karinthy történetébe. Két bohém művész, akik már egyetemistaként ismerték egymást, és életük végéig nagyon jó barátok voltak, sorsuk összeforrt, történetük elválaszthatatlan egymástól. 
 
Kötelező darab irodalomrajongóknak
A Karinthyráda premierje 2010-ben volt, a színésznő a monodrámát Amszterdamtól kezdve a székesfehérvári könyvhéten át a gimnáziumi tornateremig számos helyen előadta. Ezúttal a De la Motte-Beer palota különleges miliőjében idézi meg a múlt szereplőit, amelynek hihetetlen történelmet rejtő falai segítik a színészt. Az irodalomrajongók számára kötelező a darab, különösek azoknak, akik kedvelik az elgondolkodtató szerzőket, hiszen Karinthy-kvintesszenciákat mond zsinórban, de az író életében kevésbé jártas nézők is szeretni fogják.
 

Ajánló
Ajánló
Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Marék Veronika József Attila-díjas írónak, grafikusnak eddig több mint ötven könyve jelent meg. A...