Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2024-11-19

Hegyvidékiek Egészségiskolája

Hegyvidékiek Egészségiskolája

A fizikai aktivitás egészségünk egyik záloga. Ma már az összes nemzetközi szakmai szervezet ajánlásában a táplálkozás és a gyógyszeres kezelések mellett helyet kap. A rendszeres, közepes intenzitású mozgás jótékony hatású. Többek között csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a vastagbél- és emlőrák, valamint a depresszió kialakulásának kockázatát. 
 
A nemzetközi sporttudomány külön kezeli a fizikai aktivitás és a testmozgás fogalmát. Fizikai aktivitáshoz sorolják a megtett lépéseket, a házimunkák elvégzését, a kutyasétáltatást, tehát minden alacsony intenzitású, könnyű mozgást. Az inaktív életmódból való kiszakadáshoz ezek a tevékenységek is fontosak, ám a betegségek kezelésében és az általános fittség javításához szükséges a rendszeres, legalább közepes intenzitású testmozgás. 
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint egy felnőtt számára az ajánlott mozgás hetente legalább 150 perc mérsékelt-közepes intenzitású kardiomozgás, kiegészítve 2x30 perc izomerősítő mozgással.
 
Mozogjunk, hogy ne legyünk betegek!
Az elhízás nemcsak az egyik legnagyobb egészségügyi probléma világszerte, de súlyos kockázatot is jelent azok számára, akiknek a BMI-értéke 30 feletti. Magas testzsírral az érelmeszesedés, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, de a sztrók és a színinfarktus kialakulása is jelentősen gyakoribb.
A mozgás jelentősen hozzásegíthet a testsúly csökkentéséhez az étkezés megváltoztatásával, de fő szerepe az elért testtömeg megtartásában van több hosszú távú kutatás eredményei szerint. 
 
Szempontok a túlsúlyosak mozgásterápiájában:
Fontos a fokozatosság az intenzitás és a mozgásforma megválasztása szempontjából is: időt kell hagynunk a szervezetünknek az alkalmazkodáshoz.
Érdemes közepes intenzitású, izzasztó, lihegtető mozgást minél hosszabb ideig, de legalább 30 percig fenntartani alkalmanként.
Minél több a mozgás, annál jelentősebb a zsigeri zsír mennyiségének csökkenése – amellett, hogy az izom mennyisége diéta mellett is megmarad.
A testmozgás testsúlycsökkenés nélkül is csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Érdemes ízületkímélő mozgásformákat választanunk: kezdetben legjobb a gyaloglás, a kerékpározás, az úszás, az evezés.
 
Egészségiskola a Hegyvidéken 
Balogh Borbála, az Észak-budai Szent János Centrumkórház Egészségfejlesztési irodájának vezetője, csoportos edző, preventív gerinctréner több kérdést is körüljár november 20-án a Hegyvidéki Kulturális Szalonban 14.30-kor kezdődő előadása során. Miért fontos az, hogy a lehetőségeinkhez képest minél többet mozogjunk? Milyen mozgásformákat javasolt rendszeresen végezni? Hogyan előzzük meg a mozgásszervi problémák kialakulását?
 
Ha meghallgatjuk az előadást, és kedvünk támad elkezdeni a mozgást, az Egészségfejlesztési iroda online mozgásóráiból is választhatunk.
 
Napindító torna: Kedden és csütörtökön 9 és 10 óra között csatlakozhatunk a napindító tornához. Az online formában működő erő-állóképességet és mobilitást fejlesztő gyakorlatokat tartalmazó torna célja az ízületek átmozgatása, a mozgástartományok növelése, a testtartás javítása és a főbb izomcsoportok erősítése. A tornán kezdők és haladók egyaránt részt vehetnek.
 
Etka jóga: Csütörtökönként 18.30 és 19.30 között választhatjuk az online Etka jógát, amely elősegíti a fizikum visszanyerését, a már-már elvesztett mozgásformák feltárását, azok újraaktiválását. A mozgásgyakorlatok mellett nagy szerepet kapnak a mentális egyensúly fenntartását segítő, ellazulást eredményező légzőgyakorlatok is. Az órák során elsajátíthatók azok a tudatos izommunkák, amelyeknek köszönhetően frissen tudjuk magunkat tartani a mindennapok során. 
 
Gerinctorna: Péntekenként reggel 8-tól 9-ig gerinctornán vehetünk részt. Az online formában zajló csoportos foglalkozás fő feladata a gerinc ízületeinek átmozgatása, a gerinc működésében résztvevő izmok erősítése, nyújtása, a stabilitásért felelős mély izmok trenírozása. A csoportos óra során hangsúlyt fektetnek a gerincnyújtó gyakorlatokra, valamint a gyengülésre hajlamos izmok erősítésére. Az óra fontos elemét képezi a lazító technikák alkalmazása, továbbá a gerinckímélő mozgás- és tartástechnika elsajátítása.
 
Kismamatorna: A kismamákról sem feledkeztek meg, a tornájuk hétfőnként 9-től 10-ig tart. A kismamatorna a gyermeket váró nők számára ad lehetőséget rendszeres, életvitelszintű testmozgásra. Ez a program a várandósság 12. hetétől végezhető, panaszmentes terhesség esetén, szakorvosi javaslatra. A kismamatorna egy olyan csoportfoglalkozás, amely magában foglalja azokat a speciális gyakorlatokat, amelyek a várandós nő számára fontosak a teljesítőképesség megőrzése, a testsúly megtartása, a szervezet szülésre, vajúdásra való felkészítése szempontjából.
 
Szülés utáni torna: Szerdánként 9 és 10 óra között zajlik a szülés utáni regeneráló torna, amelyre azokat a kismamákat várják, akik szeretnék kíméletesen, szakember kontrollja mellett elkezdeni, illetve folytatni a testmozgást. A torna során előtérbe kerül a helyes testtartás beállítása, a has és a medence körüli izmok átmozgatása, erősítése. A jelentkezés feltétele a szülés utáni 6 hetes orvosi kontroll.
 

Ajánló
Ajánló
Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

Játék, humor és meglepetések – Bábszínházi vasárnapok a Lóvasúton

A Grimm testvérek meséi évszázadok óta az európai kulturális örökség fontos részét jelentik. Az...

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Hangfestés Lackfi Jánossal és a Danubia Zenekarral

Október 26-án szombat délelőtt meglepő és izgalmas programok várnak a zenebarátokra a MOM...

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Boribon kirándul – a Nefelejcs Bábszínház előadása a MOMKultban

Marék Veronika József Attila-díjas írónak, grafikusnak eddig több mint ötven könyve jelent meg. A...