2022-02-10
Veszett fejsze nyele – ne felejtsünk, de tanuljuk meg elengedni a múltat!

A múlt lehet erőforrás is, amelyre támaszkodva egy szebb és boldogabb jövőt építhetünk magunknak, ám embertársaink egy része nem tud megszabadulni a múlt fájdalmaitól, traumáitól. Amerikában épp ezért találtak ki ezt a világnapot. Február 11-én arra ösztönöznek minket, hogy engedjük el a múltat és forduljunk a ránk váró boldogabb lehetőségek felé.
A világ népeinek közmondásai ősi tudást őriznek. Az angol nyelvű országokban a múlt bölcsei arra figyelmeztetik a ma élőket, hogy „ne sírjanak a kiömlött tej miatt”. Azzal már ugyanis nincs mit kezdeni, ha kiömlött, nem ihatunk belőle, ezért jobban tesszük, ha befejezzük a szomorkodást, és haladunk tovább a magunk útján. Mi, magyarok is ismerünk egy hasonló közmondást. A veszett fejsze nyelét emlegetjük, ha valamit elnyelt a múlt. Ezek a közmondások megtanítanak minket arra is, hogy milyen fontos tanulni a korábbi hibáinkból.
Ha ugyanis feldolgozzuk a múltat, elkerülhetjük, hogy újra elkövessük ugyanazokat a hibákat, mint régen. Ez e felismerés egyformán igaz az egyénre, de egész nemzetekre, országokra is. Nem véletlenül tartják a történelmet az élet tanítómesterének. Az a nép ugyanis, amelyik jól ismeri a saját múltját, zökkenőmentesen haladhat előre egy jobb jövő irányába.
Csodálatos gyógyulás
.jpg)
A mai világban – főleg az elmúlt évek kényszerű bezárkózása után – komoly gondot jelentenek a lelki betegségek, a depresszió, valamint a szorongás. E nehézségek egy részének az az oka, hogy sokan nem tudnak „a mának élni”, hanem beleragadnak a múltba, ami miatt nehéz a továbblépés és a meggyógyulás.
Lezárni és elengedni
Napjainkban sokan törekszenek a tökéletességre, ám alig akad, akinek ez valóban sikerül, az életünk folyamán ugyanis mindannyian követünk el kisebb vagy nagyobb hibákat. A lelki egészségünkkel foglalkozó kutatók szerint nagyon is helyénvaló, ha nem dugjuk a fejünket a homokba, hanem átgondoljuk, mik voltak az egykori baklövéseink, és tisztában vagyunk azzal, hogy a helytelen döntések és cselekedetek hogyan befolyásolják a viselkedésünket. Így ugyanis lehetőséget kapunk arra, hogy megtisztulva a szorongás terhétől, tovább haladjunk az életutunkon.
.jpg)
Akit lelkiismeret-furdalás gyötör vagy éppen szégyen, esetleg állandóan szorong, az nem figyel oda kellő mértékben a megfelelő erőnlétre, a helyes táplálkozásra, és az emberi kapcsolatait is elhanyagolhatja.
Legyenek szépek az álmaink!
Fontos, hogy képesek legyünk megbocsátani önmagunknak. Dolgozzuk fel azt, ami rossz volt, és próbáljuk meg elengedni a kellemetlen emlékeket, hogy ezek többé ne okozzanak álmatlan éjszakákat. Ha sikerül, akkor tapasztalni fogjuk, milyen nagy súly került le a vállunkról. Ez akár pozitív láncreakciót is kiválthat.
.jpg)
A múlt elengedése nem könnyű, ugyanakkor előnyökkel járhat, mivel a terheinket lerázva egy boldogabb jövő felé haladhatunk. A megújulásra február 11-e is remek alkalmat jelenthet. Persze az sem baj, ha ezen a téli napon csupán elkezdjük a felkészülést, átgondoljuk a múltunkat, a jelenünket, és megvárjuk a tavasz beköszöntét, hogy a természettel együtt mi is újjászülethessünk.