2022-06-28
Csodálatos vízi világ – hatalmas folyónk, a Duna

Budapestet egész Európa egyik legszebb és legváltozatosabb élővilágú folyója osztja két részre. Hosszú évek óta június 29-én ünnepeljük a Duna nemzetközi napját. A több európai nagyvárost és kulturális régiót érintő folyó nemcsak embereket köt össze, de a legkülönfélébb növényeket és állatokat is.
Az európai természeti kincsek között előkelő helyen áll hazánk legfontosabb folyója, a Fekete-erdőben útra kelő és a Fekete-tengerig hömpölygő Duna. Vízgyűjtő medencéjének élettere lenyűgözően sokszínű, és eltérő éghajlatú, hidrológiájú területeken folyik keresztül. Egészen más életfeltételek várják a budapesti Duna-szakasz, mint Visegrád környékének és az árterek meg a holtágak lakóit. A folyó megőrzése kiemelkedően fontos nemcsak a mi nemzedékünk, de az utánunk következő generációk számára is.
Összefogás és rekordok
A közös erőfeszítések legfontosabb letéteményese a Nemzetközi Duna Bizottság (ICPDR), aminek a munkájában a különböző országok küldöttségei, a minisztériumok szakemberei, a civil szervezetek, a tudományos világ kiemelkedő képviselői és a vizek élővilágához, hasznosításához kapcsolódó területek szakértői egyaránt részt vesznek. Az 1998 óta működő szervezet legfontosabb célkitűzése, hogy a Duna vízgyűjtő területén található országokban fenntartható és kiegyensúlyozott legyen a vízhasználat.

Környezetünk megóvása érdekében ugyanis oda kell figyelnünk a horvátországi, ukrajnai, olaszországi, lengyelországi, de a svájci vizekre is, mivel ezek szintén eljutnak a nagy folyóba.
A Normafa csúcsáról lenézve a fővárosra jól láthatjuk a Dunát. A magyarországi szakasz a több mint 2850 kilométer hosszú folyó egyik legjelentősebb része. A Dunához több rekord kötődik. A világ legnemzetközibb vízi útjának tartják, mivel tíz országon folyik keresztül. Bár az európai folyamok hosszúsági ranglistáján csupán a második a Volga után, ám a Duna partján négy főváros, Budapest, Bécs, Pozsony és Belgrád található.
.jpg)
A mederben egyre több víz hömpölyög, ahogy kelet felé haladunk. Míg Passau környékén a vízhozama csupán 580 köbméter másodpercenként, addig Bécsnél ennek több mint a háromszorosa, Budapesten pedig már a 2350 köbmétert is eléri másodpercenként. A globális felmelegedés korában ez az édesvízmennyiség aranyat érő természeti kincs.
Figyelünk rá és óvjuk meg!
A 2004 óta minden június 29-én megtartott nemzetközi Duna-napokon nem csupán a folyam partján kialakult kultúrákat ünnepeljük, de fontos felvilágosító munka is „folyik” a víz tisztaságának és az élővilágának megőrzése érdekében. Az érdeklődők megtudhatják, hogy a Nemzetközi Duna-Védelmi Bizottság milyen erőfeszítéseket tett a kiegyensúlyozott tápanyag-ellátású és természetes vizek, valamint az egészséges, fenntartható vízrendszer kialakítása érdekében.
.jpg)
Mint ahogy a környezetvédelem jó néhány más területén, a Duna megóvásával kapcsolatban is igaz, hogy mindennél többet ér az összefogás.
Gyönyörű örökségünk
A vízkészletünk megóvása és megőrzése olyan örökség, amelyet tovább kell adnunk a minket követő nemzedékeknek, hiszen az édesvíz felbecsülhetetlen értékű kincse az övék lesz. Ha az erőfeszítéseinket siker koronázza, akkor száz év múlva is nő a folyó partján a fehér fűz, a kocsányos tölgy, az enyves éger, a barna palka, a vörös libatop vagy az erdei kányafű. Ha az unokáink kiülnek horgászni a folyó partra, ők is ugyanúgy fognak örülni a különleges zsákmánynak: a kecsegének, a dévérkeszegnek, a kárásznak, a csapósügérnek, a kősüllőnek vagy a selymes dubrincsnak, mint a mai pecások.
.jpg)