2022-02-10
Egészségmegőrzés télen: melegterápiás kezelések

A hűvös téli napokon mindannyian szeretünk forró fürdőt venni vagy bebújni a takaró alá pihenni, lazítani. A meleg nemcsak nyugtató hatású, hanem melegterápiás kezelésekkel a szervezetünkben lévő különböző fájdalmakat, izommerevséget is enyhíthetjük.
A melegterápiát általában a tartós vagy krónikus fájdalom csökkentésére használják. Lehet nedves, ilyenek a különböző fürdőkezelések, az iszappakolás, a meleg vizes palack használata, előbbieket többnyire intézményben végzik. Lehet száraz is, ha fűtőpárnát, takarót használunk. Ez utóbbiakkal otthon élünk a legkönnyebben.
Hogyan hat a melegterápia?
A meleg hatására a kezelt terület véredényei kinyílnak és kitágulnak, ennek eredményeként nő a véráramlás, ami serkenti a gyógyulási folyamatokat. A melegítés hatására a merev izomzat ellazul és rugalmasabbá válik.
Mit idéz elő a testfelszín melegítése?
.jpg)
• csökken a fájdalom
• ellazulnak az izmok, oldódik az izommerevség – ez tovább csökkenti a fájdalmat
• fokozódik a véráramlás a kezelt területen
• az áramlás gyorsulása serkenti a gyógyulási folyamatokat
• az áramlás gyorsulása serkenti a toxinok, méreganyagok, vagyis a fájdalmat kiváltó anyagok elszállítását
• előkészíti az izmokat és ízületeket a gyógytornához, masszáshoz
Különösen télen kerül nagy kihívás elé az immunrendszerünk, amikor jó néhány kórokozó támadja meg a szervezetünket, és a hideg időben legyengült védekezőrendszer feladhatja a harcot. A gyógyfürdők segítenek a betegségmegelőzésben és kimerült szervezetünk regenerálódásában. A fürdők szaunarészlege enyhülést ad az áthűlt testnek, hogy átvészelje a téli hideg okozta sokkot. Nem véletlen, hogy északon terjedt el leginkább a szaunázás, ami megoldást jelenthet a problémára.
.jpg)
Gyógynövények otthoni használatra
Ha nem akarunk kimozdulni, de vágyunk a meleg ellazító erejére, a gyógyfürdők jótékony hatását gyógynövények és fürdősók segítségével otthonunkban egy kád meleg vizes fürdőben is élvezhetjük. Nézzük, melyik növénnyel hogyan maximalizálhatjuk fürdőnk gyógyító hatását.
Angelika: Angyalgyökérnek is hívják, enyhíti a görcsöket, a kólikát, a reumát és a hátfájást.
Citromfű: Ellazít, oldja a görcsöket, jót tesz a stressz és reuma ellen is.
.jpg)
Feketefenyő: Tűleveleinek kivonata a vízbe téve erősíti az egész szervezetet, elősegíti a mély légzést, élénkíti a vérkeringést.
Kakukkfű: Jó nyákoldó, köptető, hörgőgörcscsökkentő, antibakteriális tulajdonságú gyógynövény.
Kamilla: Nyugtató, görcsoldó, javítja a keringést, segít megfázáskor, valamint reuma és gyomorgörcs esetén. A fagyos testrészt, elhanyagolt sebet, keléses bőrt, aranyeret mind ezzel kezelhetjük.
Kankalin: Izzasztó hatású, segít influenza és hörghurut esetén.
Levendula: Gyógyereje erősíti a szívet és az idegeket, megszünteti a keringési zavarokat, nyugtat, segíti az alvást.
Lucfenyő: A fenyő tűlevelének készen kapható kivonata fürdővízbe öntve általános nyugtalanság és ideggyengeség ellen hat. Élénkíti az egész szervezetet.
Macskagyökér: Nyugtatja az idegeket és a túlérzékeny gyomrot, ezenkívül felfúvódás, álmatlanság és alhasi görcsök is kezelhetők vele.
.jpg)
Orbáncfű: Alkalmas a változókor panaszai, a fejfájás, a köszvény és az idegesség ellen.
Rozmaring: Visszér, rándulások, reumás betegségek esetén használható, emellett az epegörcs oldását, a szív vérellátásának javítását képes segíteni.
Szénavirág: Fokozza a vérellátást, ezáltal az oxigenizációt, jó terápiás módszernek bizonyul anyagcserezavarok, reumás betegségek esetén és a lokális izomgörcsök oldására.
Tölgyfakéreg: Gyulladásos bőrbetegségek, ekcéma, túlzott izzadás kezelésében nyújt segítséget.
Zsálya: Segít a megfázásos betegségeken, nyugtatja a gyomrot és az idegeket.
Tőzegfürdő otthon
.jpg)
A meleg lábfürdő is hatásos
Ha nincs kéznél tőzeg a gyógyfürdőhöz, vagy nincs kedvünk egy kád vízben kikapcsolódni, akkor a meleg lábfürdő is kiváló alternatíva lehet a különböző nőgyógyászati panaszok, felfázások, menstruációs fájdalmak enyhítésére. Érdemes lefekvés előtt alkalmazni a lábfürdőt, 37-39 fokos vízben, körülbelül negyedórán át. Vérkeringésünk fokozása érdekében egy evőkanál mustármagot is tehetünk a vízbe. A lábáztatást követően is 20-25 percet pihenjünk, lehetőleg fekve.