2022-11-03
Miért fontos és miből áll a gyermekek szűrővizsgálata?

Ki ne vágyna arra, hogy gyermeke a lehető legkevesebbet legyen beteg és gyorsan meggyógyuljon? Az alapos gyógyászati szűrés a betegség tüneteinek megjelenése előtt képes lehet felderíteni a problémát. Az időben kezdett kezeléssel gyorsabb a gyógyulás, hatékonyabb a terápia.
Teljesen természetes, hogy szülőként aggódunk gyermekünkért, és a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járó vizsgálatot szeretnénk számára. A gyermekgyógyászati szűrés nem terhelheti meg a gyerek szervezetét, fájdalmas vagy sugárterheléssel járó vizsgálatot nem végeznek.
Általában ügyelnek arra, hogy kisgyermekeknél ne egy napon legyen az összes vizsgálat, így még kevésbé érhetik kellemetlen élmények. A körültekintő vizsgálatok azonban fontosak, hiszen ezeknek köszönhetően a gyermek keveset betegeskedik, mert a problémák kezelését az orvos időben megkezdheti.
Miből áll a vizsgálat?

Hathetes korban van koponya-, hasi ultrahang, csípőszűrés, vizsgálják a légzést, a keringést, az idegrendszert, a testméretet (testtömegindex, BMI). 6-8 hetes korban optimális a komplex szűrés, mert ekkor már felismerhetők a veleszületett rendellenességek. Csecsemőkori fejlődési, mozgászavaroknál fontos az agy ultrahangos ellenőrzése, a még nyitott nagykutacson át vizsgálható az agyállomány szerkezete, a kamrák tágassága, elhelyezkedése, látszik az esetleges sérülés, vérzés, oxigénhiány következménye. Fény derülhet tünetet nem okozó agyvérzésre, érfejlődési rendellenességre.
A hasi vizsgálat feltárja a máj, a lép, a vesék tünetet nem adó eltéréseit (ciszta, tágulat). Mivel a magzati fejlődés során a vese teszi meg a leghosszabb utat, itt fordulhat elő a legtöbb elváltozás. Mód nyílik a csecsemőkori reflux, a gyomorzárszűkület, egyes bélbetegségek (csecsemőkori bélbetüremkedés), hasi nyirokcsomók diagnosztizálására.

A szabályos állás, járás feltétele az egészséges csípőízület, ami a gerinc későbbi fejlődésére is kihat. Egyes babák lábfeje be- vagy kifelé fordul, hogy ez kóros-e, szakorvos tudja eldönteni.
Célszerű még a lágyrészeltérések (duzzanat, nyirokcsomó megnagyobbodás), pajzsmirigy, ízületek (kiemelten a térdízület) vizsgálatát is elvégezni. A hormont termelő pajzsmirigy nagysága, szerkezete felvilágosítást ad az esetleges betegségről, ami egyes családokban a jódhiány miatt halmozottan fordulhat elő.
Gyerekbarát szakemberek komoly szaktudással
.jpg)