2022-11-23
Lemarad ha kimarad - a FOMO csapdájában

Az internet, az okostelefonok és a közösségi média elterjedésének köszönhetően egyre többen szenvednek a FOMO-tól (Fear Of Missing Out), vagyis attól, hogy kimaradnak valamiből. Az utóbbi időben sok szó esik a FOMO jelenségről, holott az érzés, amit leír, egyáltalán nem új keletű. Andrew Przybylski brit pszichológus, a téma egyik első kutatója szerint a FOMO nem más, mint egy erőteljes félelem attól, hogy kimaradunk valamiből, lemaradunk valamiről.
Aki a FOMO-tól szenved, az úgy érzi, hogy barátai, ismerősei mind tartalmas, szórakoztató, felejthetetlen élményeket szereznek, miközben vele nem történik semmi érdekes. Lényegében bármilyen esemény kiválthatja ezt az érzést: ha a többiek koncertre, színházba, moziba, kirándulni, nyaralni mentek nélkülünk, vagy ha csak egyszerűen találkoztak, és csináltak valamit együtt, amiről a FOMO-tól szenvedő azt gondolja, hogy ő is élvezte volna.
.jpg)
Ily módon a közösségi média jelentősen megnövelte a FOMO erejét, nem csoda, hogy manapság már a reklámok is kihasználják a jelenséget. Egyre több olyan hirdetéssel találkozni, amely azt sugallja a fogyasztónak, hogy ha nem veszi meg az adott terméket, akkor lemarad a többiekhez képest.
A FOMO jelei
Andrew Przybylski és kutatótársai 2013-ban kidolgoztak egy tíz elemből álló kérdőívet, amellyel a FOMO jelenlétét vizsgálhatjuk. A kérdések tulajdonképpen a szorongás szintjét mérik, amit akkor érez valaki, ha azt látja, hogy mások milyen szórakoztató életet élnek, mennyi minden történik velük, miközben ő úgy érzi, hogy vele meg semmi.
.jpg)
Ugyancsak növeli ennek az esélyét, ha valaki sok közösségi oldalon van jelen, fontos neki a Facebook-, az Instagram-, a Snapchat-, a LinkedIn-, a Pinterest-jelenlét. Az is a FOMO jele lehet, ha valaki akkor sem tud otthon maradni, ha fáradt, kifejezett kényszert érez, hogy mindig legyen valami programja, akár egy este több is.
Hogyan kerülhetjük el a FOMO-t?
A legkézenfekvőbb válasz az lenne, hogy el kell kerülni a közösségi médiát. Ez azonban manapság szinte lehetetlen. Sokan a munkájuk miatt sem engedhetik meg maguknak, hogy ne legyenek fent a közösségi oldalakon, mások csak így tudják tartani a kapcsolatot külföldön élő, régen látott szeretteikkel. A közösségi média használatát azonban lehet szabályozni. Nemcsak gyerekkorban, hanem felnőttként is érdemes néhány egyszerű szabályt betartani. Ilyen például, hogy étkezés közben, a lefekvés előtti órákban, vagy rögtön ébredés után nem nézünk rá. Beválhat az is, ha kitiltjuk az okostelefont a hálószobából.
.jpg)
Ismerjük meg jobban önmagunk működését!
Bár a klinikai pszichológiai munka hagyományosan a pszichiátriai kórképek diagnosztikájával és gyógyításával foglalkozik, a pszichológiai ellátást nemcsak a mentális zavarral élők, hanem olyan egészséges, jól alkalmazkodó emberek is gyakran igénybe veszik, akik valamely életterületen jelentkező problémán szeretnének dolgozni, szeretnék önismeretüket elmélyíteni, a viselkedésükben változásra vágynak.
.jpg)
A Budai Egészségközpontban telefonon és online is foglalhatunk időpontot, ha pszichológus szakember segítségét szeretnénk igénybe venni.