2023-02-06
Ne féljünk a fogorvostól – Mit jelent a kíméletes foghúzás?

A fogászati beavatkozások sokunkból váltanak ki félelmet még felnőttkorban is. Tartunk a fájdalomtól és az elszenvedett kellemetlenségektől. Másokat pedig a rossz emlékeik tartanak vissza attól, hogy végre rendbe hozassák a fogaikat.
Ha gyermekkorunkban rossz élménynek számított a fogorvoshoz látogatás, és összekapcsolódott bennünk a gyötrelem érzésével, hiába mondják, hogy ne aggódjunk a kezelések előtt, mégsem tudjuk kikapcsolni magunkban a szorongást. Ilyenkor jön jól a kíméletes foghúzás technikája, vagy az altatásban végzett beavatkozások. Nézzük, melyik milyen esetben alkalmazható!
Kíméletes foghúzás
Bár a Premium Dental rendelőjében a szakemberek minden esetben törekszenek a fogak megmentésére, van egy olyan pont, amikor erről le kell mondani. Ha egy fog a kezelés hatására sem képes meggyógyulni és a jövőben csak kellemtelenségeket okozna nekünk, akkor azt ki kell húzni.
Fog eltávolítására a következő esetekben kerülhet sor:

• Nagymértékű törésnél
• Tejfogak esetében, ha akadályozzák a maradó fogak előtörését
• Nagy méretű szuvasodásnál, amit fogpótlástani szempontból nem lehet helyreállítani
• Mozgó fogak esetén
• Impaktált (beékelődött) fogak esetében – elsősorban bölcsességfogaknál
• Balesetnél, amikor a gyökér megtartása nem lehetséges
• Olyan mértékű gyulladásnál, amikor a fog már nem menthető gyökérkezeléssel és gyökércsúcs-eltávolítással (rezekció)
Kíméletes bölcsességfog-eltávolítás
A bölcsességfogaink általában jóval később jelennek meg a szájüregben, mint a többi fogunk. Előtörésük 18-20 éves kor körül várható. A késői előtörés miatt azt hihetnénk, hogy romlani is később kezdenek, mint a többi fogunk. Ez sok esetben igaz, azonban a nehezen elérhető helyzetük és az ebből következő rossz tisztíthatóságuk miatt sokszor hamarabb kezdenek szuvasodni.

Különösen ajánlott a bölcsességfogak eltávolítása a következő esetekben:
• Fogszabályzást megelőzően, vagy a kezelés után az állapot fenntartására
• Bölcsességfog körüli visszatérő ínygyulladás esetén
• A bölcsességfogban tapasztalható bizonytalan eredetű tompa fájdalom, zsibbadás esetén
Vannak olyan helyzetek, amikor a bölcsességfogat nem a csont akadályozza az előtörésben, hanem a felette elhelyezkedő íny. Ebben az esetben az előtörést elősegítendő a fog körüli íny körülmetszését végzik érzéstelenítésben. A műtét után fellépő fájdalom kezelhető jegeléssel, a gyulladás megelőzésére szájöblítőket kapunk, ha pedig gyulladás lép fel, az ózonkezelés a megoldás.
Altatásos fogászat

Az altatásban végzett fogászati kezelés azoknak is megoldást jelent, akik legyőzhetetlen félelmet éreznek a fogászati kezelésektől, valamint azoknak is, akik csupán szeretnék elkerülni a kezelés során fellépő esetleges kellemetlenségeket. Az altatásban végzett fogászati beavatkozások során a műtétet altatóorvos felügyeli, miközben a kezelés során végig a fogászati székben ülünk. A kezelés végeztével egy-másfél óra pihenés után hagyhatjuk el a rendelőt, természetesen a fektető, amíg szükséges, térítésmentesen a rendelkezésünkre áll.