2024-11-19
Milyen esetekben döntsünk gyermekünk orrmandulaműtétje mellett?
Az orrmandulaműtét (adenoidektómia) az egyik leggyakoribb sebészeti beavatkozás gyermekeknél a garatmandulák eltávolításával együtt. Ha a duzzadt orrmandula zavarja a gyermeket és nem reagál a gyógyszeres kezelésre, az orvos javasolhatja az eltávolítását.
Szülőként óriási dilemmát jelent, hogy gyakran betegeskedő gyermekünk esetén hogyan döntsünk. Nyilván nem szeretnénk szenvedést okozni neki azzal, hogy felesleges műtétnek tesszük ki, viszont az állandó gyógyszerezés, az óvodából és iskolából való gyakori hiányzás sem örökké fenntartható állapot.
Mi az orrmandula?
Az orrmandula (adenoid) egy nyirokszövetfolt, amely az orrüreg leghátsó részén helyezkedik el. A mandulákhoz hasonlóan az orrmandula is az immunrendszer része, feladata, hogy „csapdába ejtse” a belélegzett káros baktériumokat és vírusokat. Az orrmandula fontos szerepet játszik a fertőzések elleni védekezésben csecsemőknél és kisgyermekeknél. Azonban ahogy a gyerekek nőnek, az orrmandula jelentősége csökken, mivel a test más módokon is képessé válik a kórokozók elleni küzdelemre. Gyerekeknél az orrmandula általában 5 éves kor után kezd zsugorodni, és a tinédzserkorra gyakran szinte teljesen eltűnik.
Mi a megnagyobbodott orrmandula?
A kórokozók ártalmatlanítása során az orrmandula időnként átmenetileg megnagyobbodik. Az allergiák szintén okozhatják ezt. A duzzanat sokszor magától mérséklődik, más esetekben azonban orrmandula tartósan fertőzött maradhat, a szerkezete átépül, ezt az állapotot adenoid vegetációnak hívják. Indokolt esetben az orvos javasolhatja az orrmandula eltávolítását. A mandulák és az orrmandula eltávolítása történhet egyszerre is.
Mik a megnagyobbodott orrmandula tünetei?
A megnagyobbodott orrmandulájú gyerekeknél a következő tünetek fordulhatnak elő:
• gátolt orrlégzés,
• szájlégzés, amely hosszú távon az arc és a fogak fejlődési zavarihoz vezethet,
• orrhangzós beszéd (olyan, mintha beszéd közben be lenne fogva az orruk),
• zajos légzés („Darth Vader” légzés),
• rossz lehelet,
• horkolás,
• néhány másodperces légzéskimaradás alvás közben (obstruktív alvási apnoe), ami csökkent alvásminőséghez vezet. Ez pedig tanulási, viselkedési, növekedési zavarokat és szívproblémákat, valamint néha ágyba vizelést okozhat,
• gyakori vagy krónikus (hosszan tartó) orr- vagy arcüreggyulladás,
• fülfertőzések, középfülgyulladás és hallásvesztés.
Mi történik az orrmandulaműtét (adenoidektómia) előtt?
Elsőként fül-orr-gégészeti szakorvosi vizsgálatra van szükség a műtéti indikáció felállítása céljából. Az Istenhegyi Klinikára online vagy telefonon is bejelentkezhetünk a gyermek kivizsgálása céljából. Amennyiben obstruktív alvási apnoe gyanúja felmerül, úgy szüksége lehet alvásvizsgálatra (poliszomnográfia) a beavatkozás előtt. Ez lehetővé teszi az orvosok számára, hogy lássák, mennyire súlyos az alvászavar. Az orvos emellett tájékoztat minket arról, hogy a gyermeknek abba kell-e hagynia bizonyos gyógyszerek szedését a műtét előtti egy-két hétben. Azt is elmondja, hogy mit és mikor ehet, ihat a műtét előtt, mivel a gyomornak üresnek kell lennie az adenoidektómia napján. Mi is segíthetünk felkészíteni gyermekünket azzal, hogy beszélünk neki arról, mire számíthat az orrmandulaműtét során.
Mi történik az orrmandulaműtét (adenoidektómia) során?
A műtétet egy fül-orr-gégész sebész végzi, az Istenhegyi Klinikán dr. Balogh Illés Ádám fül-orr-gégész szakorvos. Gyermekünk általános érzéstelenítést kap. Egy aneszteziológus gondosan figyeli, és biztonságosan, kényelmesen altatja a beavatkozás során. A műtétet a gyermek nyitott száján keresztül végzik.
Maradhatunk-e a gyermekünkkel az adenoidektómia alatt?
Általában a műtét kezdetéig maradhatunk vele. Az operáció során a váróteremben lehetünk, majd újra a gyermekkel lehetünk, amikor felébred.
Mi történik az adenoidektómia után?
Gyermekünk a kórházi szobában ébred fel. A legtöbb esetben a gyerekek már a beavatkozás napján hazamehetnek, de néhányuknak szükséges lehet egy éjszakát megfigyelés alatt tölteni. A tipikus felépülés általában néhány napig tartó enyhe fájdalommal és kellemetlenséggel jár, ami torokfájást, orrfolyást, zajos légzést vagy rossz leheletet jelent. A műtét utáni fájdalom jól kezelhető fájdalomcsillapítókkal, amelyet általában néhány napig igényelnek a gyermekek. Az operációt követően 10 nappal a műtött visszatérhet a megszokott életmódjához, és az orrmandula által okozott problémák megszűnnek. Nincs szükség utókezelésre vagy kötözésre, az orrmandula területe magától gyógyul.
Hogyan segíthetek gyermekemnek, hogy jobban érezze magát?
• Adjunk fájdalomcsillapítót neki az orvos utasításai szerint, de soha ne lépjük túl az előírt mennyiséget!
• Fogyasszon minél több folyadékot. A legtöbb gyermek a műtét után néhány órával már normálisan ehet és ihat, de a biztonság kedvéért az első napon inkább lágy vagy pépes ételeket érdemes adni neki, például levest vagy burgonyapürét.
• Néhány napig pihenniük kell a műtét után, csak ennek letelte után mehetnek vissza az iskolába vagy óvodába.
• Ha gyermeke orra eldugult, egy hideg párásító segíthet enyhíteni.
Bár az orrmandula az immunrendszer része, eltávolítása nem befolyásolja a test fertőzések elleni küzdőképességét. Az immunrendszernek sok más módja van a kórokozók elleni küzdelemre.