2022-06-09
Reggelizz úgy, mint – hogyan is?

Gyerekkorban sokszor hallhattuk a felnőttektől, hogy „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, vacsorázz úgy, mint egy koldus”, de vajon mi a magyarázat a mondás mögött, és megállja-e a helyét korunkban is?
Jelenleg a dietetikusok napi ötszöri étkezést javasolnak, amelyben a reggeli, az ebéd és a vacsora mellett a tízórai és az uzsonna csak kisebb mennyiségű étkezést jelent, például egy kevés gyümölcsöt vagy egy pohár natúr joghurtot. A gyermekétkeztetésben is ezt az elvet követik, de vajon egy felnőtt esetén szükség van-e erre, illetve mi határozza meg, hogy mikor étkezzünk?
A válasz a bioritmus
Az étkezésnek nagy jelentősége van a biológiai ritmus fenntartásában, amely egy alapvetően belső, genetikailag meghatározott és hormonálisan szabályozott folyamat, azonban nagymértékben függ a külső környezeti hatásoktól is.

Legfontosabb táplálékbevitelt szabályozó hormonunk az inzulin, amely annak érdekében, hogy az étkezések után ne szökjön túl magasra a vércukorszintünk, gyorsan reagál a táplálékfelvételre, és van egy, a felvett táplálék mennyiségétől független, állandónak tekinthető szintje a vérünkben.
Ez az alapinzulinszint, és ezzel együtt a vércukorszint ébredés után akkor is emelkedésnek indul, ha nem eszünk semmit. Egy egészséges, normál bioritmusú embernél az inzulinszint reggel, délelőtt a legmagasabb, délben ennek az értéknek nagyjából felére esik vissza, délután ismét emelkedik, majd éjszaka éri el a legalacsonyabb szintet.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a mai életvitel mellett a javasolt ötszöri étkezést betartva könnyen túl sok energiát, főleg feldolgozott szénhidrátot fogyasztunk. Ezért, ha a testsúly megtartása vagy a fogyás a célunk, akkor érdemes hosszabb étkezésmentes pihenőket hagynunk a szervezetünknek. Arra is figyeljünk oda, hogy ha a délelőtti magas inzulinszint mellett szénhidrátdús ételeket eszünk, akkor azt szervezetünk zsírlerakódás formájában elraktározza. Jobban járunk, ha reggelire fehérjében és rostban gazdag ételeket választunk, mert a reggeli rost fogyasztása a déli inzulinemelkedésre is jó hatással van.
Szervezetünknek a délelőtti nagyobb táplálékfelvétel mellett délben, az ebédidőben elfogyasztott, szénhidrátban akár gazdagabb, nagyobb étkezés után, este újra inkább egy szénhidrátszegény vacsora, majd a következő reggeliig szünet lenne ideális. Az éjszakai nassolás különösen rossz hatással van a bioritmusra, hosszútávon egészségkárosító hatású lehet.
Hol együnk a Hegyvidéken?
Sok jó étterem található kerületünkben, több közülük Hegyvidék kártya elfogadóhely is, így ezeken a helyeken kedvezményt kapunk a számlánkból. Mutatunk néhány helyet, ahol finom és egészséges választékkal várják a vendégeket, ha reggelizni szeretnénk.
Május óta a családosok egyik kedvenc kerületi éttermében már reggelit és uzsonnát is lehet kapni, így kezdhetjük a napunkat a Városháza térre néző teraszon, a vízjáték csobogása mellett.
A reggeli étlapon szerepelnek édes és sós, hideg és meleg fogások, ha sietünk, akkor elfogyaszthatunk egy gyors gyümölcsös müzlit, vagy ha jobban ráérünk, rendelhetünk egy Croque monsieur-t.

Az étlap állandó szereplője a francia croissant, de más kézműves péksüteményeket, francia mono desszerteket, diétás és „mentes” termékeket is választhatunk a kínálatból.

Egészséges jó reggel(i)t kívánunk!