2022-02-18
Példás hazafiság – Ugocsa vármegye ezer esztendeje

Kerületünkben utca viseli a legkisebb területű magyar vármegye, Ugocsa nevét. E történelmi tájra is igaz a közmondás, hogy „kicsi a bors, de erős”. Az ugocsaiak ezer éven át őrizték a magyar hagyományokat, és ha úgy érezték, valaki fenyegeti azokat, még a császárral, a királlyal is szembeszálltak.
Ugocsa vármegye az első világháborút követően eltűnt a térképről. A Tisza-parti magyarlakta területet felosztották egymás között az antant hatalmak győztes szövetségesei. Csupán egy alig néhány száz négyzetméteres darabkája maradt meg Tiszapéterfalva mellett. Ez azonban túl kicsi volt ahhoz, hogy megőrizhesse a vármegyét, ezért Szatmár vármegyéhez csatolták.
Ugocsa az ott élők makacssága és elszántsága miatt került be a magyar történelemkönyvekbe.
A feljegyzések több magyarázatot is adnak arra, mikor született meg az Ugocsa non coronat latin nyelvű kifejezés, vagyis hogy Ugocsa nem koronáz. Elképzelhető, hogy Magyarország egyik legválságosabb időszakában, a mohácsi vészt követően csapott határozottan az asztalra az egykori erdőispánság népe, amikor I. Ferdinánd osztrák főherceg bejelentette igényét a magyar trónra. Az ország déli részén még könyörtelen hadak portyáztak, és az ugocsaiak cseppet sem bíztak abban, hogy Ferdinánd megvédi hazánkat Szulejmán szultánnal szemben. Épp ezért a tudtára adták, hogy nem hajlandók hozzájárulni a megkoronázásához.
.jpg)
Az ugocsaiak elszántságáról nincsenek teljes mértékben megbízható történelmi források, tetteik azonban elevenen élnek a magyar történelmi legendák között. Elképzelhető, hogy híres kijelentésük jó kétszáz évvel később, az 1722-es országgyűlésen hangzott el. Hazánk helyzete ekkor jóval kedvezőbb volt, mint a mohácsi vész után, azonban ekkor is komoly veszélyek leselkedtek nemzetünkre. A 18. század eleje nem kedvezett a Habsburg uralkodóknak. Attól tartottak, hogy a birodalmuk fiúörökös nélkül marad, és egyből megtámadják a szomszédos nagyhatalmak. Épp ezért komoly erőfeszítéseket tettek az ügyben, hogy III. Károly királyt a leánya, Mária Terézia követhesse a trónon.
.jpg)
Kiállásukból az elmúlt évszázadok során közmondás lett. Általában olyankor használjuk, ha egy aránytalanul gyenge személyiség vagy közösség próbál meg dacolni a nála sokkal erősebb ellenféllel.
Viharos évszázadok
Ugocsa területén már a kőkorszakban megjelent az ember. Sokan laktak itt, mert igen kedvezőnek találták az erdők, a sztyeppe és a mocsaras folyópart találkozását. A környező területeken rengeteg régészeti leletet, eszközöket és istenszobrokat találtak a régészek. A térség tovább fejlődött a bronz-, majd a vaskorban is. A Kárpátok ívében meghúzódó tájegység a kelták befolyása alá került. Amikor megindult a népvándorlás, keleti germán törzsek vonultak át erre.
.jpg)
A honfoglaló magyar törzsek valószínűleg erre vonultak keresztül. A feljegyzések szerint már a 12. században itt működött királyaink erdőispánsága. Ez jóval nagyobb volt, mint a későbbi vármegye. Az ugocsai erdőispánok uralma azonban nem tarthatott sokáig. Területeket kellett átadniuk Máramaros és Szatmár vármegyének. Az itteni főesperesség pedig az erdélyi püspökség alá tartozott.
A mohácsi vészt követően gyakran jártak erre portyázó hadak. A támadások miatt csökkent a lakosság, és megnehezedtek az itt élők mindennapjai. Az osztrákellenes érzelmek jóval később is megmaradtak. Gyorsan elterjedt a reformáció, és a függetlenségi mozgalmak mindig számíthattak az ugocsaiak fegyveres erejére.
.jpg)
Ugocsa a 19. században az itt termelt kiváló minőségű búzáról, kukoricáról, gyümölcseiről és búzáról lett híres. 1870-ben körülbelül 70 ezren éltek a vármegyében. Harminc százalékuk magyar és nagyjából ugyanannyi rutén volt. A környéken még ötezer német és 8800 román is élt.
A fejlődés eljutott az ugocsai lankák közé is: tizenegy vasútállomás és harmincöt kilométernyi út épült. A megye vezetői komoly küzdelmet folytattak az írástudatlanság leküzdéséért. 1891-ben már 130 – mindenekelőtt alapfokú – oktatási intézmény működött Ugocsában. 1918-ban a vármegyét megszállták a csehszlovákok. Területéből 404 négyzetkilométer átkerült Romániához.
1938-ig kellett várni, hogy az itt élők újra kitűzhessék a magyar zászlót.
Bereget és Ugocsát ekkor egyetlen vármegyébe vonták össze. 1940-ben a román uralom alatt álló területek is visszatértek, ekkor Ugocsa rövid időre megint önálló megye lehetett. A második világháborút követően azonban a megye jelentős részét a Szovjetunió szerezte meg. A magyar határokon belül maradt parányi része 1990 óta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéhez tartozik. A mai ugocsaiak többsége Ukrajnában és a romániai Szatmár megyében él.
.jpg)
Gondoljunk rájuk és küzdelmes múltjukra, amikor végigsétálunk az Ugocsa utcán!