2022-03-30
Torda – egy nemes város az Aranyos partján

Középiskolai tanulmányainkból jól emlékszünk Tordára, leginkább az ottani országgyűlések miatt. A kerületünk Virányos részén is őrzi egy kis utca az egykor színmagyar erdélyi város emlékét. A kétezer éves múltra visszatekintő település története jó néhány érdekességet és meglepő titkot tartogat. Képzeletben sétára indulva az Aranyos folyó partján sok mindent megtudhatunk őseink életéről, és talán útmutatást nyerhetünk a magyarok jövőjével kapcsolatban is.
Az Aranyos folyó partja már a történelem hajnala óta lakott terület lehetett. Három oka volt annak, hogy az ősi törzsek már olyan korán szemet vetettek e tájra. A környéken kincset érő sót bányásztak, ráadásul, ahogy azt az Aranyos folyó neve is sejtetni engedi, a nemesfémből is bőven találtak az aranymosók és a bányászok. Emellett fontos útvonalak vezettek errefelé. Minden adott volt tehát ahhoz, hogy a Rákos patak és az Aranyos összefolyásánál kialakult településből Erdély leghatalmasabb, meghatározó jelentőségű városa legyen.
Hogy ez mégsem így történt – Tordában ma 40 ezernél is kevesebben élnek –, abban fontos szerep jutott a történelem viharainak, a második tatárjárásnak és a magyarok széthúzásának. Érdemes megnézni, mire tanít minket e város történelme.
.jpg)
A várost oklevélben először 1075-ben említették meg. A neve valószínűleg egy ősi, talán türk eredetű magyar névből, a Turdából ered. I. Géza királyunk írástudói latin nyelven vetették pergamenre a sóvárakat tisztázó sorokat, ám a várost és a folyót is a magyar nevével jelölték. Az itt élő emberek immár több mint egy évezrede ragaszkodnak az ősi elnevezéshez. A város a korai Árpádok idején gyors fejlődésnek indult. A sókereskedelem busás jövedelemmel járt.
A tordaiak meggazdagodtak, hála a sóbányáknak, a kereskedelemnek és az aranybányákból befolyó jövedelemnek. A településük kétszáz éven keresztül töretlenül fejlődött. Magyarország ekkoriban Közép-Európa legjelentősebb királyságának számított, a belső megosztottság azonban aláásta a magyarok erejét, így nem tudtunk kellő hatékonysággal védekezni, amikor 1241-ben egy minden korábbinál szörnyűbb ellenség támadt ránk.
.jpg)
A tatárjárás idején Batu kán ázsiai hordái földig rombolták Torda városát. A romok közé visszatérő IV. Béla királyunk kénytelen volt szinte a semmiből újjáépíteni az országot. Negyvenévnyi munka és erőfeszítés után úgy látszott, hogy a magyarok birodalma kiheverte a keleti szomszéd pusztítását.
A tordaiak újjászervezték a sóbányászatot, az arany kitermelését, és felélesztették a kereskedelmet. Csakhogy 1285-ben a tatárok visszatértek. Az akkori uralkodó, IV. László folyamatosan küzdött a saját nagyurai ellen, és Magyarország politikai válságára felfigyeltek az Arany Horda földjén is. Az ottani kán, Talabuga Batu dédunokája volt. A szövetséges tatárokkal úgy törtek be Magyarországra, mint IV. Béla idején. Most azonban nem elfoglalni akarták az országot, hanem a magyarok kincseire fájt a foguk.
Talabuga hordái ellenállásba ütköztek, Pest előtt szétverték őket a király és a bárók hadai. A visszavonuló mongolok Erdély felé vették az irányt. Bár az aranyosi székelyek bátran szembeszálltak a tatárokkal, a mongol hadak ismét földig rombolták Torda városát. Éveken át úgy tűnt, esély sincs az újrakezdésre.
.jpg)
A történelem több megpróbáltatást tartogatott a város számára. 1601-ben magyar lakosságát lemészárolták a császári seregek, Torda azonban nem adta meg magát. A város megint újjáépült, és az országgyűlés nemes várossá nyilvánította. 1849-ben Petőfi Sándor itt találkozott utoljára a feleségével a segesvári csata előtt. Az első világháború előestéjén a lakosság háromnegyede még magyar volt, ám 2011-re ez az arány tíz százalékánál is kevesebb lett. Torda közepes nagyságú településként mind a mai napig létezik, és halványan, de ma is őrzi a magyar évszázadok emlékét.
Magyarországon Hódmezővásárhely, Kiskunfélegyháza és Bihartorda a testvérvárosa. Érdemes ellátogatni ide, meglátogatni a sóbányát, ősi templomait, az óvárat és a közelben található tordai hasadékot.