2022-06-09
A némák szószólója – Balázs József hegyvidéki író

Több mint harminc éven keresztül a kerületünkben élt és alkotott „Móricz Zsigmond utolsó tanítványa”, a magyar népi irodalom késői reménységének számító Balázs József. A József Attila-díjas író és dramaturg életútja megmutatja, hogy a hazafias gondolkozású írónak milyen nehézségekkel és csábításokkal kellett megküzdeniük a múlt század hetvenes éveiben.
Kerületünkben sétálva a házak falán gyakran láthatunk olyan emléktáblákat, amelyek jelzik, hogy a környező utcákban, tereken a magyar irodalmi élet jó néhány kimagasló alakja élt. Akadnak közöttük olyan nevek, amelyeket mindenki ismer, ám vannak, akikről kevésbé tudjuk, hogy mivel is érdemelte ki az elismerést.
Manapság egyre kevesebben tudják, ki volt az a fiatal vidéki író, aki a hetvenes évek második felében valósággal belerobbant a hazai irodalomba, és úgy tűnt, ő lesz a következő évtizedek legmarkánsabb népi írója. A sors azonban másként döntött.
Könyörtelen hitelesség
.jpg)
Tiltsák vagy támogassák?
Balázs József színrelépésekor, a hetvenes években a hatóságuk nem tudták eldönteni, mit csináljanak vele. Egyrészt szembeötlő volt az író hazafias szellemisége, ami miatt a szocializmusban könnyen nacionalizmussal vádolhatták volna meg, ugyanakkor a legszegényebb vidéki parasztság szószólójaként írta meg a regényeit. Az akkori államvezetés pedig deklaráltan támogatni akarta az egykori nincstelen béresek leszármazottait. Patikamérlegen méregették a Magyarokat, a Koportost és a Fábián Bálint találkozása Istennel című regényt. Mivel ezek mondanivalóját az előző rendszer kritikájaként is lehetett értelmezni, ezért úgy döntöttek, hogy a fiatal szerző méltó a rendszer támogatására.
.jpg)
1975-ben aztán minden megváltozott. Ekkor már hat éve lakott a XII. kerületben, a Márvány utcában. Amikor megjelent a Magyarok című regénye, az addig ismeretlen szerző egy csapásra a figyelem középpontjába került. A műben tetten érhető a szerző hitvallása. Balázs azok szószólója akart lenni, akiket szinte senki nem hallgatott meg. Biztosra vette, a magyar parasztság még egy világháború után is képes új életet teremteni, felépíteni egy szebb jövőt.
Rövid tündöklés
.jpg)
A tündöklés azonban nem tartott sokáig. Az évtized végére úgy tűnt, valami eltört Balázsban, mert új regényei már nem voltak olyan erőteljesek, mint az első három, amelyekben lélektanilag és szociológiailag is hitelesen mutatott be egy letűnőfélben lévő világot. További erőssége volt, hogy nem próbálkozott a paraszti életmódot romantikus megjelenítésével.
.jpg)