2022-12-06
Ezer évünk krónikása – Acsády Ignác

A magyar polgári történetírás egyik legkiemelkedőbb alakjának emlékét egy barátságos utca őrzi két hegyvidéki városrész, a Városmajor és a Kissvábhegy között. A magyar birodalom történetének krónikása egész életén át példát mutatott hazaszeretetből, emberségből és szolgálta a haladást.
1903-ban jelent meg Acsády Ignác egyik legjelentősebb műve, A magyar birodalom története. Ez a történelmi szintézis több mint 1600 oldalon keresztül vezet minket végig a magyarság elmúlt ezer esztendőjének időszakán. A három különféle színű díszkötésben, ábrákkal gazdagon illusztrált mű a maga korában óriási érdeklődést és nagy sikert váltott ki.
Több mint egy évszázaddal a megjelenését követően nagy szerencse kell ahhoz, hogy valaki kezébe vehesse az eredeti kiadást. Acsády munkája ráadásul nem csupán értékes, de időtálló is, és ezzel rászolgált arra, hogy a 21. század első évtizedének végén ismét megjelenjen.
Egy boldog kor gyermeke
.jpg)
A majdani történész és a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja Debrecenben és Pesten járt középiskolába. A tehetséges ifjú könnyedén bejutott az egyetem jogi karára. Az érdeklődését azonban nem kötötték le a paragrafusok, egyre többet foglalkozott a történelem nagy kérdéseivel. Kamaszként élhette át a kiegyezést megelőző politikai csatározásokat, majd a mindaddig páratlan gazdasági, politikai és kulturális fellendülést.
.jpg)
Sokoldalú és példát mutató
Már az egyetemen érdeklődni kezdett Magyarország történelmének feldolgozása iránt. A jog mellett filozófiát is tanult, majd a történetírás felé fordult az érdeklődése, de gyakran lehetett vele találkozni a legjelentősebb akkori szaklapok szerkesztőségeiben is. Élete végéig a Pesti Napló munkatársának tekintette magát, de írt a Századunkba, a Magyarországba, az Alföldbe és a Keletbe is.
.jpg)
Akik jól ismerték, nagyra becsülték a humorát és képzelőerejét. Miközben tudományos és elméleti cikkeket írt, nem csupán történelemtudományi szakkönyveket fordított le magyarra, de szépirodalmi műveket, vígjátékokat is írt. Ötvenéves korában felismerte, mennyire fontos a polgárosodás és az ipar fejlődése. Egyre inkább az ezekkel kapcsolatos kérdésekre összpontosított, és sorban jelentette meg a nemzeti múltunk nagy kérdéseit bemutató értekezéseit, könyveit.
Az olvasók 1903-ban vehették kézbe a hazánk történetét a kezdetektől a 19. század végéig bemutató kétkötetes munkáját, A magyar birodalom történetét. A mű megjelenését megelőző évtizedben országunk a millennium lázában égett, és sokan szeretettek volna minél többet megtudni az elmúlt évszázadok titkairól.
.jpg)