2023-02-08
Magyar csoda Bécsben – Beethoven legnagyobb szerelme

Ludwig van Beethovent a zeneművészet egyik legkiemelkedőbb személyiségének tartják. A romantika korszakának gyermekeként nem álltak távol tőle a mély és a heves érzelmek. Sokat utazott és eljutott Magyarországra is, csakhogy ennek egészen különleges oka volt. Ugyanis beleszeretett egy magyar grófkisasszonyba, Brunszvik Jozefinbe.
Beethoven emlékét kerületünkben emléktábla őrzi a róla elnevezett utca egyik házának falán. Csontos László alkotása az idős művészt ábrázolja. A magas homlok ráncai, a keserű arckifejezés és az ádáz tekintet jól mutatja, hogy őt sem kímélte a sors. Ludwignak azonban volt egy másik arca is.
A barátságos, ereje teljében lévő férfi ezt mutatta meg, amikor 1799-ben Bécsben találkozott Brunszvik Terézzel és az akkor húszéves Jozefinnel. A huszonkilenc éves zseni Terézt is rokonszenvesnek tartotta, ám Jozefinre pillantva azonnal fellángolt benne a szerelem. Ekkor vette kezdetét egy olyan szenvedélyes kapcsolat, amelynek az emlékét több zenei és irodalmi mű is őrzi.
A kultúra fővárosa

Ekkor érkezett meg a császárvárosba Brunszvik Antal gróf özvegye, Anna bárónő, mégpedig a két lánya társaságában. A hölgyeket nem a zene iránti rajongás vezette: Anna szerette volna férjhez adni Terézt vagy Jozefint, esetleg mindkettőjüket. Az arisztokrata hölgy tisztában volt azzal, hogy a zene fővárosában követelmény, hogy egy finom úri kisasszony zongorázni is tudjon.

Egy nagy múltú család
A Nyitra vármegyei Brunszvikok a török megszállók ellen küzdve kerültek be a magyar nemesség sorába. A nemzettség központja nem sokkal Beethoven születése előtt Martonvásár lett. Itt épült fel híres kastélyuk, Magyarország egyik legismertebb főnemesi rezidenciája, ahol több előkelőség, főnemes és koronásfő is megfordult. A kastély leghíresebb vendége azonban Beethoven volt. Brunszvik Antal 1774-ben vette feleségül Anna bárónőt. A királyi udvarhölgy a korszak egyik szépsége volt, okos és talpraesett teremtésnek tartották.

Bár nem szeretett növendékekkel foglalkozni, velük kivételt tett, és egyre több időt töltött a társaságukban. Alig valamivel több mint két hét állt a rendelkezésére, hogy magasabb szintre emelje a hölgyek zenei műveltségét. Hamarosan reggeltől estig ott állt mellettük. Az is segített, hogy Jozefinék az átlagosnál tehetségesebb tanítványnak bizonyultak.
Beethoven beleszeretett az ifjabbik grófkisasszonyba.
A halhatatlan kedves
Búcsúzáskor négykezes zongorakísérettel előadott dalt írt neki, Goethe egyik versének szövegére. A kedves közelléte szövege egyértelművé tette, mit érez a zeneszerző. Bár a lányok emlékkönyvében Beethoven csak őszinte, tisztelettel teli barátnak nevezte magát, Goethe sorai szerelemről tettek tanúbizonyságot.

A szerelem azonban nem ismer lehetetlent. Jozefin Bécsbe költözött, és az úri társaság leggyönyörűbb asszonya lett. A férje hamarosan meghalt, és ekkor már semmi sem akadályozta meg, hogy boldog legyen Beethovennel. Egyetlen nő sem került olyan közeli kapcsolatba a zeneszerzővel, mint a magyar úrnő. Ludwig halhatatlan kedvesnek nevezte Jozefint.
A világ jóval később, a XX. század elején tudhatta meg, milyen forrón lángolt a kettőjük szerelme. Ekkor kerültek elő azok a levelek, amelyeket Beethoven a kedveséhez írt. Ezekből kiderült, hogy kettőjük szerelme miatt a zeneszerző a világ legboldogabb emberének érezte magát.