2023-06-08
Dollinger Gyula professzor – a magyar ortopédia megalapozója

A Kék golyó utcában egy olyan magyar orvos emlékét őrzi bronz dombormű a 13.-as ház falán, aki egy nagy nemzedék tagjaként hozzájárult ahhoz, hogy hazánk a XIX. század végére utolérte a fejlett európai államokat, a térségünk pedig jelentős kulturális és politikai hatalom lett. Dr. Dollinger Gyulának a mozgásrendszeri betegségekben szenvedők köszönhetnek sokat.
Az ortopédia az orvostudomány legősibb ágai közé tartozik. A gyógyító emberek, a tudósasszonyok ugyanúgy igyekeztek enyhíteni a környezetükben élők mozgásszervi betegségeit, a végtagi csontok, ínak, ízületek vagy éppen a gerincoszlop problémáit, mint a legősibb civilizációk orvosai. Az ortopédia módszereinek fejlődéseihez hozzájárultak az ősi népek közötti háborúskodások is.
A katonaorvosok mindenki másnál jobban ismerték a mozgásszervek felépítését, ezért béke idején sokat segíthettek, ha a pácienseik csípő- vagy ízületi problémával, a gerincük, a lábuk vagy a porcaik bajaival fordultak hozzájuk. Az ortopédusok rendkívül hasznos munkát végeztek. Erőfeszítéseikre nagy szükség volt a történelmi Magyarország területén is. Azt, hogy a hazai ortopédia napjainkban a világ élvonalában tartozik, egy kiváló szakembernek, dr. Dollinger Gyulának is köszönhetjük.
Egy szegény család tehetséges fia

Eltérően az 1848-as forradalom hőseitől, nem karddal a kézben harcoltak nemzetünkért, hanem a maguk szakterületén – a kultúra, a tudományok, a politika csataterein – küzdöttek azért, hogy Magyarország bekerüljön a legfejlettebb európai nemzetek közé. Kerületünkben több márvány- és bronztábla őrzi a kiegyezés korában tevékenykedő mérnökök, orvosok, tudósok és művészek nevét. Budapest belvárosában olyan házak, paloták között sétálhatunk, amelyeket ezen nemzedék épített. Az ő eredményeikhez hasonló módon az ortopédiai betegségekben szenvedők is egy olyan intézményrendszerben találnak segítséget, amelyet a kiegyezést követő évtizedekben hoztak létre Dollinger Gyula útmutatásai alapján.

Bátor és elszánt hazafi
Gyula tehetsége hamar megmutatkozott, ezért beíratták a piaristák pesti gimnáziumába. Jól tanult ahhoz, hogy felvegyék az egyetemre, ahol megkezdhette orvostudományi tanulmányait. Miután itthon a legkiválóbb professzoroktól tanult, fél évig Bécsben, majd Berlinben bővíthette a tudását. Először tanársegéd lett, majd két szakterületen is lediplomázott. Professzorai a szorgalma mellett felfigyeltek arra is, hogy milyen kiváló szervező. 1878-ig a budapesti egészségügyi szakemberek békés hétköznapjait élte, ám ekkor megváltozott az élete.

Rengeteget tanult, és elmélyítette az anatómiai ismereteit. A megbízható, remekül szervező orvosra a hadvezetés nehéz feladatot bízott. Szarajevó elfoglalása után már nemcsak operálnia kellett, de egy egész sebészeti osztályt irányított.
A modern ortopédia megteremtése
Hazatérve a frontról úgy döntött, hogy a tapasztalatait a nemzet szolgálatába állítja. 1882-ben tanulmányúton járt a legfejlettebb nyugat-európai szakintézményekben. Egyetemi magántanárrá léptették elő, majd az országos Közoktatási Tanács tagja lett. Támaszkodva nagy elődje, Schöpf-Merei Ágoston munkájára, kidolgozta a különböző mozgásszervi problémák gyógyításának módszertanát. A XX. század hajnalán már nemzetközileg is a leghíresebb szakemberek közé tartozva széles körű oktatói és gyógyító tevékenységet folytatott.

Megszervezte a rákstatisztikák készítését, az önkéntes ápolónői intézményt, és az első világháború idején kórházat, valamint utókezelő intézetet működtetett. Munkájával az orvosok egymást követő nemzedékeinek mutatott példát.
1937-ben hunyt el. A Kék golyó utcában látható emléktábláját Szöllőssy Enikő Munkácsy Mihály-díjas szobrász és érmeművész készítette.