Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-03-09

Vár ránk egy új világ - Mire jó az okosszemüveg?

Vár ránk egy új világ - Mire jó az okosszemüveg?

Egy okosszemüvegben könnyedén átléphetünk a virtuális valóság küszöbén. Csodálatos kalandok, meglepő élmények várnak a vakmerő felfedezőre. A legújabb készülékek, ha nem is rózsaszínben, de mindenképpen újszerű módon láttatják velünk a világot.

 
A múlt században készült tudományos-fantasztikus filmek két olyan találmány elterjedését jósolták meg, melyek könnyebbé és kellemesebbé tehetik mindannyiunk hétköznapjait. Az egyik ilyen a hordozható távbeszélő készülék, vagyis a mobiltelefon volt. A jóslat igaznak bizonyult. Ma már nem csak a titkosügynököknek, hanem – úgy tűnik – szinte mindenkinek van akár videotelefonálásra is alkalmas okostelefonja.
 
A másik népszerű találmány az a szinte már varázslatos szemüveg volt, ami egyszerre működött televízióként, átvilágító műszerként, vagy éppen éjjellátó készülékként. Az ilyen okosszemüvegek elterjedésére azonban mindeddig várni kellett.
 
Menedék a tömegben

Napjainkban a közvetlen környezetünkben az okosszemüveg még ritka, mint a fehér holló. A metróban a tizenévesek leginkább a telefonjukat nyomkodják vagy bámulják. Az új technikai eszköz valószínűleg hasonló módon fog széles körben elterjedni, mint a múlt század végén a Japánban gyorsan népszerűvé váló hordozható walkman. A japán metropoliszok metróin olyan nagy volt a zsúfoltság, hogy az utasok még a kezüket se nagyon tudták felemelni. Anno a walkman tette lehetővé, hogy becsukott szemmel zenét hallgatva könnyen elmenekülhessenek a nyomasztó valóság elől. Ha sikerül kifejleszteni egy könnyen kezelhető, a videólejátszó, a zenegép és az okostelefon tulajdonságait ötvöző megbízható készüléket, akkor az igen kapós lesz az olyan zsúfolt nagyvárosokban, ahol reggelente tömegek utaznak egy-másfél órán keresztül a munkahelyükre.
 
Új korszak hajnalán

A telefonálás forradalma megmutatta a gyártóknak, hogy milyen hatalmas igény van a számítógépekkel vetekedő tudású, kisméretű és praktikus kommunikációs eszközök iránt. Ráadásul sokan az okostelefonokat is elsősorban szórakozásra – internetezésre, zenehallgatásra, filmek és videók megtekintésére – használják. Kézenfekvő volt az olyan hordozható számítógépek vagy kommunikációs eszközök kifejlesztése, amelyeket szemüvegként a fejünkön hordhatunk. Az első próbálkozások a nagy hírverés dacára is csak szerény sikerrel jártak. Komoly küzdelem folyik azok között a cégek között, akik csupán egy optikai kijelzőt akarnak a szemüvegkeretben elhelyezni, míg vetélytársaik egy teljes számítógépet próbálnak felrakni a fejünkre. Ezek mellett jelenleg két alapvető eltérő koncepciójú típus kapható a piacon. Az egyik fajta készülék készítői mindent megpróbáltak belezsúfolni magába a szemüvegbe. A másik megoldás hívei viszont a szemüveg számítógépes részét egy övtáskában vagy a táskánkban hordható egységben helyezték el. Ezeket többnyire dróttal kötötték össze a szemüveggel. Egyedül az idő a megmondhatója annak, hogy a két megoldás közül melyik lesz népszerűbb.
Egyes modellek csupán a szórakozást szolgálják. A buszon vagy a metróban ülve elképesztően jó minőségben nézhetünk vele filmeket vagy hallgathatunk zenét. Más készülékek a mobiltelefonokhoz hasonló módon képesek különféle applikációk, alkalmazások futtatására. Szinte valamennyi okosszemüveget használhatjuk videokamerának. Az extrémsportok kedvelői, például a hegymászók vagy az ejtőernyősök előszeretettel élnek is ezzel a lehetőséggel.
 
Sportolás és gyógyítás

Mindeddig nem sikerült tökéletes megoldást találni a készülékek irányítására. Egyes modelleket az okostelefonunk érintőképernyőjén keresztül, míg másokat szóbeli utasításokkal irányíthatunk. A kutatók nagy fába vágták a fejszéjüket akkor, amikor úgy döntöttek, megpróbálnak agyhullámokkal irányítható készülékeket is kifejleszteni. Nagyon fontos, hogy az okosszemüveget össze lehet kötni számítógépünkkel vagy a telefonunkkal. Sportolás után áttölthetjük a feljegyzett adatokat, például az elégetett kalóriákról vagy a megtett távról. Az internetről térképeket tölthetünk le és GPS navigációt is használhatunk kirándulás vagy túrázás közben.

Az okosszemüvegeknek van egy egészen különleges alkalmazási területe is. Az egészségügyben például lehetővé teszik, hogy egy okosszemüveget viselő segítő vagy asszisztens közreműködésével egy - akár sok száz vagy sok ezer kilométernyi távolságban lévő - szakember, például sebész vizsgáljon meg egy beteget. A közeljövőben még az is elképzelhető, hogy így kisebb műtéteket is végre lehet majd hajtani. Az orvostudomány mellett az iparban, például a karbantartó részlegekben vagy a raktárakban, de például a repülőtereken is nagyszerűen fel lehet használni.
 
A szórakozás új szintje

Az ilyen szerkezetek valószínűleg gyorsan elterjednek a szórakoztatóiparban is. Az okosszemüveg jóval többet tud, mint egy hordozható, fejünkön viselhető videolejátszó. Óriás lehetőségek várnak ránk a játékok terén is. A legkülönfélébb számítógépes játékokat lehet játszani vele, mégpedig azt az illúziót keltve, mintha a játékos ott állna ténylegesen az események középpontjában.
Az elmúlt évben óriási sikert aratott egy olyan játék, amikor a valódi városok utcáin kellett mesebeli szörnyecskéket összegyűjteni. Egy ilyen játék sokkal élvezetesebb az okosszemüveg viselői számára. Számukra tényleg nincsen semmi akadálya annak, hogy a valóságban is űzőbe vegyék a képzelt teremtményeket. Sok készülékben a kamera mellett gyorsulásmérőnek és giroszkópnak is jutott hely. A kiterjesztett valóságban elképesztő élmény lehet így felszerelve sportolni – golfozni vagy teniszezni –, vagy végigmenni egy kalandjáték pályáin.
 
Komoly veszéllyel jár viszont, hogy elmosódik a határ a valódi élet és a virtuális világ között. Érdemes odafigyelni arra, hogy okosszemüveget használó barátaink és ismerőseink ne essenek az álmok csapdájába, hanem kellő időben képesek legyenek levenni magukról az készüléket, mert a valóság azért mégiscsak jobb még a legszebb elképzelt világnál is.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....