2022-06-01
A jövő elkezdődött – fenntartható fejlődés és a 3D-nyomtatás

Napjainkban átalakul körülöttünk a mindennapok világa. A kevésbé szembetűnő újítások közé tartozik a háromdimenziós tárgyak megalkotására kifejlesztett 3D-nyomtató. Elképzelhető, hogy e technológia széleskörűbb elterjedése új lehetőségeket tár fel a környezetvédelem előtt. Az élet jó néhány területén alkalmazott 3D-nyomtatás ugyanis több, korábban környezetromboló iparágat tehet néhány évtizeden belül fenntarthatóvá.
Negyven évvel ezelőtt érdekes kísérletsorozat vette kezdetét több nyugat-európai és amerikai csúcstechnológiákra szakosodott laboratóriumban. A szakemberek megpróbálták megkönnyíteni azon iparágak helyzetét, ahol nagy szükség lett volna gyors prototípusok elkészítésére. Az eltelt évtizedek során a kezdeti drága és ormótlan nyomtatók helyét átvették a kisebb, csekélyebb energiát felhasználó és kevesebb hulladékot termelő, környezetkímélőbb készülékek.
Ezek egyaránt alkalmasak arra, hogy valaki hobbiként otthon hasznos apróságokat nyomtasson, de arra is, hogy a különféle szolgáltatásokat nyújtó cégek bérmunkában alkatrészeket, maketteket, mérnöki munkák prototípusait vagy éppen játékfigurákat, drónok alkatrészeit, tárolódobozokat, kerékpáros kiegészítőket gyártsanak a megrendelőiknek.
Ezek egyaránt alkalmasak arra, hogy valaki hobbiként otthon hasznos apróságokat nyomtasson, de arra is, hogy a különféle szolgáltatásokat nyújtó cégek bérmunkában alkatrészeket, maketteket, mérnöki munkák prototípusait vagy éppen játékfigurákat, drónok alkatrészeit, tárolódobozokat, kerékpáros kiegészítőket gyártsanak a megrendelőiknek.
Egy új korszak határán

Ha a nyomtatóberendezések ugyanúgy elterjednek, mint a laptopok vagy az okostelefonok, akkor mindenki képessé válik otthon szinte bármit kinyomtatni magának. E forradalmian új technológia sikeréhez azonban elengedhetetlen, hogy az emberiség megbarátkozzon az eljárással, és egyértelmű legyen, hogy a 3D-eljárás civilizációnk fenntartható fejlődését szolgálja.

A világ első 3D-nyomtatói negyven évvel ezelőtt az USA-ban készültek. Az ezredfordulóig több különféle eljárást dolgoztak ki, ám ezek közül csupán néhány maradt meg. Az igazi nagy áttörésre a kétezres évek legvégén került sor. Ekkor jelentek meg az első, immár elérhető árú, asztali 3D-nyomtatók.
Ahhoz azonban, hogy ezek az eszközök ne csupán néhány technikamegszállott hobbijául szolgáljanak, elengedhetetlen volt, hogy az ipar és az egyszerű felhasználók is felfigyeljenek a bennük rejlő lehetőségekre. A 3D-nyomtatás legnagyobb előnye, hogy gyakorlatilag bármit el lehet készíteni vele, ráadásul pontosan abban a mennyiségben, amennyire szükségünk van. Így, ha egyetlen különleges műanyag alkatrészt kell pótolnunk, akkor nincs szükség azt megvásárolni egy távoli gyártótól, amelynek a raktárában több ezer darabot tárolnak az adott egységből, és nem kell elszállíttatni magunkhoz, hanem csak egy darabot nyomtatunk magunknak, vagy erre adunk megbízatást az egyik, a közelünkben működő nyomtatóvállalkozásnak.

Izgalmas fejlődés lehetőségét rejti magában a bionyomtatás egyelőre futurisztikusnak tűnő eljárása. Ennek az a lényege, hogy élő anyagot, sejteket és eleven szöveteket nyomtatnak e különleges berendezések segítségével. Ha előrelépés történik ezen a területen, akkor előfordulhat, hogy egy évtized múlva már nyomtatott, új szervekkel pótolhatjuk a beteg máját, veséjét, csontjait. Ráadásul ma már léteznek fémmel dolgozó készülékek is. Ezek az ipari felhasználók mellett többek között az ékszerészek számára tárnak fel új lehetőségeket.

Civilizációnk megmaradása és a fejlődés érdekében elengedhetetlen a jelenlegi ipari rendszerek megújítása, zöldebbé tétele. A 3D-nyomtatás napjainkban nem környezetkárosító, mivel csak viszonylag kevés helyen és kismértékben alkalmazzák. A későbbiekben viszont, ha szélesebb körben is elterjed, oda kell figyelni arra, hogy csekély energiafelhasználású, alacsony szén-dioxid-kibocsátású módszereket és eszközöket alkalmazzunk.
Nagy előnyt jelent, hogy nincs szükség a termékek fizikai szállítására, így jelentős mértékben csökken a költséges szállítással járó károsanyag-kibocsátás. Törekedni kell a felhasznált alapanyagok újrahasznosítására is, valamint arra, hogy ténylegesen fontos céllal használjuk ezt a nyomtatási módot: csak azért, mert egyszerű, nem kell ész nélkül mindent kinyomtatnunk.

A fejlesztőket továbbra is arra kell ösztönözni, hogy egyre csekélyebb károsanyag-kibocsátású készülékeket gyártsanak, így ugyanis biztosak lehetünk abban, hogy az új technológia jobbá és kellemesebbé teszi gyermekeink és unokáink életét egy a mainál zöldebb, harmonikusabb világban.