2022-11-03
Sikeres összefogás – Európai Hulladékcsökkentési Hét

Földrészünk fejlettebb országaiban, így hazánkban is komoly gondokat jelent a folyamatosan termelődő hulladék, a szemét óriási mennyisége. A felhalmozódó káros anyagok elleni fellépés fontos eszköze a minden évben november végén megrendezendő Európai Hulladékcsökkentési Hét. Ez az időszak egy lehetőség arra, hogy átgondoljuk, mit tehetünk a fenntartható fogyasztás érdekében, és hogyan takarékoskodjunk a mindennapjaink során.
A múlt század utolsó éveire a környezeti károk száma folyamatosan növekedett, és ez a tendencia azóta is folytatódik. E környezetpusztító hatások közé tartozik az emberiség folyamatos gyarapodásának és a növekvő jólétnek az egyik kísérője, a világszerte hatalmas hegyekben felhalmozódó hulladék.
Globális fenyegetettség
Bő húsz évvel ezelőtt a nagy nemzetközi szervezetek munkatársai még azt hitték, hogy az óriási mennyiségű ipari és kommunális szemét csak a gazdag országokban, földrészeken – Európában, Észak-Amerikában, Japánban vagy Ausztráliában – jelenthet gondot, a szegényebb térségeknek nincs mitől tartania, mivel az ottani ínség miatt Afrika, Dél-Amerika vagy Ázsia jelentős részén fel sem merülhet a pazarlás, a hulladék felhalmozódásának lehetősége. Ezek az elképzelések derűlátónak bizonyultak.
.jpg)
Földrészünkön egyre inkább elterjedt a környezetvédelem fontosságának felismerése. Európa élen jár a fenntartható hulladékkezelés és erőforrásgazdálkodás területén.
Tudatosan és sikeresen
Először 2009 őszén tartották meg november végén az Európai Hulladékcsökkentési Hetet. A kezdeményezés népszerűnek bizonyult, hiszen sokan tisztában vannak bolygónk élővilágának, a vizeink, folyóink, tavaink, nemzeti parkjaink megőrzésének fontosságával. A hulladék elleni küzdelem a környezetvédelem egyik olyan területe, amelyen mi is aktívan tehetünk valamit az élővilág és a természeti kincsek érdekében.
.jpg)
A 21. századi környezetvédelem mind jelentősebb szerepet szán az olyan kis helyi közösségeknek, mint amilyen a magyar falu. A programok megmutatják a fenntartható fogyasztás módszereit és a könnyen elsajátítható zöldtermelési megoldásokat. Egyre többen érthetik meg, miért annyira fontos az élhető, tiszta környezet és mindennapi életünkben a tudatos fogyasztási szokások kialakítása.
.jpg)
A fenntartható hétköznapok felé vezető úton apró lépésekkel haladhatunk. Ilyen az, ha a bevásárlás előtt átgondoljuk, mire is van szükségünk, tartózkodunk a spontán vásárlástól, és csak azt vesszük meg, amit meg is eszünk. Kerüljük az előrecsomagolt élelmiszerek – például felvágottak (néhány szelet szalámi vastag műanyag csomagolásban) – vásárlását.
.jpg)
A helyi piacon vásárolva támogassuk a magyar gazdákat. Ha van kertünk, érdemes komposztálni. Nem nehéz nemet mondani a nejlonszatyrokra, a reklámanyagokra és a csak egyszer felhasználható dolgokra. Az ilyen tudatos viselkedésnek megvan az a haszna is, hogy a korábbinál alacsonyabb szinten tarthatjuk a kiadásainkat, és miközben a környezetet védjük, némi pénzt is megtakaríthatunk.